• تاریخ انشار: ۳ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26431
  • 483 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی‌ها نمی‌خواهند یک فرد شایسته و آگاه بر مسند قدرت افغانستان قرار گیرد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌السلام والمسلمین؛ یارمحمد رحمتی در یک گفتمان دانشجویی با عنوان “معیارهای انتخاب در انتخابات” برگزار شده بود، در مورد چالش‌ها و مشکلات مردم در مورد انتخابات صحبت کرد.   وی افزود: در حال حاضر شخصی وجود ندارد که ویژگی‌های یک فرد مناسب را برای رهبری یا زعامت کشور داشته باشد. […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌السلام والمسلمین؛ یارمحمد رحمتی در یک گفتمان دانشجویی با عنوان “معیارهای انتخاب در انتخابات” برگزار شده بود، در مورد چالش‌ها و مشکلات مردم در مورد انتخابات صحبت کرد.

 

وی افزود: در حال حاضر شخصی وجود ندارد که ویژگی‌های یک فرد مناسب را برای رهبری یا زعامت کشور داشته باشد.

 

رحمتی ادامه داد: افرادی که در حال حاضر خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد کرده‌اند، با معیار یک فرد اصلح برای رهبری کشور مطابقت ندارد.

 

این عالم دینی عنوان کرد: خصوصیت‌هایی که از سوی دین و یا شرعیت در مورد یک رهبر صالح، برای مسلمانان بیان شده، مانند تقوا و عمل صالح در وجود کاندیدان ریاست‌جمهوری افغانستان دیده نمی‌شود.

 

این استاد حوزه تصریح کرد: در سال‌های اخیر که چندین دور انتخابات در کشور برگزار شده، متاسفانه هیچ فرد صالحی نه برای مجلس و نه برای ریاست‌جمهوری برگزیده نشد، افراد منتخب شعارهایی را دادند، اما بعدا نتوانستند این شعارها را در عمل پیاده کنند.

 

وی خاطر نشان ساخت: بسیاری از اساتید دانشگاه که دارای تحصیلات عالی بودند و در همه ابعاد نسبت به دیگران برجسته بودند، نتوانستند به کرسی پارلمان دست یابند اما یک فرد تاجر و ثروتمند با پرداخت پول توانست وارد مجلس شود.

 

رحمتی ابراز داشت: یکی از مشکلات فعلی جامعه ما این است که کشورهای غربی در افغانستان نمی‌خواهند افراد شایسته و بادانش در سکتور قدرت قرار گیرد و متاسفانه در میان جامعه ما پایبندی عملی به دستورات دین وجود ندارد.

 

این عالم دینی گفت: در جامعه‌ای که تعداد زیادی از دانشمندان، علمای دین و دانشجویان به موضوعات اساسی دین پایبند نباشند، نباید توقع زیادی از آن جامعه داشت.

 

در همین راستا حسن رضایی یکی از دانشجویان حاضر در این گفتمان در مورد مقوله انتخابات گفت: کشوری که دارای یک استقلال نمایشی باشد، نمی‌تواند یک انتخابات شفاف و عادلانه را برگزار کند.

 

وی افزود: کشوری که زعمای آن توسط غربی‌ها تعیین شده باشد، به اراده مردم ارزش گذاشته نمی‌شود. انتخابات امروز افغانستان، در اختیار برخی از کشورهای غربی است و همین موضوع باعث شده تا کشور به سوی بحران سوق داده شود.

 

این دانشجو گفت: ملتی که اتحاد نداشته باشد، ترقی نخواهد کرد و اگر امروز مردم افغانستان متحد می‌بود، این وضعیت شکل نمی‌گرفت.