• تاریخ انشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 28837
  • 449 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فاطمیه؛ بزرگترین درس برای یاری دین حق/ شهادت یک اصل برای بقا دین است

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان “شهادت سربازان در راه اسلام و قرآن” جمعه (۲۰ جدی) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.   کارشناسان این گفتمان رحیمه یزدانی- آگاه مسائل فرهنگی و سید سجاد موسوی- آگاه مسائل اجتماعی […]

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان “شهادت سربازان در راه اسلام و قرآن” جمعه (۲۰ جدی) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان رحیمه یزدانی- آگاه مسائل فرهنگی و سید سجاد موسوی- آگاه مسائل اجتماعی بودند که روی سرفصل های(ایام فاطمیه و درسهای ماندگار برای امت اسلام، شهادت طلبی در اسلام و رمز ماندگاری شهدا، اهداف شهدا و مسئولیت جامعه در قبال آنها) صحبت کردند.

 

رحیمه یزدانی، نخست با اشاره به سرفصل “ایام فاطمیه و درس های ماندگار برای امت اسلام” گفت: ایام فاطمیه درس های ماندگار دارد که یکی از آنها حمایت و دفاع از امام تا آخرین توان است، حضرت “زهرا سلام الله علیها” در تمام شرایط حتی زمانی که بیمار بودند از امام زمانش دفاع کرد.

 

وی افزود که درس دیگر فاطمیه این است که امام مانند کعبه است باید دور او جمع شویم و تنها اشخاصی که دارای بصیرت هستند به این موضوع پی می برند و از امام عصرشان جدا نمی شوند.

 

یزدانی تاکید کرد که فاطمیه درس های سیاسی دارد که امروز جبهه باطل در برابر حق استفاده می کند.

 

به گفته او در شرایط کنونی جبهه باطل در برابر مسلمانان از این روش استفاده می کنند و کشورهای اسلامی را در محاصره اقتصادی قرار می دهند.

 

او معادل سازی به جای بزرگان را از دیگر روش ها در واقعه صدر اسلام یاد کرد که معادل سازی انحرافی کردند و به مردم ذهنیت های منفی می دادند تا مردم از قرآن و اسلام دور شوند.

 

در کنار این گفتمان سازی و جعلی کاری ها از دیگر روش های بود که در واقعه صدر اسلام اتفاق افتاد و آنان احادیث جعلی را می ساختند و آن را بین مردم پخش می کردند تا ذهنیت ها تغییر کنند و حق کتمان گردد.

 

به گفته یزدانی در شرایط کنونی نیز دشمنان برای عقب زدن حقیقت همیشه جریان های آزادی خواه را تکذیب می کنند تا مردم از حق دور شوند و آنان به اهداف شوم شان برسند.

 

در ادامه گفتمان سید سجاد موسوی، با اشاره به سرفصل ” شهادت طلبی در اسلام و رمز ماندگار شهدا” گفت: شهادت در اسلام سبب احیای ایثارگری در بین جامعه می گردد و این شهادت است که اسلام و دین را زنده نگه می دارد و روحیه فداکاری در راه حق را احیا و اسلام را زنده نگه می دارد.

 

موسوی افزود که رمز ماندگاری شهدا را قرآن چنین بیان کرده است” ولَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ یُرْ‌زَقُونَ، هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده مپندار، بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى‌شوند. [آل عمران – ۱۶۹] “.

 

این آگاه مسائل اجتماعی ابراز داشت که وقتی شهید خون خود را نثار راه حق می کند، خداوند نیز آنان را جایگاهی بالای داده است ونام یاد آنان را در جامعه ماندگار ساخته است.

 

موسوی به حدیث پیامبر که فرمودند: “شهادت بالاترین مرگ ها است که نصیب هر کسی نمی شود” و گفت که این دستورات اسلام سبب شده تا شهادت طلبی در میان مسلمانان زنده بماند.

 

از سوی هم خانم یزدانی در ادامه گفتمان با اشاره به سرفصل”اهداف شهدا” گفت که اهداف آنان همان اهداف انبیا و اولیای الهی است که با وجود تمام مشکلات در برابر طاغوت مبارزه کرده و تمام دارای و هستی شان را نثار راه حق کرده است.

 

به گفته او آبیاری درخت آزادی از دیگر اهداف شهدا است که با شهادت هر مسلمان این درخت بارورتر می گردد.

 

موسوی نیز با تاکید بر سرفصل” مسئولیت جامعه در قبال آنها ” گفت: شهدا به ما نیاز ندارند آنان بالاترین توشه را که همانا پیوستن به خداوند است به دست آورده اند و این جامعه است که به شهید نیاز دارد و باید از شهدا بزرگداشت به عمل آورند.

 

موسوی افزود که جامعه و تمام هستی ما مدیون خون شهدا است و باید قدردان آنان باشیم و اهداف آنان را دنبال کنیم.

 

او خاطرنشان کرد که اگر جامعه امروزی قدر شهدا را بدانند، بسیاری از مشکلات و چالش های کنونی برطرف می گردد.

 

در ادامه این گفتمان نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ و پرسش از کارشناسان، جمع بندی توسط مسئول خبرگزاری آوا در زون شمال، مداحی و پخش نذرب از دیگر بخش های گفتمان امروزی صدای افغان در مزارشریف بود.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان ( آوا) بیش از چهارسال است که با موضوعات دینی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره هر هفته روز های جمعه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ و با حضور کارشناسان برجسته برگزار می گردد.