• تاریخ انشار: ۳ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6780
  • 1,278 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فرهنگ علوی، فرهنگ عزت، عظمت، برادری و برابری است / مشکلات امروز نتیجه فاصله گرفتن از فرهنگ علوی است

تنها راه رسیدن جوامع اسلامی به عظمت و عزت عمل مطابق فرهنگ علوی است   از سالروز میلاد مولود کعبه امیر المومنین حضرت امام علی (ع) و روز میمون و مبارک پدر طی مراسمی در تالار اجتماعات مرکز فعالیت ها فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس تجلیل به عمل آمد.   به گزارش خبرگزاری آوا، […]

تنها راه رسیدن جوامع اسلامی به عظمت و عزت عمل مطابق فرهنگ علوی است

 

از سالروز میلاد مولود کعبه امیر المومنین حضرت امام علی (ع) و روز میمون و مبارک پدر طی مراسمی در تالار اجتماعات مرکز فعالیت ها فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس تجلیل به عمل آمد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در این مراسم باشکوه، سخنرانان پیرامون شخصیت امام علی(ع) و مسؤلیت در قبال مردم خود و امت اسلامی، امام علی(ع) و شاخصه های جامعه علوی و امام علی(ع) و مولفه های فرهنگ علوی صحبت کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین استاد شجاعی ناصری زاده؛ مدرس حوزه علمیه با تبریک ولادت مولود کعبه امام علی(ع) بر امام زمان(عج) و نایب برحقش امام خامنه ای و تمام مسلمانان جهان، گفت: تمام اضداد در شخصیت امام علی(ع) جمع شده به نحوی که هیچ انسانی شبیه او نیست.

 

وی در تشریح مطلب فوق گفت که امام علی(ع) در حالی که مالی نداشت بخشنده و جواد بود و درحالی که زاهدی را پیشه کرده بود بر مردم نیز حکومت می کرد و با وجود داشتن صفت بردباری بسیار شجاع بود.

 

آقای ناصری زاده با اشاره به این روایت که پیامبر اکرم(ص) خود و حضرت علی را پدران امت اسلام توصیف کرده اند، گفت: مدیریت، تشکیل اردوی ملی، عدالت،انفاق،امام امت، ادامه دهنده رسالت از جمله مسئولیت های امام علی (ع) می باشند که در نهج البلاغه به آنها اشاره شده است.

 

در ادامه مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالعظیم فاضل حسینی؛ رئیس بنیاد فرهنگی راه امین و عضو شورای علمای شیعه هم ضمن تبریک ولادت اولین اختر تابناک امامت و ولایت امام علی (ع) به تمام آزادگان جهان، گفت: آنچه که در فرهنگ ما مسلمانان مطرح است، بایدها و نبایدهایی است که باید در زندگی خود بدان پایبند باشیم.

 

وی زندگی امام علی(ع) را در همه زمینه های زندگی ما اعم از فرهنگ، سیاست و حکومت الگو دانست و خاطر نشان کرد: فرهنگ علوی؛ فرهنگ عزت، عظمت، برادری و برابری است که در آن خدعه و نیرنگ جایی ندارد.

 

آقای فاضل حسینی گفت: در زمان امام علی(ع) فرهنگ علوی در مقابل فرهنگ اموی مطرح بود و امروز نیز فرهنگ غرب در مقابل فرهنگ علوی قرار دارد که بشر را به سوی نابودی و اضمحلال می کشاند و تنها فرهنگ علوی است که می تواند بشریت را نجات دهد.

 

وی با بیان اینکه شرط اساسی، شناخت فرهنگ علوی و پیاده کردن آن در متن زندگی خودمان می باشد، تصریح کرد: دلیل اصلی شرایط امروز مسلمان ها فاصله گرفتن از فرهنگ علوی است، چرا که در دین خدا همه مسلمان ها،برادر و برابرند و تبعیت از هوای نفسانی است که منجر به تفرقه و نفاق می شود.

 

رئیس بنیاد فرهنگی امین عزت و عظمت را در گرو وحدت و اتحاد دانست و گفت: فرهنگ علوی ما را به سوی وحدت و برادری می خواند.

 

عضو شورای علمای شیعه اظهار داشت: دلیل اصلی مشکلات امروز جوامع اسلامی همانطور که امام علی در ۱۴۰۰ سال پیش فرمودند این است که ما معارف را از معدن آن که همانا پیامبر(ص)، قرآن و اهل بیت هستند، اقتباس نمی کنیم بلکه بر اساس هواهای نفسانی خود فتوا می دهیم.

 

وی افزود: اگر ما به هواهای نفسانی خود توجه نکنیم و بر اساس آن فتوا ندهیم این همه مشکلات در جوامع اسلامی ایجاد نمی شود، از قبیل انتحار، قتل و کشتار.

 

این عالم دینی تمسک به قرآن و عترت را تنها راه نجات از گمراهی بشریت عنوان کرد و گفت: وظیفه اصلی علما، فرهنگیان، نویسندگان و دلسوزان اسلام این است که فرهنگ علوی را در جامعه ترویج کنند تا دیگر شاهد اختلاف و نفاق نباشیم.

 

وی در ادامه افزود: ظلم ستیزی و یاور مظلوم بودن در فرهنگ علوی برجسته است، امروز هم در هر کجا ظلم و جنایت علیه بشریت رخ می دهد دست آشکار یا پنهان غرب و صهیونیسم در آن پیداست پس ما برای مقابله با توطئه های آنها باید از دشمنان خود شناخت کافی داشته باشیم.

 

فاضل حسینی با بیان اینکه عدالت هم در فرهنگ علوی از جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: کسانی شعار عدالت می دهند اما خود عادل نیستند یا در نقطه ی مقابل کسانی هم عادل هستند اما عدالت خواه نیستند به همین دلیل موفق نمی شوند، امام علی خود عادل است و عدالت خواه. عدالتی را که امام علی میخواست برخی از صحابه بر نتابیدند به همین دلیل با آن امام به مخالفت پرداختند.

 

این عالم دینی متذکر شد: اگر واقعا شیعه هستیم باید علی گونه زندگی کنیم، چرا باید در زندگی اسلامی ما نفاق و تفرقه باشد؟ چرا نباید دست هم را بفشاریم و با چالش ها مقابله نمائیم.

 

سخنران آخر مراسم تجلیل از میلاد مولود کعبه در مرکز تبیان ، حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم احسانی؛ مدرس حوزه علمیه و عضو موسس و رهبری جامعه امامیه هرات بود که پیرامون شاخصه های شیعیان امام علی(ع) سخن گفت.

 

وی اظهارداشت: کسانی که خود را پیرو مکتب علوی که همان مکتب نبوی است، می دانند باید شاخصه هایی داشته باشند نه شعاری بلکه در عمل.

 

این عالم دینی با بیان اینکه بسیاری از صحبت ها و منبرهای ما شعاری است، گفت: از همان صدر اسلام هر قشری، تشکلی و مجموعه ای که خود را در راستای مکتب علی می دانستند به سعادت و عزت رسیده اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با اشاره به اینکه چرا جامعه ای که خودرا محب اهل بیت(ع) میداند با مشکلات زیادی مواجه شده گفت: دلیل این همه مشکلات همان چیزی است که قرآن به آن اشاره دارد و آن پراکندگی و نقاق می باشد که در نتیجه؛ شوکت، عظمت و عزت از بین می رود.

 

وی به دوران جهاد مردم افغانستان علیه کمونیست ها اشاره کرد و گفت: در مجموع افغانستان هر جا که جبهه حق علیه باطل تشکیل شد، هرجا که دعای کمیل و عزاداری امام حسین(ع) از سوی بچه های علوی برگزار بود دشمن جرات تعرض به آن مناطق را نداشت.

 

وی به مبارزه حزب الله لبنان با صهیونیست ها اشاره کرد و گفت که رژیم صهیونیستی طی شش روز چند کشور عربی را شکست داد اما در برابر بچه های شیعه حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه شکست خورد.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی باید ها و نباید های جامعه علوی را از زبان خود امام علی(ع) یاد آور شد و خاطر نشان کرد: شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما به یکدیگر بذل و بخشش می کنند و در راه محبت ما اهل بیت(ع) با یکدیگر محبت می ورزند و طبق خواست و میل اهل بیت(ع) و امام زمان(عج) حرکت می کنند( دوستی و دشمنی)

 

وی به نقل از امام(ع) ادامه داد: شیعیان ما برای زنده کردن امر ما با یکدیگر دیدار می کنند. اگر خشمگین باشند، ظلم نمی کنند. هرگاه هم خشنود بشوند زیاده روی نمی کنند. شیعیان ما اهل فضل هستند. سخن به حق می گویند. اهل اسراف نیستند و تواضع و خاشع می باشند. فریب و خدعه، یاس و ناامیدی و ترس از دشمن در جامعه علوی وجود ندارد.

 

اما امروز چون سست ایمانی در ما متبلور شده  و دشمن را چنان ابرقدرت می بینیم که خود را عاجز در برابر او می دانیم وضع اینگونه است که شاهد آن هستیم.

 

وی گفت که نفاق در جامعه ی علوی و شیعی نیست، همان چیزی که امروز از سلاح اتمی دشمنان اسلام خطرناک تر است.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی گفت: دلیل آنکه شکست و زبونی برما مستولی شده، طغیان و سرکشی، گناه، ترس و بی تفاوتی ملت ها، بخل و دنیا پرستی، سستی و تنبلی، تفرقه و نفاق می باشد.

 

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی حسینی اجرای مراسم را به عهده داشت و استاد رضایی در آغاز مراسم آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد و با صدای دلنشین فضای جلسه را عطرآگین کرد و سپس مداح خوش لحن کشور سید محمد موسوی هم در وصف حضرت علی(ع) به مدیحه سرایی پرداخت.