• تاریخ انشار: ۳ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25662
  • 704 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاصله گرفتن از اساسات دین مقدس اسلام، عامل اصلی فقر در کشور های اسلامی

جمعی از کارشناسان و فعالان فرهنگی، طی گفتمان دانشجویی در هرات؛ عامل اصلی فقر اقتصادی در جوامع اسلامی را فاصله گرفتن از تعلیمات اساسی و مبانی اصلی دین مبین اسلام عنوان کرده و می گویند که در جامعه اسلامی واقعی، فقر وجود ندارد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “مسئولیت ثروتمندان؛ […]

جمعی از کارشناسان و فعالان فرهنگی، طی گفتمان دانشجویی در هرات؛ عامل اصلی فقر اقتصادی در جوامع اسلامی را فاصله گرفتن از تعلیمات اساسی و مبانی اصلی دین مبین اسلام عنوان کرده و می گویند که در جامعه اسلامی واقعی، فقر وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “مسئولیت ثروتمندان؛ رسیدگی به نیازمندان” با حضور تعدادی از دانشجویان، فعالان فرهنگی و جوانان در دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شد.

 

یدالله ولایتی، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات، در این گفتمان در پاسخ به این سوال که چرا فقر در کشورهای اسلامی بیشتر است، طی سخنانی اظهار داشت: دلیل اینکه عمدتا کشورهای اسلامی خصوصا کشور خود ما  فقیر است، این است که مسلمانان از تعلیمات اساسی دین مبین اسلام دور شده اند.

 

ولایتی افزود: اسلام به عنوان یک مکتب که در بعد اخلاقی و اقتصادی احکام مشخص دارد؛ زمانی که عرض اندام می کند با تفاوت طبقاتی و زر اندوزی بی قید و شرط مبارزه می کند.

 

وی با اشاره با وضعیت کنونی جامعه همچنان علاوه کرد که در جامعه فعلی تفاوت طبقاتی به وضوح دیده می شود، یک عده ای از سیری روز ندارد، و یک عده ای نان شب خود را پیدا نمی تواند.

 

آقای ولایتی تصریح کرد: اگر امروز جامعه ی ما از فقر اقتصای رنج می برد، دلیل اش فاصله گرفتن از تعلمیات اساسی اسلام می باشد.

 

به باور این فعال فرهنگی اولین راهکار برای از بین بردن فقر در جوامع اسلامی، ترویج اصول و اساسات اصلی دین مبین اسلام و همچنان نهادینه کردن فرهنگ بخشش و انفاق در راه خدا می باشد.

 

او هم چنان با اشاره به فریضۀ زکات در اسلام، خاطر نشان کرد که زکات به قدری اهمیت دارد که می تواند معادل اخذ مالیات در جامعه از ابتلا به فقر جلوگیری به عمل آورد.

 

دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات ادامه داد: زمانی که یک ثروتمند زکات مال خویش را می پردازد، – البته جامعه اسلامی نه جامعه کنونی ما که معلوم نیست از کدام نظام اقتصادی پیروی میکند،- می رسد به دست فقرا و آنانی که واقعا نیازمند است.

 

سید مهدی حسینی، دانشجوی رشته تعلیم و تربیه دانشگاه فراه در این گفتمان طی سخنانی گفت که فقر یک پدیدۀ طبیعی است و چند عامل مهم باعث می شود که فقر و تنگدستی زندگی انسان را فرا بگیرد.

 

وی افزود: بی برنامگی در زندگی اولین عامل می باشد که باعث می شود، فقر بر انسان غلبه کند.

 

به گفتۀ او منکر شدن از نعمات خداوند، ناسپاسی از وی و عدم توجه به ارزشهای اسلامی از جمله دلایل دیگری است که اگر اتفاق بیفتد زمینه را برای فقیر شدن آماده می کند.

 

آقای حسینی افزود: اسلام به عنوان یک مکتب فکری نظام اقتصادی خاص خودش را دارد، و این نظام طوری است که هر فرد می تواند به قدر دلخواه خویش به جمع آوری مال بپردازد، ولی یکی از ۵ رکن این دین، زکات هست.

 

موصوف تأکید کرد که اگر زکات بصورت درست پرداخته شود می تواند از شکاف طبقاتی جلوگیری کند و از ثروتمندان اخذ و به فقرا توزیع گردد.

 

آقای حسینی دلیل اصلی عدم پرداخت زکات و وجوهات شرعیه را عدم آگاهی و باور به دین اسلام خواند و گفت که آن عده از اشخاص که زکات مال خویش را نمی پردازند در حقیقت از اسلام درک ندارند و به اصول و اساسات این دین پایبند نیستند.

 

شایستۀ ذکر است که در اخیر این گفتمان به سوالات اشتراک کنندگان از سوی کارشناسان پاسخ ارائه شد.