• تاریخ انشار: ۷ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 31251
  • 97 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فدایی هروی، چهره‌ای نخبه و در رسوا کردن ظلم و کمونیزم پیش‌قدم بود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در رابطه با فقدان شیخ الشعراء افغانستان در پیامی ضمن تسلیت به خانواده و دوست‌داران زنده یاد برات‌علی فدایی هروی، وی را یکی از چهره‌های نخبه کشور خواند و در تمجید این شاعر بزرگ کشور تصریح کرد: مرحوم فدایی هروی در سُرایش اشعار جنگ و جهاد علیه کودتا و اشغال، سنگ تمام گذاشت و افکار و اذهان عمومی را در حمایت از مجاهدین و تقابل با تجاوز و اشغال، تشجیع و تشویق می‌کرد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا): حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در پیام تسلیتی به مناسبت فقدان شاعر بلند آوازه‌ی کشورمان برات‌علی فدایی هروی، وی را پیش‌قدم در رسوا کردن چهره ظلم، استبداد و کمونیزم بین‌المللی خواند. شرح کامل پیام تسلیت حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون

افغانستان یکی دیگر از چهره‌های نخبه خود در عرصه ادبیات را از دست داد و بدین‌وسیله ضایعه جبران‌ناپذیری را تحمیل جامعه فکری، فرهنگی و ادبی کشور کرد.

آری! مرحوم برات‌علی فدایی هروی، سال‌های طولانی عمر خود را در عرصه سرودن اشعار زیبا و بس تاثیرگذار در حوزه‌های گوناگون گذراند و به‌ویژه در ایام و لیالی جهاد مقدس چهارده ساله، در سرایش اشعار جنگ و جهاد علیه کودتا و اشغال، سنگ تمام گذاشت و افکار و اذهان عمومی را در حمایت از مجاهدین و تقابل با تجاوز و اشغال، تشجیع و تشویق می‌کرد و در رسوا کردن چهره کریه و مذموم ظلم و استبداد کمونیزم داخلی و بین‌المللی پیش قدم بود.

به هرحال اینجانب ارتحال جانگداز این شاعر شهیر کشور را به خانواده، ارادتمندان ایشان و نیز شهریان هرات و تمام جامعه فرهنگی و ادبی افغانستان تسلیت می‌گویم.
از خدای متعال برای آن عروج کرده، غفران واسعه الهی و جنت برین و برای بازماندگانش صبر و اجر مسئلت دارم.