• تاریخ انشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18815
  • 804 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی‌ها از دامن زدن به معضل شناسنامه‌های الکترونیکی سود عظیم می‌برند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید رحمت‌الله ناصری، استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان علمی‌پژوهشی خاطر نشان کرد : هم‌اکنون غربی‌ها با استفاده از مقوله “تفرقه بیانداز و حکومت کن” شهروندان کشور را به‌جان هم انداخته و خود سود عظیم می‌برند.   به‌گفته‌ی ناصری؛ غربی‌ها به‌خاطر منافع شان شهروندان کشور را روی مسئله ناچیز “هویت” درگیر ساخته تا از […]

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید رحمت‌الله ناصری، استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان علمی‌پژوهشی خاطر نشان کرد : هم‌اکنون غربی‌ها با استفاده از مقوله “تفرقه بیانداز و حکومت کن” شهروندان کشور را به‌جان هم انداخته و خود سود عظیم می‌برند.

 

به‌گفته‌ی ناصری؛ غربی‌ها به‌خاطر منافع شان شهروندان کشور را روی مسئله ناچیز “هویت” درگیر ساخته تا از یکسو بر پیکره اسلام ضربه وارد کنند و از سوی دیگر روزانه به صدها تُن منابع طبیعی به‌ویژه “یورانیم” کشور را بتوانند راحت انتقال دهند.

 

وی برخی از مزدوران داخلی را در پیاده‌سازی اهداف خارجی‌ها موثر خواند و افزود که غربی‌ها با استفاده از عوامل خود شهروندان را درگیر ساخته‌اند.

 

استاد دانشگاه تاکید کرد: در شرایط کنونی تنها راه برون‌رفت از این معضل هم‌پذیری و وحدت می‌باشد.

 

به باور ناصری؛ هیچ‌کشور در دنیا به‌صورت تکبافت و تک‌ساخت به پیش نرفته‌است و در افغانستان نیز به پیش نمی‌رود. باید شهروندان همدیگر را بپذیرند و در کنار همدیگر به‌پیش بروند.

 

وی خاطر نشان : طی چند سال گذشته از واژه “افغان” تنها یک طایفه و تبار استفاده کرده و اینک نیز می‌خواهند استفاده کنند؛ درحالیکه حتی در شناسنامه‌های حُکام پیشین این تبار؛ ملت شان افغان نوشته نشده بود.

 

ناصری “افغان” را هویت ملی کشور نخواند و تاکید کرد که نام کشور “افغان” نه بلکه “افغانستان” است و باید مطابق آن هویت‌ملی انتخاب شود.

 

استاد دانشگاه همرنگ، هم‌صدا و هماهنگ شدن دو یا چند شی مختلف و بسا متضاد را وحدت خواند و افزود: اما هویت به‌نام حقیقت شی یا شخص که مشتمل بر صفات جوهری او باشد، است.

 

وی  ادامه داد: هویت ملی عبارت از آیینه تمام نمای چهره یک ملت متشکل از بودن، زیستن، ماندن در محدوده جغرافیایی معین و مشخص است.

 

ناصری با بیان‌اینکه هویت ملی دارای ابعاد و عناصری است به برشمردن برخی از ابعاد و عناصر هویت ملی پرداخت.

 

استاد دانشگاه بُعد سیاسی را اولین بُعد از ابعاد هویت ملی خواند و اضافه کرد: در بُعد سیاسی، وقتی ما یک موضوع را میخواهیم مورد بحث و بررسی قرار دهیم از این لحاظ تعلق افراد به دولت و تعلق افراد به یک نظام سیاسی در درون جامعه که زمام امور این جامعه را به عهده دارد و بر جامعه حکومت می‌کند، مطرح می‌شود.

 

وی بُعد اجتماعی را بُعد دیگر هویت‌ملی عنوان کرد و اظهار داشت: عمده‌ترین مولفه بُعد اجتماعی هویت‌ملی در هرجامعه و کشور عبارت از ترجیح دادن منافع‌عمومی و منافع‌جمعی و ملی بر منافع فردی و شخصی است.

 

این استاد دانشگاه بعُد تاریخی، بُعد دینی و بُعد جغرافیایی را از دیگر ابعاد هویت‌ملی خواند و افزود که تاریخ، دین و جغرافیا انسان را هویت می‌‎بخشد و انسان‌ها را رابطه و پیوند می‌دهد.

 

این گفتمان با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید آغار شد و سپس سیدابراهیم محسنی از همکاران بخش دانشجویی اجرای نشست را به عهده داشت و تعدادی دانشجویان نیز به صحبت و اظهار نظر پرداختند.