• تاریخ انشار: ۲۹ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8283
  • 1,271 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی ها به دنبال آوردن داعش در افغانستان هستند

ولایت بلخ در بسیاری عرصه ها به خصوص اخوت و برادری شیعه و سنی، تجلیل از عاشورا و اجرای آن در صحن روضه مبارک به طور نمونه و استثنایی، تامین امنیت و توسعه بازسازی، نسبت به سایر ولایات کشور سر آمد است. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی […]

ولایت بلخ در بسیاری عرصه ها به خصوص اخوت و برادری شیعه و سنی، تجلیل از عاشورا و اجرای آن در صحن روضه مبارک به طور نمونه و استثنایی، تامین امنیت و توسعه بازسازی، نسبت به سایر ولایات کشور سر آمد است. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در دیدار با استاد عطا محمد نور در منزل ایشان در شهر مزار شریف بیان گردید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این دیدار که آقای مزاری را سید حسن حسینی رئیس دفترمرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، جمعی از مسؤلین و پرسنل دفترنمایندگی مرکزتبیان در مزار شریف از جمله حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدموسوی، رئیس دفترنمایندگی مرکزتبیان در این شهر، همراهی می کرد، پیرامون مسایل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان به خصوص شمال کشور صحبت مفصل صورت گرفت.

 

حسینی مزاری ضمن بررسی وضعیت جناحها و حلقات سیاسی به خصوص تیم داکتر عبدالله و ضعفها و اشتباهات فاحش آنها، راه کارهای مفیدی برای بیرون رفت از بحران ارائه کرد.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان هماهنگی و همکاری شخصیتها و جریان های سیاسی در کشور را برای کمک به رفع بحران کنونی مؤثر دانسته یادآور گردید: امروز همه شخصیتها و جناحهای مسلمان جهت کمک به حل مشکلات کشور، به وجود همدیگر ضرورت جدی دارند و از همین رو همکاری و هم آوایی حزب اسلامی تبیان و حزب جمعیت اسلامی را مفید ارزیابی می کنم.

 

حسینی مزاری به سابقه همکاری خود با جمعیت اسلامی به خصوص در انتخابات اخیر اشاره کرد و گفت: اگرچه از کارکرد داکتر عبدالله نه تنها راضی نیستم بلکه به شدت بدان معترض و گلایه مندم چه اینکه ایشان طی این مدت به صورت خودکامه اما بسیار ضعیف و دور از تدبیر عمل کرده است و میدان را تماما به رقیب واگذارکرده، نه برای احراز موقعیت مناسب برای خود و نه جهت راضی نگهداشتن حامیان و متحدین خویش تلاش شایسته ای به خرچ نداده و همواره به اهمال کاری و تساهل و تغافل رو آورده است اما با آن هم با توجه بر اینکه داکتر عبدالله را فقط یک فرد و به عنوان نماینده یک جمعیت بزرگ تلقی کرده ضعف آن را به تمام جریان مورد حمایت خود تسری نداده، تحت هیچ شرایطی تاکنون اقدام به تغییر استیراتیژی کلی نکرده ایم و همچنان وفادار به حمایت از جبهه سیاسی و فکری مورد نظر خود ادامه خواهیم داد اما به طور جدی خواهان اصلاح رویه و رفتار دوستان هستیم.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان از شنیدن خبر کنار رفتن استاد عطا محمد نور از ولایت بلخ، اظهار نگرانی کرده گفت: خبر برکناری شما اگرچه قبلا از طریق سایر منابع شنیده شده اما قابل اعتنا نبوده اما این بار شنیدن این خبر به نقل از خود شما، قطعا مایه نگرانی دوستان، همکاران و مردم به خصوص ولایت بلخ است.

 

وی گفت: شخصیت شما در ولایت بلخ از دستآوردهای فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی برخوردار است به نحوی که این نوع نگاه ولایت بلخ را در بسیاری عرصه ها نسبت به سایر ولایات کشور پیشتاز ساخته است.

حسینی مزاری افزود: امروزه امنیت ولایت بلخ مرهون زحمات و خدمات شخصیتهای مثل شماست و قطعا نبود شما در ولایت بلخ بدون پیامدهای منفی نخواهد بود.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان از اوضاع سیاسی و امنیتی کل کشور ابراز نگرانی کرده و نسبت به گسترش ناامنی ها به شمال کشور به خصوص ولایت بلخ و عوامل آن و راهکار مبارزه با علل نا امنی، مطالبی عنوان کرد.

در ادامه استاد عطا محمد نور از حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و هیئات همراه ابراز قدردانی کرده و از دیدار مجدد با ایشان اظهار خوشی و مسرت کرد.

 

آقای نور از فعالیت گسترده مرکزتبیان در عرصه انتخابات یادآوری کرده اظهار داشت: زحمات و خدمات جریانهای مثل حزب اسلامی تبیان بوده است که حرکت طوفنده و سیل آسای حمایتی از تیم داکتر عبدالله ایجاد کرد و در هر دو دوره آرای بسیار زیادی را به حساب داکتر ریخت و در هر دو دوره هم آقای عبدالله رئیس جمهور بود اما متاسفانه موقف مناسب اتخاذ نگردید و نه تنها ما نتوانستیم شاهد یک جریان توانمند سیاسی در دولت باشیم که حتی متحدین خود را نتوانستیم راضی بسازیم و همگان دلخور و ناراحت اند.

 

وی گفت: جای خجالت است که جریان های قدرتمند زیادی در زمان انتخابات در کنار ما باشند اما ما نه تنها نتوانستیم سهمی به آنها بدهیم بلکه حتی از برقراری ارتباط معمولی اما دایمی و دوامدار با آنها دریغ داشتیم.

 

آقای نور در مورد همکاری دوجانبه گفت: طبیعی است که همه به وجود همدیگر نیاز داریم و باید هم سازمانیافته در این عرصه کار و تلاش شود و ما به سهم خود در این راستا آمادگی بیش از پیش داریم تا با جدیت دست برادران را بفشاریم و در آینده همکار باشیم اما وی اقدام اصولی تر در جهت ایجاد یک روند رو به پیشرفت را موکول به نتیجه مذاکرات خود با جناب اشرف غنی کرد.

وی در خصوص شایعاتی مبنی بر کنار رفتن وی از سمت والی ولایت بلخ، گفت که رسانه ها صحبت های وی را تحریف کرده اند.

 

به گفته آقای نور، در مذاکره با رئیس جمهور، مسایلی را در سطح بالا مطرح کردیم که باید ابتدا در آن به توافق برسیم و مسئله تغییر و تبدیل در ولایت بلخ در آخر است. اما هنوز هیچ چیز معلوم نیست و در خصوص رفتن از سمت ولایت بلخ هم منوط به تفاهم اولیه روی موضوعات کلان کشور است در غیر آن به زور نه رئیس جمهور و نه رئیس اجرائیه و نه هر دو نمی توانند اینجانب را از سمت والی ولایت بلخ کنار بزنند.

 

وی گفت در خصوص شمال افغانستان حرف های زیادی در پشت پرده است، شمال کشور هم اکنون به محل جنگ قدرت ها تبدیل شده است. بازی کشورهای خارجی در شمال افغانستان فرق کرده است، روس ها در خصوص مذاکره و حمایت از طالبان فعال تر شده اند، همچنین غربی ها به دنبال آوردن داعش در افغانستان هستند.