• تاریخ انشار: 11 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15230
  • 764 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی‌ها سرمایه‌های کشور را ما می‌برند و ما خوابیم/رسانه‌های اسلامی که مراسم اربعین در کربلا را پوشش ندادند، وابسته به دشمن هستند

یکی از نقطه ضعف‌های ما افغانستانی‌ها این است که از سرمایه‌های خدادادی خود استفاده نکردیم اما غربی‌ها از آن سوی جهان آمده و سرمایه‌های ما را می‌برند. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام و المسلمین “سید حسین علوی” یک تن از علمای هرات با اشاره به سوره “عصر” که خداوند در آن به “عصر” قسم […]

یکی از نقطه ضعف‌های ما افغانستانی‌ها این است که از سرمایه‌های خدادادی خود استفاده نکردیم اما غربی‌ها از آن سوی جهان آمده و سرمایه‌های ما را می‌برند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام و المسلمین “سید حسین علوی” یک تن از علمای هرات با اشاره به سوره “عصر” که خداوند در آن به “عصر” قسم یاد کرده گفت که مشخص نیست که مراد از این عصر، کدام عصر است و مفسرین در این مورد احتمالات زیادی داده‌اند.

 

او که در مراسم “اربعین، امتداد خط عاشورا” که از سوی نمایندگی مرکز تبیان درهرات برگزار شده بود، صحبت می‌کرد،  گفت که خداوند به عصر قسم خورده و فرموده که تمام انسان‌ها در حال خسران و زیان هستند. هر تاجر، کاسب و هر انسانی که اگر سرمایه‌ای در اختیارش قرار بگیرد و از آن سرمایه استفاده لازم را نکند، خسارت دیده است.

 

علوی گفت که “امام فخر رازی از مفسرین بزرگ اهل سنت می‌گوید، وقتی‌که در مورد تفسیر این سوره فکر می‌کردم که چگونه آن‌را برای مردم تفهیم کنم. داخل بازار شدم و دیدم که یخ فروشی، یخ‌هایش را به سرعت در حال آب شدن است و خودش داد می‌زند که آی مردم به داد کسی برسید که سرمایه‌اش آب شده و در حال از بین رفتن است. گفتم این خسارت است که سرمایه‌اش دارد آب می‌شود و هیچ استفاده‌ای از آن نبرده است”. خداوند حکیم هم این‌گونه تعبیر می‌کند که قسم به عصر که همه‌ی انسان‌ها در حال زیان هستند.

 

این عالم دینی در ادامه یادآور شد که برای انسان‌ها خداوند نعمت‌های فراوانی داده که قابل شمارش نیست و اگر از آن استفاده نکنیم، واقعا خسارت دیده‌ایم. بزرگترین سرمایه الهی، سلامتی و عمر است. این سرمایه لحظه به لحظه در حال رفتن است و اما چقدر از آن استفاده کردیم؟

 

او در ادامه به حضور نیروهای خارجی در کشور و غارت سرمایه‌های زیر زمینی توسط آنان اشاره کرد و گفت که یکی از نقطه ضعف‌های ما افغانستانی‌ها این است که از سرمایه‌های خدادادی خود استفاده نکردیم و گرنه در سرمایه‌دارترین کشور قرار داریم اما سر گذاشته و خوابیده‌ایم.

 

علوی تاکید کرد که سرمایه‌های زیادی در زیر پای(زمین) ما قرار دارد و غربی‌ها می‌آیند و از آن استفاده می‌کنند اما ما بالشت گذاشته و روی آن خوابیده‌ایم و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

به گفته‌ی وی، خداوند در قرآن می‌فرماید که از این خسارت کسی جان سالم بدر می‌برد که ایمان آورده باشد. سرمایه‌ی اهل ایمان را دیگران نمی‌توانند ببرند. اهل ایمان اگر تنها هم باشد، در مقابل ظلم و استبداد ایستاده و اجازه نمی‌دهد که از سرمایه‌ی خدادادی‌اش کس دیگری استفاده کند.

 

او به آیه‌ی سوم سوره‌ی عصر اشاره کرد و گفت که آیا گفتن لااله الا الله کفایت می‌کند.؟ نه. باید عمل صالح هم انجام داد.

 

به گفته‌ی وی، ایمان باید مانند درختی که ثمر دارد، باشد. ایمانی که اثر نداشته باشد، ایمان نیست.

 

“اهل ایمان باید ایمان‌شان اثر داشته باشند و برای این باید عمل صالح انجام بدهند. آیا عمل صالح نماز خواندن، روزه گرفتن و حج رفتن است؟ می‌فرمایند که نه این‌ها کفایت نمی‌کند و اگر می‌خواهید ایمان‌تان به کمال برسد، باید از حق حمایت کنید(تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ)”.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در ادامه یادآور شد که امام حسین(ع) داد از حق زد و پای حق ایستاد. وقتی همه‌ی مردم وبزرگان مدینه آمدند نزد امام حسین(ع) و گفتند که، ما جملاتی از جدت رسول اسلام(ص) شینده‌ایم که روزی شما به ظلم و ستم کشته خواهید شد، و شاید آن همین روز باشد، پس از این سفر صرف نظر کنید، امام(ع) فرمودند که وقت آن نیست که سکوت کرده و بنشینم تماشا کنم که دین در حال نابود شدن است”.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین علوی در ادامه خاطر نشان ساخت که در گذشته(دوران جهاد) وقتی دین در خطر قرار گرفت، عده‌ای با غیرت دینی و وجدانی که داشتند، به‌پا خواسته و با همان سنگ و چوبی که در دست داشتند، در مقابل طاغوت زمان ایستادند.

 

وی گفت: متاسفانه با آن‌که بیش از یک میلیون شهید و بالای دو میلیون مهاجر و معلول دادیم و سرمایه‌ها نابود شدند، آن نتیجه‌ای که باید می‌گرفتیم، هنوز نگرفته‌ایم. چرا؟ چون حمایت از حق و داشتن صبر را فراموش کردیم و فریب وعده‌های دروغین غیر مسلمان‌ها را خوردیم.

 

او خطاب به مسلمانا گفت که “آی مسلمان، ننگت باد که این‌همه دستور اسلامی داریم که باید بین یکدیگر وحدت داشته باشیم اما در حال حاضر چهار تا یهودی و نصرانی از آن گوشه‌ی دنیا به کشور ما بیاید و بگوید که تویه مسلمان لیاقت این‌که در کنار هم زندگی کنید را ندارید و بگذارید که من امنیت شما را بگیرم تا شما در کنار هم آرام زندگی کنید”.

 

این عالم دینی به تعداد بازماندگان حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت که وقتی امام حسین به پا خواست، کاروان بعد از امام(ع) مگر چند نفر بودند که ما امروز احساس ضعف می‌کنیم و نمی‌توانیم حافظ خون شهدا و ناموس خود باشیم و می‌گوییم که در مقابل قدرت‌های دنیا نمی‌توانیم کاری بکنیم؟ کاروان اسراء که بیشتر آنان را کودکان تشکیل می‌دادند، ۶۶ نفر بود که در این میان فقط یک مرد حضور داشت.

 

“حضرت زینب(س) وقتی از شام به دو راهی کربلا و مدینه رسید، به سمت کربلا رفت تا به جهانیان این پیام را برساند که “اگر چه بدن‌های عزیزان ما را قطعه قطعه کرده و به خاک و خون کشیدید، ولی این را بدانید که ما دست از مقدسات خود بر نمی‌داریم و هیچ وقت اجازه نمی‌دهیم که خون شهدای ما پایمال شود. شهدای خود را تقدیر می‌کنیم و به آنان احترام می‌گذاریم و اعلام می‌کنیم که راه شهدای ما تا آخر هستی ادامه دارد”.

 

او به گردهمایی بزرگ اربعین حسینی در عراق اشاره کرد و گفت که امروز هم آن‌هایی که از گوشه و کنار جهان به سمت عتبات عالیات و کربلای معلی رفتند، همین پیام را به جهانیان مخابره می‌کنند.

 

به گفته‌ی وی، در گوشه و کنار دنیا اگر ده نفر تظاهرات کنند، تمام رسانه‌های دنیا می‌آیند و آن را با آب و تاب منعکس می‌کنند اما چرا رسانه‌های دنیا حماسه سی میلیونی اربعین را تحت پوشش قرار نمی‌دهد؟ چون می‌ترسند که اگر چنین جمعیتی را نشان بدهند که ادامه دهندگان راه زینب کبری(س) هستند و آمده‌اند با حسین(ع) پیمان خوب بسته‌اند که با ظلم و ستم مقابله کنند، باید تمام دشمنان از دنیا خداحافظی کنند.

 

او همچنین گفت که متاسفانه خیلی از شبکه‌های اسلامی هم حتی یک گزارش کوچک از این اجتماع پخش نمی‌کنند چون وابسته به دشمنان است. اینها مانند دختر خردسالی هستند که دزد می‌آید و یک سیب به دستش داده و گوشواره‌اش را می‌برد.