• تاریخ انشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17908
  • 682 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاجعه‌ی خونین مرکز تبیان، هجمه علیه کُل بدنه فرهنگی و رسانه‌ی کشور بود

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در دیدار با سید فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان خاطر نشان کرد که حمله تروریستی علیه دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز تبیان در کابل، در حقیقت هجمه علیه کُل بدنه فرهنگی و رسانه‌ی کشور بود.   آقای مزاری […]

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در دیدار با سید فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان خاطر نشان کرد که حمله تروریستی علیه دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز تبیان در کابل، در حقیقت هجمه علیه کُل بدنه فرهنگی و رسانه‌ی کشور بود.

 

آقای مزاری اضافه کرد که در طول ۱۸ سال گذشته هیچگاهی به این تعداد نیروهای کیفی که هم فرهنگی و هم رسانه‌ی باشند از دست نرفته‌است. در رویداد هفتم جدی شخصیت‌های فرهنگی و رسانه ا‌ی از دست رفتند که سالها در کنار ما بودند.

 

آقای مزاری همچنین از حضور و ابراز همدردی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در روزهای نخست رویداد هفتم جدی به دفاتر مرکزیخبرگزاری آوا و مرکز تبیان در کابل ابراز قدردانی کرد؛ اما گفت که ما از مجموعه دولت به‌ویژه از وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان که مجموعه ما و کار ما مرتبط با این وزارت است، انتظار فراتر از یک تسلیت و حضور و صدور پیام همدردی را داشتیم.

 

رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)  باتاکید براینکه وزارت اطلاعات و فرهنگ در این قسمت باید خیلی جدی‌تر وارد عمل می‌شد و جدی‌تر همکاری و کمک می‌کرد گفت که متاسفانه غیر از حضور شما و ابراز همدردی و پیام، دیگر ما هیچ عکس‌العملی و هیچ همکاری از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ احساس نکردیم.

 

آقای مزاری در ادامه تاکید بر ثبت شدن خانواده‌های شهدای مرکز تبیان در وزارت شهدا و معلولین کرد و گفت که ما نمی‌گذاریم خانواده شهدایی که به دنبال نان، نام، قدرت و شهرت  نبودند و وجودشان را در راه فکر و فرهنگ اسلامی و فعالیتهای رسانه‌ی افغانستان فدا کردند، غیر مسؤلانه رها شوند. این تعداد خانواده‌ها در وزارت شهدا و معلولین ثبت رسمی شود و تحت پوشش مادی و معنوی قرار بگیرند.

 

مزاری همچنین تاکید بر توجه بر زخمیان رویداد هفتم جدی کرد و گفت که نیروهایی که زخمی شده‌اند تا ماه‌ها به حالت اول بر نخواهند گشت و نمیتوانند به زودی بر سر کار برگردند و نیاز به توجه و حمایت جدی دارند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به خسارات ناشی از حادثه هفتم جدی نیز اشاره کرد و گفت که علاوه بر شهید شدن چندین تن از همکاران ما، دفتر مرکز تبیان از پایین تا بالا تمام وسایل و تجهیزات منهدم شده و نیاز به ترمیم و تجهیز دارد.

 

حسینی مزاری همچنین نگرانی خود را  در پیوند به اوضاع امنیتی ابراز کرد و گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه با مراکز فرهنگی و رسانه‌ی چه تمهیدات و دستور العمل‌های را روی دست دارد؟ بایستی طرحی روی دست گرفته شود که امنیت راانه ها و مراکز فکری فرهنگی با دقت بالا تامین شود به ویژه دفاتر ما در کابلو ولایات و چه اینکه اگر دراین رابطه غفلت صورت بگیرد ممکن است فاجعه ی دیگری نیز رخ دهد. وی گفت اگرچه مرکز تبیان از تشکلاتی بوده که از گذشته در بحث تامین امنیت دفاترخود بسیار جدی عمل کرده و حالا نیز تمهیدات مناسبی را روی دست گرفته اما با آنهم مسؤلیت از عهده نهادهای امنیتی برطرف نگردیده بل سنگین تر نیز است و حتما در این قسمت بیش ازگذشته مسؤلیت بپذیرد.

 

وی گفت: اگرچه نهادهای امنیتی در رابطه با حادثه ۷ جدی به طور جدی مسؤل اند اما مسؤلیت را همچنان تاهنوز به بهانه اینکه از نشست علمی پژوهشی برگزار شده در دفتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) مطلع نبوده اند به عهده نگرفته اند ولی به طور طبیعی این شانه خالی کردن به هیچ وجه مسؤلیت نهادهای امنیتی را سبک نمی کند و من امروز یکبار دیگر اتمام حجت می کنم که حکومت و نهادهای امنیتی باید وارد صحنه شوند و امنیت دفاترمارا به طور جدی تامین کنند و اگر اتفاقی در آینده بیفتد بازنگویند که ما چیزی نگفتیم و آنها هم از چیزی خبری ندارند.

 

در همین حال سید فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز با تایید گفته‌های آقای مزاری گفت که متاسفانه وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان در قبال حوادث ناگوار جز اینکه ابراز تاسف، تاثر و همدردی کند، به دلایل متعدد هیچ کاری انجام داده نتوانسته است.

 

آقای سانچارکی اشاره کرد که در دو سال اخیر گراف نامنی به شدت بالا رفته و تروریستان بیشتر حملات خود را متوجه نهادهای فرهنگی و رسانه‌ ای به ویژه نهادهای شیعی ساخته و آنان را هدف قرار داده اند.

 

او افزود که یکی از آدرس هایی که از سوی داعش و مخالفین نشانی دقیق شده بود، آدرس دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) بود که خیلی ضروری و لازم بود که مراقبت های جدی‌تر صورت می‌گرفت و احتیاط بیشتر می‌شد.

 

سانچارکی اضافه کرد که ناامنی‌ها اما آنقدر گسترده و وسیع شده است که نیروهای امنیتی نیز توان شناسایی تمام اهداف را ندارند.

 

او تاکید کرد که حکومت و نیروهای امنیتی مکلف به تامین امنیت شهروندان اند، اما در کنار آن با توجه به شرایط پیچیده و حساس هر فرد ما نیز باید متوجه امنیت خود باشد.

 

معین نشراتی وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان در خصوص تامین خواستهای مرکز تبیان راهنمایی های لازم را ارائه کرده، به سهم خود نیز قول همکاری درراستای برآورده شدن مطالبات خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز تبیان به حسینی مزاری داد.

 

در پایان حسینی مزاری سپاسگذاری از آقای سانچارکی و سایر مقامات وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان و نیز مطالبات مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را به صورت کتبی به معین نشراتی این وزارت تحویل داد.