• تاریخ انشار: 28 جولای 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12156
  • 1,582 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فرهنگ مرد سالاری؛ عامل عمده تبعیض جنسیتی در افغانستان است

در گفتمان علمی پژوهشی «فاطمه‌ی معصومه الگوی نجابت انسانی» عنوان شد: عوامل مهم تبعیض جنسیتی در افغانستان فرهنگ ریشه دار مرد سالاری، عدم آگاهی خانواده ها وهچنین فقر و تنگ دستی می باشد.   به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد باقر واعظی” مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در […]

در گفتمان علمی پژوهشی «فاطمه‌ی معصومه الگوی نجابت انسانی» عنوان شد: عوامل مهم تبعیض جنسیتی در افغانستان فرهنگ ریشه دار مرد سالاری، عدم آگاهی خانواده ها وهچنین فقر و تنگ دستی می باشد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد باقر واعظی” مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان علمی پژوهشی” فاطمه ی معصومه الگوی نجابت انسانی” با بیان اینکه فاطمه معصومه(س) را بدان جهت معصومه نامیدند که مدارج بلند از کمال، تقوی و انسانیت را پیمود افزود: آن حضرت در طول زندگی پر بارشان پا بپای جده اش زهرا حرکت کرده و روش و منش بزرگ بانوی نمونه اسلام را سر لوحه زندگی خود قرارداد.

 

این عالم دینی علاوه کرد: خداوند نیز معیار برتری انسان را تقوا قرار داده و هر گونه برتری جویی از راه های دیگر را نفی کرده است.

 

به گفته آقای واعظی رعایت تقوا، پیشه کردن نجابت و پاکدامنی راه کمال انسان و یکی از عوامل موثر در تشکیل خانواده و جامعه سالم می باشد.

 

به عقیده او، والدین زمانی می توانند نقش موثر در تربیت فرزندان خود بازی کنند که اولاً خود در مسیر تقوا گام بردارد و آنگاه با عملکرد خود استعدادها و فطرت پاک خدایی فرزندانش را زنده کنند.

 

به گفته واعظی، به صورت طبیعی هر طفل با فطرت پاک خدایی از مادر متولد می شود اما این پدر و مادر است که اورا یهودی یا نصرانی می سازد.

 

وی اضافه کرد: چگونگی رفتار، کردار و گفتار والدین است که گاهی فرزندان شان منشأ اصلاحات در جامعه می شود و زمانی هم منشا فساد.

 

واعظی در ادامه سخنان خود اکثر بد بختی ها در جامعه انسانی را ناشی از عدم تربیت سالم فرزندان در خانواده ها عنوان کرد و گفت: خانواده سنگ بنای یک جامعه است به همین دلیل وقتیکه فرزندان در کانون خانواده درست تربیت نشود ضرر و زیان آن در جامعه سرایت کرده و درن هایت جامعه بشری را متاثر می سازد.

 

راهکارها برای تربیت درست فرزند

 

“واعظی” به راهکارهای تربیت درست اولاد نیز اشاره کرد و گفت: برای تربیت اولاد تنها موعظه و نصیحت کافی نیست بلکه پدر و مادر عملاً باید فرزندان خود را در مسیر خوبیها و ارزشهای اسلامی و باورهای اعتقادی سوق دهد.

 

موصوف تصریح کرد: پدر و مادر اولین الگوی فرزندان شان هستند و شالوده شخصیت کودک به دست آنها ریخته می شود بنا براین هرگونه عملکرد آنان در ساختار شخصیت آینده فرزند موثر است.

 

حجت الاسلام و المسلمین واعظی گفت: به طور مثال اگر پدر و مادر همواره دروغ بگویند و یا عهد شکنی و یا خشونت و بد اخلاقی کنند فرزندان شان نیز این اوصاف را یاد می گیرند و تکرار این گونه عمل برای آنان در آینده به عادت تبدیل می شود.

 

به باور “واعظی” انس پدر و مادر نسبت به فرزند به اندازه‌ای شدید است که حتی رفتار و کردار آنان در حال جنین هم بالای فرزند اثرگذار است. پس همواره باید در زندگی متوجه این قضیه بود.

 

فضیلت دختر داری در اسلام

 

این آگاه امور دینی به فضیلت دختر داری در اسلام نیز اشاره کرد و گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) در شرایطی از زن تجلیل کرد و از حقوق آنان سخن گفت که مردم آن عصر وجود دختر را نه تنها مایه ننگ میدانستند که مانند اشیاء و حیوان آنان را مورد معامله قرار میدادند و یا زنده بگور می کردند.

 

به گفته این فعال دینی و اجتماعی در اوج وحشت و بربریت که در تمام دنیا به خصوص در شبه جزیره عربستان حاکم بود پیامبر(ص) به دستور خداوند زنجیر ظلم و بیداد را از گردن خانمها خلاص کرد و صریحاً اعلام کرد که دختران و جگرگوشه های خود را نکشید زیرا خداوند روزی آنان را می دهد و در زمین خدا مثل شما حق زندگی دارد.

 

علاوه بر آن به گفته “واعظی” خداوند در سوره طارق صریحاً بیان کرده است که اساس زندگی و ادامه نسل بشر به زن و مرد بستگی دارد زیرا اگر زن نباشد مردی وجود نخواهد داشت.

 

این عالم دینی در ادامه اظهار داشت: اسلام با در نظرداشت اینکه زن در تمام عرصه های زندگی به خصوص در جهت اولاد داری زحمت فراوان می کشند فضلیت بیشتری به آنان داده است.

 

از سوی هم پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده است پدر و مادری که سه تا دختر را تربیت کنند بهشت بر آنان واجب می شود.

چرا در جامعه افغانستان میان پسر و دختر تبعیض وجود دارد؟

 

واعظی عوامل مهم تبعیض جنسیتی در افغانستان را فرهنگ ریشه دار مرد سالاری، عدم آگاهی، فقر و تنگ دستی عنوان نموده تاکید کرد یگانه راه بیرون رفت از این مشکل از بین بردن فرهنگ مرد سالاری و آگاهی دهی برای خانواده ها است.

 

واعظی خاطر نشان کرد: از یکطرف مردان باید خود را ملزم بدانند نسبت به آنچه اسلام در باره زنان دستور داده است و از طرفی هم زنان نیز باید تلاش کنند تا آن حقی را که اسلام برای شان در نظر گرفته است با علم و آگاهی احراز کرده و به دست بیاورند.

 

وی تاکید کرد: مردم افغانستان به عنوان مسلمان باید تلاش کنند که الگوهای برتر را پیدا کنند به خصوص آن عده از زنانیکه خداوند در قرآن کریم از آنان تجلیل کرده است را سرمشق زندگی خود قراردهند تا بتوانند بر مشکلات موجود غلبه نمایند.

 

آقای واعظی خاطر نشان کرد: الگوهایی که می تواند در زندگی خانوادگی و اجتماعی تحول ایجاد کند زنانی است که در قرآن از آنان تجلیل شده است مانند آسیه زن فرعون، حضرت مریم مادرعیسی، خدیجه کبری(س) و فاطمه زهرا(س) و سایر زنان خاندان عصمت و طهارت.

 

واعظی با ابراز اینکه از زمان ظهور اسلام زنان پا بپای مردان در صحنه بوده افزود: اولین شهید در اسلام از قشر زنان است و همچنین در تمام صحنه های سیاسی و اجتماعی و حتی جنگها زنان در پشت جبهه سهم خود را در کنار مردان ادا کرده اند.

 

او همچنان اظهار داشت: حضرت پیامبر(ص) برای اینکه ارزش زن را به مردم تفهیم کند و مقام زن را بشناساند همواره دست دخترش فاطمه زهرا(س) را می بوسید و او را در آغوش می گرفت.

 

وی در پایان تاکید کرد که دشمنان اسلام یکی از هدفهایش این است که جلو کسب آگاهی را از مسلمانان بگیرد و به خصوص ذهن جوانان را مصروف پدیده های مزخرف مانند فلمهای مبتذل انواع تصاویر عریان و نیمه عریان به نام نو آوری، تجدد و تمدن بسازد در حالیکه که اینها تمدن نیست بلکه زهر قاتل است که به خورد مردم داده می شود تا کرامت، نجابت و شرافت را از مسلمانان بگیرد.مرک