• تاریخ انشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20222
  • 720 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاضل حسینی: پدیده افراط و تکفیر از خارج به افغانستان وارد شده است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام سید عبدالعظیم فاضل حسینی؛ رییس بنیاد فرهنگی راه امین، در گفتمانی فرهنگی پژوهشی که تحت عنوان ” افراط و تکفیر؛ خطری بزرگتر از تهاجم فرهنگی” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، طلاب حوزات علمیه و دانشجویان در کابل برگزار شده […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام سید عبدالعظیم فاضل حسینی؛ رییس بنیاد فرهنگی راه امین، در گفتمانی فرهنگی پژوهشی که تحت عنوان ” افراط و تکفیر؛ خطری بزرگتر از تهاجم فرهنگی” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، طلاب حوزات علمیه و دانشجویان در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

 

حجت الاسلام سید عبد العظیم فاضل حسینی؛ رییس بنیاد فرهنگی راه امین و کارشناس گفتمان یادشده، افراط و تکفیر را از دام های خطرناک شیطان خواند و تاکید کرد که امروز این پدیده های شوم متاسفانه بیشتر دامنگیر کشورهای اسلامی شده است.

 

وی دلیل رشد افراط گرایی و اندیشه تکفیری را آسیب پذیری ها و خلأهایی عنوان کرد که بیشتر در جوامع اسلامی به خصوص افغانستان وجود دارد.

 

این آگاه مسایل دینی، ناسیونالیسم قومی، قرائت های مختلف از اسلام، ظاهرپرستی و عدم توجه به حقیقت ها و ارزش‌های دینی، اختلافات سیاسی و ناهنجاری‌های اجتماعی را از شکاف‌های مهم در جوامع اسلامی عنوان کرد که زمینه‌ رشد افراط و تکفیر را فراهم کرده و برای بازی قدرت های سلطه‌گر مجال می دهد.

 

به باور آقای حسینی، هیچ تردیدی وجود ندارد که قدرت های سلطه‌گر دنیا برای تامین منافع خود و تضعیف مسلمانان، جریان‌های افراط و تکفیر را حمایت و تقویت می کنند تا از این طریق به اسلام ضربه بزنند.

 

وی افزود: یکی از خلأهایی که می تواند زمینه ساز رشد افراط گرایی شود، عدم آگاهی بسیاری از مسلمانان از اسلام است.

 

هرچند به گفته آقای حسینی، امروز دشمن تمام توان خود را برای گسترش تهاجم فرهنگی به کار گرفته است تا معنویت و ارزش‌ها را از جامعه اسلامی سلب نماید؛ اما در کنار آن تلاش دارد تا با تقویت افراط و تفریط و رشد اندیشه خشونت زا، از نگاه اعتقادی نیز به اسلام ضربه بزند.

 

اگرچه به عقیده فاضل حسینی، تخریب عقاید از برنامه های عمومی و همه شمول دشمن در جوامع اسلامی است؛ اما از نگاه فرهنگی امروز بیشتر توجه آنان به سمت قشر جوان است و می خواهند اراده و ایمان این طیف کارساز جامعه را بربایند.

 

این عالم دینی تصریح کرد که خطر از ناحیه تخریب جوانان، خیلی زیاد است و باید علما و دانشمندان از این امانت ها پاسبانی کنند و در برابر تهاجم فرهنگی وهمچنین گسترش اندیشه افراط و تکفیر ایستادگی نمایند تا جوانان به دام فرهنگ مبتذل غرب سقوط نکنند.

 

او تهاجم فرهنگی و فکری را خطرناکتر از تهاجم سیاسی، نظامی و اقتصادی خوانده، تاکید کرد که اگر دشمن بر باور و اندیشه مسلمانان چیره شد به سایر هدف‌های خود نیز به آسانی خواهد رسید.

 

به عقیده این کارشناس دینی، رشد اندیشه تکفیر و افراطیت، ترور شخصیت ها، حمله های انتحاری، انفجار مراکز فرهنگی و دینی دشمن را به هدف نزدیکتر می کند.

 

او مبارزه با اندیشه های انحرافی را وظیفه علما و دانشمندان خواند تا برنامه های حکومت و تاکید کرد: تا زمانی که مردم آگاه نشوند و دشمن شناسایی نگردد نتیجه مطلوبی از تلاش ها به دست نخواهد آمد و افراط و تکفیر ریشه کن نخواهد شد.

 

فاضل حسینی به پیشینه  اندیشه افراط و تکفیر در اسلام نیز اشاره کرد و گفت: خاستگاه اندیشه افراطیت و تکفیر به خوارج نهروان برمی گردد که در زمان حضرت امام علی(ع) به صورت همه جانبه عرض وجود کردند و تا امروز نیز ادامه پیدا کرده و همواره به عنوان ابزاری در دست دشمنان اسلام قرار گرفته و علیه مسلمانان استفاده شده است.

 

او تاکید کرد که همانگونه که در صدر اسلام، خوارج ربطی به اسلام نداشتند، افراط گرایان و اندیشه های انحرافی و ضد انسانی امروز نیز به اسلام ربطی ندارند.

 

او اسلام را دین اعتدال و برابری خواند و گفت: اگر در جوامع بشری اعتدال حاکم باشد کما اینکه خواست اسلام می باشد، هرگز مشکلاتی که امروز وجود دارد وجود نخواهد داشت.

 

سید عبدالعظیم فاضل حسینی در پاسخ به اینکه اندیشه تکفیری از خارج وارد افغانستان می شود یا از داخل رشد می کند، گفت: در افغانستان جریان افراط‌گرا و اندیشه تکفیر قبلاً نداشتیم؛ بلکه از جای دیگری وارد شده و برای هدف خاصی و بیشتر در جهت منافع کشورهای بیگانه فعالیت می کند.

 

این کارشناس مسایل دینی اظهار داشت که مردم افغانستان جز مجاهد چیز دیگری نداشتند که در طول تاریخ برادرگونه در کنار هم زندگی کرده اند؛ اما نباید فراموش کرد که گاهی جهل و نادانی سبب بروز بسیاری از مشکلات در جامعه می شود؛ بنابراین اگر در کشور ما اندیشه افراطیت در این اواخر رشد کرده است یگانه دلیلش استفاده از جهل مردم بوده است.

 

مسؤول بنیاد فرهنگی راه امین به برخی از ریشه و منابع اندیشه افراطیت و تکفیر نیز اشاره کرد و گفت: یک عده امروز باب اجتهاد را مسدود کرده اند و پدیده های جدید را نمی توانند با فقه اسلامی تطبیق بدهند؛ بنابراین هرچه راه نوگرایی بسته باشد به همان اندازه افراط و تفریط نیز رشد می کند.

 

به گفته حسینی، در زندگی انسان علی القاعده باید پیشرفت و تکامل وجود داشته باشد؛ اما برعکس در زندگی جریان‌های افراطی همواره عقبگرد است؛ یعنی آنها با دگم اندیشی و محدودیتی که دارند نمی توانند با مقتضیات زمان پیش بروند.

 

او یکبار دیگر تاکید کرد که اگر مسلمانان از قرآن، عترت و سنت کنار نمی رفتند، امروز به مصیبت های افراط و تفریط و اندیشه تکفیری گرفتار نمی شدند و ارزش‌های شان مورد هدف دشمنان قرار نمی گرفت.

 

آقای حسینی همچنین ابراز داشت که امروز ارزش‌های فرهنگ ناب اسلامی به دلیل تهاجم فرهنگ بیگانه سخت صدمه دیده است و تا زمانی که مسلمانان به هویت اسلامی خود برنگردند از دست این مصیبت ها خلاص نخواهند شد.

 

به باور این آگاه مسایل دینی، تا وقتی که به شبهه افگنی های دشمن به خصوص در فضای مجازی امروز پاسخ درست داده نشود از گسترش فرهنگ مبتذل غرب جلوگیری نخواهد شد.

 

فاضل حسینی با اشاره به شرایط کنونی کشور گفت: در افغانستان اگر مبارزه با افراط و تکفیر و همچنین تهاجم فرهنگی نتیجه درست نداده است، به دلیل آن است که یا از مجرای درست آن صورت نگرفته و یا از مرحله شعار پیش نرفته است، یعنی به صورت اساسی و بنیادی کار نشده است؛ وگرنه همانگونه که در افغانستان زمینه های رشد پدیده های شوم وجود داشت به همان اندازه راه های مبارزه نیز وجود داشت؛ اما متاسفانه درست عمل نشد.