• تاریخ انشار: 18 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15930
  • 836 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غرب برداشت درستی از دموکراسی ندارد/ انسان با برهنه بودن آزاد نخواهد بود

دانشجویان و جوانان ولایت بلخ در حاشیه گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف با عنوان “دموکراسی اسلامی و غربی”، بینان گذاران دموکراسی غربی و حکومت مردم سالار را نقد کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، امیر پویا، دانشجوی دانشگاه بلخ پیرامون دموکراسی اسلامی و غربی […]

دانشجویان و جوانان ولایت بلخ در حاشیه گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف با عنوان “دموکراسی اسلامی و غربی”، بینان گذاران دموکراسی غربی و حکومت مردم سالار را نقد کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، امیر پویا، دانشجوی دانشگاه بلخ پیرامون دموکراسی اسلامی و غربی گفت: “کلمه دموکراسی نخستین بار در یونان باستان مطرح شد و این یک آرمان و خیال بود، دانشمندان یونانی دموکراسی را حکومت ابلهان می گفتند”.

 

وی ادامه داد: پوپر در کتاب “جامعه باز و دشمنان آن” به نقل از ارستو می گوید؛ حکومت دموکراسی ناهنجاری های اجتماعی با خود دارد.

 

پویا افزود که دموکراسی اسلامی و غربی در تقابل با یکدیگر قرار دارند، چون عقل‌گرایی و بحث های مختلف دموکراسی، با ایدئولوژی اسلامی تطابق ندارد.

 

این دانشجو می گوید، آزادی یا دموکراسی مطرح شده در غرب، امروز به سوی انحراف های جدی‌تر حرکت می کند و دین اسلام با ناهنجاری های غرب مخالف است.

 

از سوی دیگر، زهرا جعفری، فعال فرهنگی پیرامون این موضوع گفت: “دموکراسی از دو کلمه دمو به معنای مردم و کراسی به معنی حکومت تشکیل شده که از نظر دانشمندان سه ویژگی دارد؛ پیروی انسان از عقل و منطق، پیروی انسان از اخلاق و برابری انسان ها می باشد”.

 

در همین حال سید جمیل سجاد، یک دانشجوی دیگر گفت، ارستو بنیان گذار دموکراسی می گوید؛ دموکراسی برترین حکومت است، بعد برمی گردد و می گوید؛ دموکراسی بدترین حکومت است؛ چون یک رأی دانشمند با یک رأی نادان، برابر است.

 

او گفت، کارل مارکس بر این عقیده است که دین افیون جامعه است؛ بر این اساس در غرب نظریه “دین از سیاست جدا است” جریان دارد، اما در اسلام دین محور بوده و اولویت بر قرآن و رفتار پیامبر داده است.

 

سجاد می افزاید، دین باید حکومت کند؛ چون دین به آرامش و آسایش مردم توجه دارد و پیامبران الهی برای همین امر موظف شدند.

 

وی تصریح نمود که غربی ها دین را به حاشیه زدند و نظریه ها را بیشتر می پذیرند، تا این که به دین عمل کنند.

 

این دانشجو در پایان گفت، دموکراسی در جوامع اسلامی، رانده شده و غرب هم برداشت درستی از دموکراسی ندارد، چون با برهنه بودن و مسائل دیگر، انسان آزاد نیست و نخواهد بود.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ دارای سه بخش (سخنان کارشناسان، ابراز نظر دانشجویان و پرسش و پاسخ) بوده و هر هفته روز جمعه ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح دایر می شود.