• تاریخ انشار: ۲۶ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30630
  • 293 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غرب هزینه‌ی کار فرهنگی را در افغانستان بالا برده است/ مسئولین باید در توسعه‌ فعالیت‌های فرهنگی کوشا باشند

  مسئول نمایندگی مرکز تبیان در بلخ می‌گوید که امروز دشمن در افغانستان هزینه‌ی کار فرهنگی را بالا برده و به همین دلیل مردم کمتر به فعالیت‌های فرهنگی علاقه نشان می‌دهند.   خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ مزارشریف: ذبیح الله حقجو، مسوول مدرسه اسدیه در بلخ که روز گذشته در همایش بزرگداشت از رحلت پیامبر […]

 

مسئول نمایندگی مرکز تبیان در بلخ می‌گوید که امروز دشمن در افغانستان هزینه‌ی کار فرهنگی را بالا برده و به همین دلیل مردم کمتر به فعالیت‌های فرهنگی علاقه نشان می‌دهند.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ مزارشریف: ذبیح الله حقجو، مسوول مدرسه اسدیه در بلخ که روز گذشته در همایش بزرگداشت از رحلت پیامبر اسلام، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) صحبت می‌کرد، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان را مرکزی بیدارگر عنوان داد و گفت: مراکزی که در راه خدا خدمت می‌کنند، هر چند ممکن است مورد سرزنش شماری از جریان‌ها قرار بگیرند اما هیچ‌گاه با جاه‌طلبان معامله نمی‌کنند.

 

حق‌جو از بی‌توجهی مسئولین بلخ در راستای کارهای دینی ابراز نگرانی کرد و گفت: در شرایط کنونی بلخ، اگر در جایی دهل‌چی و کانسرت باشد، شمار زیادی در آنجا جمع می‌شوند، اما از حضور در مراکزی که صدای قرآن از آن بیرون می‌‌آید، به دلیل بهانه‌ی خوف و یا به بهانه‌های دیگر پرهیز کرده و از شرکت در این مراسمات خودداری می‌کنند، در حالی که عزت آنها در ادامه‌ی راه و مسیر رسول الله است.

 

در ادامه‌ی این همایش سید حامد موسوی، مسوول مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، گفت: انسان باید همواره به دنبال دانایی و توانایی باشد و در این مسیر حتی سفر به چین هم ارزشمند است؛ همانطور که پیامبر اسلام فرمودند؛ علم را بطلبید حتی اگر در چین باشد.

 

به گفته‌ی او، در جامعه‌ی امروز افغانستان خیلی‌ها به دنبال کتاب‌خوانی نیستند و تنها به معلومات سی سال قبل اتکا کرده‌اند، در حالی که علم ثانیه به ثانیه تغییر می‌کند.

 

موسوی افزود؛ انسان باید برای علم تشنه باشند، بطور مثال در گذشته یک برده را در بازار با قیمت بالایی به فروش گذاشته بودند و وقتی علت را پرسیدند، گفتند این برده تشنه شناس است. در همین حین یک نفر این برده را خرید و با خودش برد. یک مهمانی با غذای بسیار چرب و نمکی تهیه دیدند و پس از غذا آب نیاوردند. صدای همه بلند شد و همه آب می‌خواستند، صاحب برده از او پرسید؛ آیا اینجا کسی تشنه است؟ برده گفت نه کسی تشنه نیست تا اینکه یک تن از جا بلند شد و خود دنبال آب رفت اینجا بود که برده گفت که تنها این فرد تشنه است. یعنی آدم باید دنبال علم باشد و تشنه علم باشد.اکنون ما چقدر تشنه‌ی علم هستیم؟

 

موسوی در ادامه صحبت‌هایش گفت: غرب هزینه‌ی کار فرهنگی را در افغانستان بالا برده است و مردم برای کارهای فرهنگی کمتر وقت و ارزش می‌گذارند.

 

او تاکید کرد که همه برنامه‌ها در افغانستان پروژه‌ای شده که این موضوع یکی از مشکلات و درد جامعه امروز ما می‌باشد.

 

وی اذعان داشت که جوانان باید به خواندن کتاب روی بیاورند زیرا کتاب خود، چشم و گوش جامعه است.

 

او همچنین گفت: امروز کسانی که درس می‌خوانند برای علم نه، بلکه برای مدرک درس می‌خوانند، در حالی که درس باید برای علم واقعی باشد نه مدرک.

 

موسوی اضافه کرد که اگر وضعیت در افغانستان اینطور ادامه یابد پیشرفتی در کشور نخواهد بود و وضعیت تغییر نخواهد کرد؛ اما امیداوریم مردم به علم و دانش توجه کند.