• تاریخ انشار: ۲۴ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18546
  • 796 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی‌ها امروز با شعارهای فریبنده از زنان به عنوان یک کالای تجارتی کم‌بها استفاده می‌کنند

همزمان با فرارسیدن بعثت نبی مکرم اسلام(ص)، گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “درخشش نگین بعثت در میانه‌ی فرهنگ زن‌ستیز جزیره‌العرب تا بردگی مدرن” از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عارف موسوی، مسؤل بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های […]

همزمان با فرارسیدن بعثت نبی مکرم اسلام(ص)، گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “درخشش نگین بعثت در میانه‌ی فرهنگ زن‌ستیز جزیره‌العرب تا بردگی مدرن” از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عارف موسوی، مسؤل بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و استاد مدرسه امام امیرالمومنین(ع)در این گفتمان پژوهشی؛ یادآور شد که اسلام با ظهور خود کامل‌ترین حقوق را برای تمام انسان‌ها به ویژه زنان اعطا کرده‌است که قبل از اسلام هیچ یکی از این حقوق وجود نداشت.

 

آقای موسوی با بیان‌‎اینکه اولین حقی که اسلام برای زنان داده حق حیات و زندگی است؛ افزود که قبل از ظهور دین اسلام فرزندان دختر برای مردم ننگ بود و آنان زنده به‌گور می‌شدند؛ اما اسلام با ظهورش زن را به عنوان گُل جامعه مطرح کرد.

 

او اشاره کرد که پیامبر گرامی اسلام(ص)، با ام‌ابیها خطاب کردن دختر خود حضرت فاطمه‌الزهرا(س) به مردم این را نشان‌داد که زن ریحانه و گُل جامعه است.

 

موسوی همچنین به‌حق‌ انتخاب و بیعت اشاره کرد و گفت که اسلام برای زنان حق‌ رای‌دهی و بیعت را داد؛ درحالیکه قبل از اسلام زن حتی به عنوان انسان شناخته نمی‌شد.

 

به گفته‌ی موسوی؛ زنان در اسلام جدا از حق رای‌دهی و تعیین زعیم؛ در سایر عرصه‌های زندگی به‌ویژه انتخاب همسر نیز حق رای را دارند. بدون رضایت دختر پدر حق به‌شوهر دادن دختر خود را ندارد و عقد به زور باطل است.

 

این استاد مدرسه امام امیرالمومنین(ع)همچنین به حق مالکیت زنان اشاره کرد و گفت که اسلام برای زنان حق مالکیت و مالک‌شدن  را داد. هرچند حق مالکیت شاید قبل از اسلام نیز وجود داشت، اما اسلام آن را تکمیل کرد.

 

موسوی در ادامه سخنان خود با اشاره به حدیث شریف اضافه کرد که اسلام برای تمام انسان‌ها به شمول زنان حق تعلیم را داد و تاکید کرد که آموختن علم برای هر مرد مسلمان و زن مسلمان (با حفظ و رعایت حجاب اسلامی) فرض است.

 

او بابیان ‌اینکه زنان در صدر اسلام نیز در امورات سیاسی به صورت آشکار نقش‌بازی کردند گفت: حضرت فاطمه الزهرا(س) از حضرت علی(ع)به عنوان شوهر نه بلکه به عنوان امام خود در امورات سیاسی حمایت کرد و تا شهادت نیز از این حمایت دست بلند نکرد. همچنین حضرت زینب(س) نیز بخش اعظم رهبری انقلاب کربلا را به عهده داشت.

 

او در ادامه به وضعیت امروزی اشاره کرد و گفت: غربی‌ها امروز با شعارهای فریبنده از زنان به عنوان یک کالای تجارتی کم‌بها استفاده می‌کنند. نمونه بارز آن را می‌توان از استفاده زنان حتی در اعلانات یک جنس بی‌ارزش یاد کرد که این نهایت توهین به مقام زن است.

 

به گفته‌ی موسوی؛ غربی‌ها حجاب را مانع پیشرفت زنان می‌خوانند؛ در حالیکه حجاب مظهر عفت و پاکدامنی زنان بود و بی‌حجابی مظهر بی عفتی زنان می‌باشد که غرایض مردان شهوت‌ران را تحریک می‌کند و به این گونه آزادی را از زن سلب می‌کند.

 

او تاکید کرد که در شرایط کنونی که تهاجمات فرهنگی و سیاسی خیلی زیاد است؛ باید زنان مسلمان الگوهایی که در تاریخ بودند را به مردم معرفی کنند و آنان را به الگوگیری از این شخصیت‌ها تشویق و ترغیب کنند.

 

به گفته‌ی موسوی، متاسفانه الگوهای اسلامی خیلی گم نام هستند و ما در راستای مطرح سازی آنان هیچ کاری انجام نداده‌ایم.

 

او خاطر نشان کرد که احزاب سیاسی، مراکز فرهنگی و نهادهای دینی باید زنان نخبه و اهل علم و سیاست را ابتدا شناسایی و بعد در سطح جامعه مطرح کنند تا سایر زنان نیز از آنان الگوگیری کنند.

 

موسوی در اخیر سخنان خود به واژه خشونت علیه زن اشاره کرد و گفت که جدا از خشونت مدرن غربی‌ها؛ در جامعه‌ما نیز برخی مردان جاهل که از حقوق اسلامی زنان آگاهی ندارند، به صورت جاهلانه بالای آنان ظلم می‌کنند که نباید این ظلم‌ها به پای دین ختم شود. اسلام برای زنان حقوق زیادی در چوکات اسلامی قایل شده است.

 

به گفته‌ی موسوی؛ ظلم مردان جاهل بالای زنان باعث می‌شود تا زنان برای بدست آوردن حقوق خود اقدام کنند که در این قسمت آنان به نسبت نداشتن آگاهی از راه اصلی به انحراف کشانیده می‌شوند.

 

گفتنیست که حضرت محمد ص در ۲۷ رجب سال چهلم عام الفیل (مطابق با سال ۶۱۰ میلادی) در سن چهل سالگی از سوی خداوند برای هدایت بشر و راهنمایی دایمی انسان‌ها به پیامبری مبعوث شد.