• تاریخ انشار: ۲۴ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 28049
  • 339 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فرهنگ اسلامی انسان را متعالی می سازد

کارشناس گفتمان دانشجویی گفت: اسلام در تمام موضوعات اخلاقی و علمی راه رسیدن به معرفت را بیان کرده و از این لحاظ فرهنگ اسلامی انسان را متعالی می سازد. خبرگزاری صدای افغان(آوا)-مزارشریف: سید حسن کرامتی؛ کارشناس گفتمان دانشجویی با موضوع چگونه به فرهنگ متعالی برسیم با اشاره به تعریف فرهنگ گفت: فرهنگ تعریف های متفاوتی […]

کارشناس گفتمان دانشجویی گفت: اسلام در تمام موضوعات اخلاقی و علمی راه رسیدن به معرفت را بیان کرده و از این لحاظ فرهنگ اسلامی انسان را متعالی می سازد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)-مزارشریف: سید حسن کرامتی؛ کارشناس گفتمان دانشجویی با موضوع چگونه به فرهنگ متعالی برسیم با اشاره به تعریف فرهنگ گفت: فرهنگ تعریف های متفاوتی دارد که ۱۶۰ عنوان در بین فارسی زبانان و مسلمانان و حدود ۲۰۰ تعریف از فرهنگ در بین اروپایی ها مطرح می باشد.

وی افزود: در واقع فرهنگ به مجموعه ای از ارزش ها، دانش ها، عادات، رسوم و عنعنات و واقعاتی که فرد از جامعه خود دارد گفته می شود.

کرامتی با بیان اینکه ما دو نوع فرهنگ به شکل فرهنگ عمومی و فرهنگ خاص و ویژه داریم ادامه داد: فرهنگی که همه افراد و تمام جامعه انسانی آن را دارد و دوست دارند که داشته باشد گزاره ای است که بر زندگی و روابط اجتماعی انسان ها سودمند می باشد و آن فرهنگ عمومی است.

کارشناس گفتمان دانشجویی با اشاره به سرفصل های فرهنگ و رابطه آن با دین و تمدن تصریح کرد: همچنین به فرهنگ مختصی که برای یک جریان قوم و یا نژادی می باشد. مثلاً در فرهنگ اسلام یک گزاره ای موجود می باشد که با دیگر فرهنگ ها تفاوت بزرگ بنیادی و اساسی دارد که به آن فرهنگ ویژه و خاص می گویند.

وی اظهار داشت: درفرهنگ اسلامی، برخورد با دیگران در زندگی، رسم و رواج ها، نوع خوردن غذا و یا دیگر کارها که نشان دهنده ادب می باشد می خواهد انسان را به تعالی برساند.

کرامتی خاطر نشان ساخت: اسلام به تمام موضوعات اخلاقی، علمی راه رسیدن به تعالی انسان را بیان کرده حتی در بحث معماری که در آن دیوار و سقف و بعضی دیزان ها استفادہ می شود باید رابطه آن را با تصفیه کردن روح انسان در نظر گرفته شود.

کارشناس گفتمان دانشجویی یادآور شد: فرهنگ جزء تمدن می باشد چرا که تمدن ساحه وسعی را در بر دارد و به فرهنگی که همه شمول و عمومی بوده و تمام کشور ها از آن استفاده کنند تمدن گفته می شود.

وی عنوان کرد: من معتقد هستم که اگر ما بخواهیم بین فرهنگ و تمدن تمایزی قائل شویم این اشتباه است زمانی که اسلام آمد تمام فرهنگ ها ازبین رفت و بعضی از فرهنگ ها را اسلام ستیز کرد.

وی با اشاره به فرهنگ جهنده بالا کردن زیارت سخی گفت: این فرهنگ بر میگردد به زمان زرتشت که یک چوب متفاوتی را بالا می‌کردند و دور تا دور آن اتش بازی و خوش حالی می کردند.

کرامتی ابراز داشت: اصل کار دین تمدن سازی است جرا که تمدن زایده فکر ایدیولوژی دین می باشد.

کارشناس گفتمان دانشجویی با استناد کردن بر اینکه جامعه مدنی و نفس آن با دین مخالف می باشد گفت: امام علی (ع) در حدیثی می‌فرمایند: من از دنیا نفرت دارم ولی زندگی را دوست دارم زندگی یعنی ( پاک کردن اشک یتیمی که از چشمان او می ریزد ) می باشد.

وی افزود: ما مسلمانان در جامعه هجری قرار داریم و صد درصد مسافر هستیم و هجرت می کنیم و باید بدانیم که جامعه مدنی ریشه های بنیادی و الهی نداشته و فقط به همین دنیا باور دارد که از این دنیا لذت ببرید و آخرتی وجود ندارد.

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی در مرکز خبرگزاری صدای افغان (آوا) هر جمعه در موضوعات و سرفصل‌های مختلف برگزار می گردد.