• تاریخ انشار: ۹ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29022
  • 333 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاطمه زهرا (س) پیوند دهنده خط امامت و نبوت است

فاطمه هزا (س) پیوند دهنده نبوت و امامت است و صفحه امامت که در حقیقت ادامه خط نبوت می باشد، توسط کوثر نبی، صدیقه طاهره(س) باز شد و تا روز قیامت ادامه دارد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) – کابل: از سالروز شهادت یگانه دخت گرامی نبی مکرم اسلام، رنج دیده دوران، قهرمان […]

فاطمه هزا (س) پیوند دهنده نبوت و امامت است و صفحه امامت که در حقیقت ادامه خط نبوت می باشد، توسط کوثر نبی، صدیقه طاهره(س) باز شد و تا روز قیامت ادامه دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) – کابل: از سالروز شهادت یگانه دخت گرامی نبی مکرم اسلام، رنج دیده دوران، قهرمان صبر و استقامت در برابر سختی ها و مشقت ها، بی بی دو عالم، حضرت فاطه زهرا (س) و همچنین بیست و پنجمین سالگرد شهادت قهرمان جهاد افغانستان، شخصیت سیاسی، علمی و فرهنگی معاصر، شیهد سید “علی اکبر مصباح”؛ با حضور علما، روحانیون، دانشجویان، جوانان و نوجوانان اعم از خواهران و برادران در کابل گرامیداشت به عمل آمد.

 

حجت الاسلام و المسلمین “محمد امین زاهدی” رییس دفتر مرکزی، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان سخنران این محفل گفت: فاطمه زهرا(س) در شرایطی دیده به جهان گشود که حتی کشورهای پیشرفته دنیای آن روز، مانند روم و ایران، زن را زاده شیطان میدانستند و مثل کالاهای تجارتی بین خود مورد معامله قرار می دادند.

 

زاهدی ادامه داد:  در این میان مردم شبه جزیره عربستان، با زیر پا گذاشتن تمام عواطف انسانی، زنان را زنده به گور کرده و وجودش را ننگ میدانستند، اما با ظهور اسلام ناگهان تفکر جاهلی متحول شد و از برکت آیین نجات دهنده اسلام، زنان از حضیض ذلت به اوج عزت رسیدند.

 

به گفته این عالم دینی آموزه های دین مبین اسلام جهالت را کنار زد و زن را نه تنها همسنگ مرد بلکه در مرحله و مرتبه ی بالا تری قرار دارد.

 

زاهدی تصریح کرد: سیره رفتاری پیامبر بزرگ اسلام(ص) با زنان، به خصوص دخترش فاطمه زهرا(س) نشان داد که مقام زن نه تنها پایین تر از مرد نیست بلکه می تواند در بسیاری از موارد برتری داشته باشد.

 

از دیدگاه اسلام زن به مقامی دست پیدا می کند که نبوت را به امامت پیوند می دهد و عامل نجات انسانها می گردد. فاطمه زهرا(س) با تربیت فرزندان چون امام حسن و امام حسین(ع) این حقیقت را ثابت کرد و صفحه امامت که در حقیقت همان ادامه خط نبوت است توسط کوثر نبی باز و تا روز قیامت ادامه دارد.

 

زاهدی در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبت شهادت ” شهید سید علی اکبر مصباح” مرزاری، به تاریخ سه قرن اخیر افغانستان اشاره کردو ابراز داشت: از روز که این کشور به نام افغانستان مسمی شد، متاسفانه یک فرد دلسوزی پیدا نشد تا مملکت را از بد بختی ها نجات داده و زندگی مردم را بسوی رفاه و آسایش سوق دهد.

 

به گفته او، پس از مرگ نادر شاه افشار و مجزا شدن افغانستان از ایران و تاسیس حکومت احمد شاه ابدالی، انحصارگرایی و ایده قوم گرایی نیز آغاز شد و از آن روز تا کنون کشور نه تنها پیشرفت نکرد بلکه در اکثر مواقع در سراشیبی خطرات قرار گرفت، در حالی که این خاک از نگاه جغرافیایی و سوق الجیشی از امتیازات شگفت آوری بر خوردار بوده و باید تا کنون از نگاه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به سرعت رشد می کرد، اما استبداد داخلی و استعمار خارجی در طول تاریخ تمام این فرصت ها را از مردم گرفت.

 

او همچنان اشاره کرد که در زمان عبدالرحمان جابر استبداد به اوج خود رسید و اقلیت های قومی، از جمله هزاره ها و شیعه عملاً تحت ظلم و شکنجه قرار گرفتند و در سراسر کشور مهدورالدم اعلام شد.

 

زاهدی افزود: در میان این همه تاریکی ها و ظلمت کده ها، اما شخصیت های نیز درخشیدند که برای از بین بردن اسبتداد و استعمار از جان خود مایه گذاشتند و برای آرامش و آزادی مردم لحظه ای فروگذار نکردند.

 

به گفته زاهدی شهید علی اکبر مصباح از نادر شخصیت های بود که استبداد را آفت عظیم در افغانستان میدانست و همواره تلاش می کرد تا آزادی را نهادینه و عدالت اجتماعی را در جامعه حاکم بسازد.

 

زاهدی در پایان تاکید کرد: ما زمانی به استقلال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می رسیم که استبداد داخلی و استعمار خارجی را در قدم اول ریشه کنیم.

 

در ادامه محفل “علی آقا قاسمی” یک تن از دانشجویان، فاطمه زهرا (س) را نمونه و معیار یک انسان کامل خاندو گفت: مقام فاطمه(س) نزد خدا و رسولش به اندازه بلند است که در روایات آمده است، خوشحالی او باعث خوشحالی خداوند وغضبش سبب خشم خداوند می شود.

 

به گفته او، فاطمه زهرا (س) یگانه سرباز فدا کار حضرت علی بود که شجاعانه و بی باکانه از حق ولایت و امامت دفاع کرد و تا آخرین رمق حیات دست از مبارزه علیه ظلم و استبداد بر نداشت.

 

قاسمی همچنان اظهار داشت: با اینکه تمام دختران عرب آرزوی همسری شهسوارعرب حضرت علی(ع) را داشتند، اما آن حضرت تا فاطمه زنده بود هیچ زن دیگر اختیار نکرد و این نشان دهنده مقام بلند حضرت فاطمه است.

 

لازم به ذکر است که این برنامه معنوی با قرائت آیات قرآن کریم توسط قاری خوش لحن، “نورعلی امامی” آغاز و با ارائه مقاله ها، سروده های مناسبتی و مداحی مداح بلند آوازه کشور، قاری “کاظم گل محمدی” و دعائیه یار محمد رحمتی پایان یافت.