• تاریخ انشار: ۲۱ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2309
  • 1,552 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاطمه زهرا(س) الگوی بسیار شایسته برای مادران، زنان و دختران جامعه اسلامی است

n00109667-b (1)

وضعیت اسفبار جنگ و تجاوزی که از سوی دشمنان علیه مسلمانان در کشوهای مختلف وجود دارد این ذهنیت را به وجود نیاورد که اسلام و مسلمین در ضعف و سستی به سر می برند. خیر اینطوری نیست. چرا که آدم ضعیف و بیچاره را کسی کاری ندارد. مردم، ملت و حاکمیت بی حال و خواب […]

  • وضعیت اسفبار جنگ و تجاوزی که از سوی دشمنان علیه مسلمانان در کشوهای مختلف وجود دارد این ذهنیت را به وجود نیاورد که اسلام و مسلمین در ضعف و سستی به سر می برند. خیر اینطوری نیست. چرا که آدم ضعیف و بیچاره را کسی کاری ندارد. مردم، ملت و حاکمیت بی حال و خواب رفته را هیچ قدرتی نه تنها کارنخواهد داشت که خوشتر هم هستند که یک چنین وضعی در سطح کشورهای اسلامی وجود داشته باشد. بلکه جنگ و تجاوز و هجمه و حمله علیه اسلام ومسلمین ناشی از اقتدار اسلامی است و گمان نکنم که اسلام از ابتدای ظهور تا حالا، یک چنین اقتداری را تجربه کرده باشد و یا شیعیان از همان آوان ظهور مطمئنا در هیچ مقطع تاریخی در این حد از قدرت و عظمت نبوده اند/ • امروزه از خیرات و برکات مبارزات امام خمینی(ره) اسلام قوی شد و مذهب توانمند و مردم مسلمان و مؤمن در همه جای دنیا از عزت و عظمتی برخوردارگردیدند و همین است که امروزه استکبار جهانی با دستپاچگی خاص به جان مسلمانان و کشورهای اسلامی افتاده است.

 

 

همزمان با گرامیداشت سالروز میلاد حضرت فاطمه اطهر، زهرای مرضیه(س) و سلاله پاکش حضرت امام خمینی(ره)، در کابل، مراسم با شکوه جشن تکلیف با حضور جمع کثیری از دخترانی که به تازگی به سن تکلیف رسیدند، همراه با مادران شان و نیز جمعی از مسؤلین و پرسنل دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کابل، دایر گردید.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از کابل، این مراسم که با همت مدرسه علمیه قائم آل محمد(عج)، در شهرک مهدیه غرب کابل برگزار گردیده بود، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، با مهم خواندن جشن تکلیف و آغاز ورود خواهران جوان در عرصه انجام وظایف و مسؤلیت های دینی و تقدیر و تشکر از حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح از علمای ولایی فعال کشور، مؤسس این مدرسه و کتابخانه حضرت امام خمینی(ره)، یادآور گردید: خواهران مسلمانی که امروز آغاز مکلف شدن خود را جشن گرفته اند بایستی بدانند که تکیف و انجام وظایف، آن هم با محوریت دین و مذهب، در سه عرصه خواهد بود.

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان، با برشمردن شرایط تکلیف از جمله داشتن معرفت دینی و سپس ایمان و در نهایت داشتن عشق و انگیزه برای انجام تکالیف دینی، گفت: عرصه اول انجام وظایف، فردی و شخصی است و سپس وظایف خانوادگی و سوم هم وظایف و تکالیف اجتماعی خواهد بود، بدین معنی که انسان مسلمان تنها در رابطه با شخص خود وظایفی به عهده ندارد بلکه در قبال اعضای خانواده و سپس اجتماع، از همسایه و هم محله گرفته تا اهالی ولسوالی و ولایت و در نهایت کل کشور وظایف عمده و مهمی بردوش دارد و اگر خدا بخواهد، آنگاه که خواهران ما از داشته های بیشتر برخوردار گردند و بتوانند از حیطه یک کشور پافراتر بگذارند، در رابطه با کل کشورهای اسلامی و امت مسلمه وظایفی به عهده خواهند داشت.

 

 

آقای مزاری گفت: در انجام وظایف این سه عرصه، زمانی موفق خواهیم بود که با محوریت دین حرکت کنیم و سپس دستورات و سفارش های دین را ازطریق اسوه ها و الگوهای دینی خود دریافت کنیم. چه اینکه انسان در انجام وظایف گوناگون نیاز جدی به الگوهای سالم دینی دارند و از همین رو هست که دشمنان در مقاطع مختلف تلاش کرده اند تا برای به فراموشی سپردن الگوهای دینی و اسلامی، الگوهای بدلی و دروغین را درمیان جوامع اسلامی جازده و به طرح و تبلیغ آنان بپردازند.

 

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: چنانچه دراین شب و روز در کشور اسلامی افغانستان، دشمنان، جهت الگوسازی ها و جا انداختن آن کار جدی می کنند و هزینه های سنگینی به مصرف می رسانند. مگر شما نمی بینید که رسانه های صوتی و تصویری چه داخلی و خارجی و به ویژه تلویزیون های ماهواره ای، چه توطئه ها و دسایسی را روی دست دارند تا به انحاء مختلف عناصر مختلفی را به عنوان ستاره و قهرمان معرفی کنند، حال این قهرمانان کذایی در قالب فیلم های تلویزیونی و سینمایی چه ازمیان زنان و چه مردان باشند فرقی نمی کند. کارستاره افغان در برخی تلویزیون ها به همین منظور صورت می گیرد و یا فیلم های مبتذل خارجی در همین راستا به خصوص خانمهای کذایی را به عنوان قهرمان و ستاره و پیشتاز معرفی می کنند. حتی اگر شده دشمن برخی عناصر را خود به قتل می رساند و سپس “خود کشته” را آنچنان طرح و تبلیغ می کند تا به عنوان قهرمان نامدار جا بازکند و آنگاه این قهرمان کذایی را به عنوان الگو مطرح می کند. اگر خدای نخواسته یک قهرمانان کاذب و بدلی ساخته دست دشمن به عنوان الگو جاگیر شد آنگاه لباس پوشیدن جوان، طرز رفتار جوان، نشستن و برخواستن جوان، تعاملا اجتماعی جوان، برخورد جوان با پدر و مادر و سایر اعضای فامیل و حتی طرز غذا خوردن و خوابیدن و بیدار شدنش از همان الگو رنگ و لعاب خواهد گرفت آنگاه از مسیر دین و رشد و تعالی مذهبی به انحراف رفته، همان راهی را خواهد پیمود که دشمن می خواهد. آنگاه است که نیروی جوان، این سرمایه عمده کشور، حالت بهره دهی افتاده بل در مسیر خواسته دشمنان قرار می گیرند و متاسفانه امروز جامعه ما به این بلیه گرفتار آمده است.

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان، با مهم خواندن مقطع کنونی خواهرانی که به تازگی جشن کلیف خود را برگزار کرده و وارد حوزه پرداختن به اعمال دینی شده اند، گفت: شما و سایر خواهران و مادران توجه داشته باشید که مهمترین الگوهایی در اسلام وجود دارند که الگوهای بدلی دشمن به گردی از گردهای آنان نمی رسد.

وی گفت: مثلا همین حضرت زهرا(س) شخصیتی است که کون و مکان به خاطر او خلق گردیده است و تنها مطابق منابع تفسیری اهل سنت ۱۳۵ آیه در ۴۹ سوره قرآن در رابطه با حضرت زهرا(س) وجود دارد و دوسوره دهر و کوثر، تمامی، در رابطه با حضرت زهرا(س) است و مهمترین آیاتی هم که در رابطه با حضرت زهرا(س) هستند عبارتند از: آیات؛ تطهیر، اعطا، ایثار،ذالقربی، خمس،مودت، مباهله، التقاءبحرین، ابرار، لیله القدر و …

 

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با اذعان به وجود آیات دیگری مطابق نظر منابع تفسیری شیعی، افزود: این آیات یا از نظر سبب نزول، یا از نگاه شأن نزول، یا از جهت جری و اطباق و یا از نگاه بطن، پیرامون شخصیت ذی جود حضرت فاطمه زهرا(س) می باشند.

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان گفت: روایات بسیاری چه از خود پیامبر اسلام(ص) و چه از سایر ائمه معصومین، تا حضرت حجت(علیهم السلام) در رابطه با شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا(س) وجود دارند که همگی گویای بی نظیر بودن این خانم است و تاکید بر الگو بودن ایشان دارد و پیامبر اسلام(ص) در روایتی میفرماید “وللامه فی ابنتی و اخی اسوه” یعنی مقام حضرت زهرا(س) را در اسوه بودن برابر با امام اول شیعیان حضرت امام علی(ع) می داند و این مقام کمی نیست و از همین رو هست که می گویم آیا حضرت زهرا(س) برای زنان عالم و بلکه کل جهان بشریت الگو است که می بایست سالروز تولدش به عنوان روز مادر و زن تجلیل گردد و یا خانمی که نمیدانم از کجا هست و چه شأن و موقعیتی دارد که مطمئنا جای تامل دارد جون حتما این خانم یکی از خانم های کذایی غربی است که به عنوان روز ۸ مارج جایگاه روز زن را پیداکند؟

 

 

طبیعی به نظر می رسد که بیستم جمادی الثانی سالروز میلاد بزرگ بانوی جهان حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان روز مادر و زن بسیار شایسته تر و برتر از روز۸ مارج و یا هر مناسبتی دیگری است.

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با تأمل بیشتر پیرامون شخصیت فاطمه زهرا و تاکید مجدد بر الگو بودن ایشان برای عالم بشریت یاد آور شد: چگونه حضرت زهرا(س) برای زنان مسلمان الگو نباشد که در داشتن فضیلت های بیشمار هیچ زن دیگر حتی زنان بزرگ عالم که قرآن کریم نامی از آنان برده است، به پای او نمی رسد؟!.

او گفت: با یک مطالعه سر انگشتی می توان فضیلت های حضرت فاطمه زهرا(س) را در سه حوزه برشمرد.

به گفتی حسینی مزاری، فضیلت های حضرت زهرا(س) به طور فهرست وار و بسیار خلاصه و مختصر ازین قراراند:

۱ ـ فضیلت هاى فردى حضرت زهرا(علیها السلام):

 

 

فضیلت دانش وافرداشتن.

فضیلت احراز مقام مجاهدت در راه خدا.

بهترین بنده خدا بودن.

نائل آمدن به مقام ایثارگرى.

فضیلت هجرت در راه خدا از مکه به مدینه.

فضیلت صبر و پایدارى در راه خدا.

 

 

۲ ـ فضیلت خانوادگى:

فضیلت دختر بودن براى رسول خدا(صلى الله علیه وآله).

فضیلت داشتن مادرى چون خدیجه.

فضیلت داشتن همسر چون على(علیه السلام).

فضیلت داشتن فرزندان چون حسن و حسین(علیهما السلام).

فضیلت مادر بودن براى ائمه و حضرت مهدى.

فضیلت مصداق بودن اهل البیت

فضیلت داشتن عموى چون حمزه.

فضیلت اهل کساء بودن.

فضیلت کسى که در شأنش آیات و سوره هاى زیادى نازل شده.

فضیلت شهادت تمامى خانواده اش در راه خدا یا اسیر شدن در راه خدا.

فضیلت معصوم بودن خودش، پدرش، همسرش و فرزندانش.

 

 

۳ ـ فضیلتهاى اجتماعى:

فضیلت اصلاح گرى و آگاهى دادن اجتماعى و دینى به مردم.

فضیلت همدردى و انفاق و ایثار به مردم.

فضیلت شاگرد پرورى.

فضیلت افشاگرى، و مبارزه با منافقین، و منحرفین، با خط امامت معصوم.

فضیلت دفاع از نظام سیاسى مبنى بر اصل امامت و ولایت.

 

 

اوگفت وقتی خانمی مانند حضرت زهرا(س) این همه فضیلت داشته باشد، اقتدا به او نجات بخش نیست؟ قطعا هدایت کننده، رهنمایی دهنده و نجات بخش است و خوشا به حال مسلمانانی که نسبت به حضرت فاطمه زهرا(س) علاقه و عشق دارند و همین روند موجب خواهد شد تا در تمام عرصه های زندگی به آن حضرت به طور همه جانبه اقتدا کنند و بهره گیرند و توشه ای هم برای این دنیا و هم آن دنیا بردارند.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان با مهم خواندن سالروز میلاد امام خمینی(ره) در روز بیستم جمادی الثانی افزود: از دیگر الگوهای جامعه اسلامی حضرت امام خمینی(ره) است. کسی که در عصر ما تالی تلو ائمه معصومین(علیهم السلام) عمل نمود، اسلام را زنده کرد و برای مسلمین عزت و آبروی از دست رفته شان را برگرداند و خاری در چشم و استخوانی شد در گلوی استکبار و مانع بلعیده شدن منافع و هست و بود کشورهای اسلامی توسط مستکبرین گردید.

وی گفت: امروزه از خیرات و برکات مبارزات امام خمینی(ره) اسلام قوی شد و مذهب توانمند و مردم مسلمان و مؤمن در همه جای دنیا از عزت و عظمتی برخوردارگردیدند و همین است که امروزه استکبار جهانی با دستپاچگی خاص به جان مسلمانان و کشورهای اسلامی افتاده است.

 

 

حسینی مزاری گفت: وضعیت اسفبار جنگ و تجاوزی که از سوی دشمنان علیه مسلمانان در کشوهای مختلف وجود دارد این ذهنیت را به وجود نیاورد که اسلام و مسلمین در ضعف و سستی به سر می برند. خیر اینطوری نیست. چرا که آدم ضعیف و بیچاره را کسی کاری ندارد. مردم، ملت و حاکمیت بی حال و خواب رفته را هیچ قدرتی نه تنها کارنخواهد داشت که خوشتر هم هستند که یک چنین وضعی در سطح کشورهای اسلامی وجود داشته باشد. بلکه جنگ و تجاوز و هجمه و حمله علیه اسلام ومسلمین ناشی از اقتدار اسلامی است و گمان نکنم که اسلام از ابتدای ظهور تا حالا، یک چنین اقتداری را تجربه کرده باشد و یا شیعیان از همان آوان ظهور مطمئنا در هیچ مقطع تاریخی در این حد از قدرت و عظمت نبوده اند.

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: اگرمسلمانان بیشتر از حالا پابند به احکام اسلامی باشند و به ائمه معضومین(علیهم السلام) اقتدا نمایند قدرتمند ترنیز خواهند شد و آنگاه هیچ قدرتی را یارای مقابله با آنان نخواهد بود.

امروزه اگر مشکلاتی در افغانستان و جهان اسلام وجود دارد مطمئنا ناشی از فاصله داشتن از اسلام و عمل نکردن به فرامین دینی می باشد.

 

 

او در آخر ابراز امیدواری کرد که همه با هم و تمام مردم افغانستان با تاسی به خدا و پیامبر و علی و زهرا و حسن وحسین و سایر ائمه معضومین(علیهم السلام) به ویژه حضرت امام زمان(عج) زندگی باعزت در این دنیا و با سعادت در آخرت داشته باشیم.

 

 

گفتنی است که مراسم جشن تکلیف در مدرسه علمیه قائم آل محمد(ص)، ازساعت ۹ صبح آغاز یافت و با صحبت های دینی و احکام جوانان دررابطه با شرایط تکلیف و انجام واجبات دینی برای خانمهای جوان توسط حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح، همراه بود و سپس برنامه صرف نهار برقرارگردید و هنگام نماز ظهر و عصر، نماز جماعت به امامت حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان، اقامه گردید.

 

 

قبل از آقای مزاری، جناب حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح، مؤسس مدرسه علمیه قائم آل محمد(عج) و کتابخانه حضرت امام خمینی(ره) و از علمای فعال و ولایی کشور، پشت تریبون قرار گرفت و با اعلام آغاز کار مجدد مدرسه حضرت قائم(عج) در حوزه آموزش حوزوی برای خانم ها و ثبت نام خانم ها از صنف ۷ از روزشنبه ۲۲/۱/۹۳ از ساعت ۹ صبح و تحت برنامه بودن آنها تا صنف ۱۲، گفت: ازین پس مدرسه قائم آل محمد(عج) تحت اشراف نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان قرار گرفته و برنامه های درسی آن با نظارت و حمایت این نمایندگی تداوم خواهد یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>