• تاریخ انشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6733
  • 1,243 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فرهیختگان ما در راستای برداشتن عوامل اختلاف، مسیر فراهم ساختن زمینه های وحدت را طی کنند

از گرفتاری های خطرناک کنونی مردم ما، وجود اختلافات عمیق در لایه های مختلف اجتماعی است. ممکن است این بلیه عامل خارجی داشته باشد، اما به نظر من عوامل داخلی به مراتب بیشتر و فراگیر تر و نیز اثرگذار تراست. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در جلسه هم اندیشی و ضیافت […]

از گرفتاری های خطرناک کنونی مردم ما، وجود اختلافات عمیق در لایه های مختلف اجتماعی است. ممکن است این بلیه عامل خارجی داشته باشد، اما به نظر من عوامل داخلی به مراتب بیشتر و فراگیر تر و نیز اثرگذار تراست. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در جلسه هم اندیشی و ضیافت شامی با حضور ده ها تن شخصیت جهادی، سیاسی و فرهنگی از داخل کشور، ایران، دو کشور اروپایی و یک کشور عربی، در سالن اجتماعات دفترمرکزتبیان در مشهدمقدس عنوان گردید.

وی گفت: وجود اختلافات در افغانستان، ضررها و زیان های زیادی به جامعه ما وارد کرده و بسیار مناسب است تا ریشه ها و عوامل آن شناسایی گردیده، در راستای خشکاندن آن کارکنیم.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه گفت: عوامل داخلی وجود اختلافات شاید متعدد باشد اما چند مطلب که در بادی امر بسیار پیش پا افتاده هم به نظر می رسد در جهت ایجاد، تعمیق و گسترش اختلافات و در نتیجه بروز تفرقه و حتی جنگ های داخلی نقش بسیار مهم دارند.

 

آقای حسینی مزاری افزود: یکی ازین عوامل، دو رویگی آدم هاست. یک آدم پیش روی یک آدم دیگر به به و چه چه می کند. می گوید چقدر آدم خوبی هستی. چقدر با فضیلتی و چه اهمیتی برای ما داری. تو سرمایه ما هستی. تو فلان و بهامان… اما همینکه دور شد به اظهار نظر متضاد با گفته های قبلی خود می پردازد و مطالب رکیک دیگر علیه همان آدم روا می دارد. این دورو داشتن یا وجود حالت نفاق در انسانها، نه تنها اعتمادها را از بین می برد بلکه ناراحتی ها، تنفرها و تضادها را به دنبال دارد. یا کسی می آید پیش آدم خم و راست می شود و انواع و اقسام تعظیم ها و تعریف ها و تمجید ها را روا می دارد. می گوید: افتخارما هستی. رو و آبروی ما هستی. سرمایه ما و مردم افغانستان هستی. رهبر و مقتدای ما هستی. فقط به ما امر کن که چکار کنیم و چی فعالیتی انجام بدهیم. اما پشت سر که شد با خنده و تمسخر می گوید: بابا بنده خدا کسی نیست! یک چیزی گفتیم و رفت! دلش خوش شد که والا آدمی هست! میدانی! طرف یک سر سوزن سواد ندارد! اگر طرف روحانی باشد، می گوید؛عبارا بی خودی سرشانه خود انداخته، اگر طرف دانشگاهی باشد، عنوان می کند؛ نا حق ژست فوق لیسانس و دکتری می گیرد!. به هرحال چنان حرفهای بی خودی و رکیک علیه آدمی که قبلا آن همه تعریف و تمجیدش کرده بود و یا همواره در جلو رویش قابل تاییدش است، مطرح می کند، که آدم می ماند برای یک چنین انسانهایی چی نام و عنوانی بگذارد.

متاسفانه جامعه ما پر است از اینگونه رفتار. پر است از اینگونه ادا و اطوار ناشایست و ضد انسانی و اسلامی و این همان رفتار و خصایص افراد منافق است که در قرآن هم داستانش آمده.

 

وی به عنوان دومین عامل، از سایر بد اخلاقی ها نام برد و گفت: غیبت در اجتماع ما یک فرهنگ شده و در محافل و مجالس و یا صحبت های دونفره و چند نفره، راحت ترین دیالوگ، براساس یک غیبت است. پشت سر افراد به راحتی افشاگری می کنیم و عیب و عیوب دیگران را بازتاب می دهیم و این غیبت کردن علاوه براینکه از نگاه خدا و دین بد است و زشت و عقوبت سخت دارد از نگاه اجتماعی هم، بدگویی و غیبت ما به گوش طرف مقابل توسط یک آدم سخن چین دیگر می رسد و رابطه ها را مکدر می کند و باز افرادی دیگر پیدا می شوند که ازین روابط مکدر به گونه دیگر سوء استفاده می کنند.

آقای مزاری، تهمت زدن به افراد، سخن چینی و دو به هم زنی، دروغ گفتن و امثال این ها را در ایجاد اختلاف اجتماعی بسیار موءثر عنوان کرد.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود: عامل دیگر اختلاف و عدم سیر در راستای فراهم شدن زمینه های وحدت و هماهنگی، دیدگاه اشتباه افراد در انتخاب عناصر و جریانهاست. اکثر آدمها به دنبال افراد و جریانهایی می گردند که صد در صد مثل خود آنها باشند و بیاندیشند و عمل کنند. چیزی که عملا امکان ندارد و اصلا انسان با خوی و خاصیت متفاوت از دیگری آفریده شده است و هیچگاه شما دو نفر آدم را صد در صد مثل هم پیدا نخواهید کرد. خب طبیعی است وقتی انسان با این دیدگاه به دنبال یارگیری و هماهنگی و وحدت باشد جز یاس و ناامیدی چیز دبگری عاید حالش نخواهد شد و چه بسا دیگرانی را که با خود هماهنگ و همسو و مثل خود نیافتیم، قابل طرد دانسته و هرگز لایق رفاقت، دوستی و همکاری نه تنها ندانسته بلکه آنان را از مخالفان و گاهی از دشمنان خود بر می شماریم. در حالی که اصول رفتار اجتماعی و فراهم کردن زمینه های جذب افراد و هماهنگی با دیکران این است که به مشترکات همدیگر فکر کنیم. مفترقات را رها کنیم و حتی ۵۰ در صد خواستهای شخصی خود را نادیده گرفته فقط با در نظر داشتن همان ۵۰ در صد خصوصیات، راه هماهنگی و یکی شدن را بپیماییم.

 

وی گفت؛ به هرحال اگر ما کمی مطالعه کنیم و در جهت رفع عوامل اختلاف تلاش کنیم مسلما زمینه های وحدت و هماهنگی ایجاد خواهد شد.

 

وی گفت: در این جلسه شخصیت های فرهیخته و اثرگذاری در جامعه حضور دارند و کافی است همین ها در این راستا به طور شایسته و جدی فکر کنند، طرح داشته باشند و برنامه ای روی دست بگیرند، خود باعث خواهد شد موانع متعددی از سر راه حد اقل بخشی از مجموعه های جامعه برداشته شود. ما نیاز داریم فرهیختگان ما در راستای برداشتن عوامل اختلاف و موانع همسویی، مسیر فراهم ساختن زمینه های وحدت و هماهنگی را طی کنند.

 

حسینی مزاری؛ در پایان از مهمانان خواست تا پیرامون موضوع بررسی عوامل وجود اختلافات و راه های ایجاد وحدت و هماهنگی میان جامعه افغانی و خشکاندن ریشه های اختلاف صحبت کنند.

 

 

در این جلسه هم اندیشی، آقایان سید هادی بلخی، سیدحسن صفایی، قنبرعلی محمدی و غلام حسن باتور، هرکدام از دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان قدردانی و تشکر کردند که زمینه جمع شدن و گردهمایی را فراهم نموده و نیز از فعالیت های گشترده این تشکیلات در افغانستان و خارج به نیکی یاد کرده از دست اندرکاران آن سپاس و تشکر نمودند.

سپس هرکدام به نوبه خود در رابطه با جهاد و فعالیت های درخشان جهادی و فعالیت های سیاسی فرهنگی و اجتماعی خود صحبت کرده و رفتن به سوی وحدت و یکی شدن را ضروری برشمردند.

 

در این ر این جلسه و ضیافت ده ها تن شخصیت جهادی، سیاسی و فرهنگی، از داخل کشور و ایران، اروپا و یکی از کشورهای عربی، به خصوص حجج اسلام سیدهادی بلخی، قنبرعلی محمدی، شیخ شکیب، سیداسحاق شجاعی، عارفی، سیدهاشم موسوی، سیدمحمدموسوی، و آقایان سیدحسن صفایی، سید فرید ریاضی، سیدعلی هاشمی، باتور، سیدحنیف جلالی، مهاجر و جمعی دیگر از فرهیختگان مهاجر حضور داشتند.