• تاریخ انشار: ۲ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7687
  • 1,045 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فعالان قرآنی، باید فهیمترین و عاملترین به آیات و دستورات قرآنی باشند تا در سطح جامعه اثرگزاری بیشتر داشته باشند

مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، یک تشکل پرسابقه، بزرگ و فعال بوده و به خصوص در عرصه آموزش، هزاران جوان کشور را در رشته های مختلف به ویژه کامپیوتر، زبان های خارجی، قرآن کریم، خبرنگاری، رادیو تلویزیون، جامعه شناسی و تشکیلات و.. آموزش داده است. این مطلب توسط قاری ممتاز و بین المللی کشور، […]

مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، یک تشکل پرسابقه، بزرگ و فعال بوده و به خصوص در عرصه آموزش، هزاران جوان کشور را در رشته های مختلف به ویژه کامپیوتر، زبان های خارجی، قرآن کریم، خبرنگاری، رادیو تلویزیون، جامعه شناسی و تشکیلات و.. آموزش داده است. این مطلب توسط قاری ممتاز و بین المللی کشور، حجت الاسلام والمسلمین استاد قاری عبدالشکور فلاح، هنگام بازدید حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری از دفترمرکزی دارالقرآن اسرا در کابل عنوان کرد.

 

وی گفت: در مشهدمقدس، جوانان مهاجر، اولین بار با کامپیوتر از طریق بخش آموزش مرکزتبیان آموزش دیدند و سالهاست که در داخل کشور نیز از خدمات مرکزتبیان استفاده می شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،اولین داوربین المللی قرآنکریم در تهران افزود: مرکزتبیان تنها تشکل بزرگ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که در سطح چند ولایت به خصوص در ولایات کابل، هرات و مزار شریف، فعالیت های خوب و گسترده ای دارد.

 

وی اظهار امیدواری کرد که مرکزتبیان بتواند با حمایت های مادی و معنوی خود از دارالقرآن اسراء، زمینه های شکوفایی و تداوم قدرتمندانه کار فعالیت های قرآنی را فراهم کند.

 

آقای فلاح سپس به گوشه ای از فعالیت های قرآنی خود اشاره کرد و گفت: از سنین نوجوانی به فعالیت های قرآنی رو آوردم و چهارمین قاری کشور و اولین قاری جوان شیعی بودم که در سال ۱۳۶۰ شمسی در رادیو افغانستان به اجرای قرائت قرآنکریم پرداختم و سپس در سال ۱۳۶۲ راه مهاجرت به سمت ایران را برگزیدم و در ایران هم در کنار تحصیل علوم حوزوی، فعالیت های قرآنی را پی گرفتم و با برپایی محافل، مجالس و کلاس های قرآنی، صدها نفر شاگر فرهیخته و فهیم قرآنی تقدیم جامعه کردم.

 

آقای فلاح گفت: در سال ۱۳۸۸ به دعوت بزرگان به خصوص حضرت آیت الله تقدسی(ره) وارد افغانستان شدم و در تلویزیون کوثر مشغول کارگردیدم و همکاری با نمایندگی جامعه المصطفی نیز بخشی از فعالیتم بود.

 

این استاد برجسته قرآنی افزود: در سال ۱۳۹۲ موفق شدم که مدرسه دارالقرآن اسراء را تاسیس کنم و تاکنون بیش از ۲۰۰۰ شاگرد در رشته های مختلف قرآنی تربیه کردم و فعلا نیز در خدمت تعلیم و تربیه جوانان در سطح بالای آموزشهای قرآنی هستم.

حجت الاسلام والمسلمین قاری عبدالشکور فلاح، گسترش فعالیت های قرآنی را در شرایط فعلی کشور مؤثر دانست اما گفت: موسسات قرآنی با مشکلات مالی شدیدی مواجه هستند به خصوص دارالقرآن اسراء اگر امکانات مناسبی در اختیار داشته باشد می تواند منشأ اثرات و برکات زیاد قرآنی در کشور باشد.

 

به گفته آقای فلاح، نداشتن جای ثابت برای دارالقرآن اسراء کارآموزشی را کمی سخت و کم تاثیر ساخته است در حالی که جای ثابت می تواند در راندمان و خروجی مناسب کار مارا یاری بیشتر برساند.

 

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری با بیان سوابق فعالیت های قرآنی خود، از اساتید این دوره در نوجوانی، آقایان مرحوم حاج قاری کمال و آقای قاری کبیر در شهر مزار شریف یادکرد و گفت: از ابتدای نوجوانی آموزش قرآن را نزد این دو بزرگوار در سطح صوت و لحن و تجوید شروع کردم و سپس از سال ۱۳۶۲ به پیشنهاد و تشویق شهید مصباح، مدیریت دوره های قرآنی را در دفترفدائیان اسلام در مشهدمقدس به عهده گرفتم و از ابتدای تاسیس مرکز تبیان در سال ۱۳۷۱ تا ۵ یا ۶ سال نیز مسؤلیت آموزش و برگزاری دوره های قرآنی را در این تشکیلات به عهده داشتم.

وی گفت: در طول فعالیت در قالب مرکزتبیان تا کنون، هزاران نوجوان و جوان دختر و پسر را در عرصه فعالیت های قرآنی مورد تربیت و تعلیم قرارداده و به عنوان قاری قرآن کریم و فعال در عرصه های قرآنی تقدیم کشور کرده است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان شخصیت مؤثر و مفید قاری فلاح و اثر گزاری زیاد ایشان در میدان های فعالیت های قرآنی یادآورگردید: شخصیت شما را از سالها پیش می شناسم که فعالیت بسیار خوب و مؤثر در عرصه کارهای قرآنی داشتید چه در مشهد مقدس و چه در کابل و قطعا ادامه این فعالیت ها می تواند کمک خوبی برای بیرون رفت کشور از اوضاع کنونی کند.

 

حسینی مزاری ادامه داد: جامعه ما نیاز به ترویج فرهنگ قرآنی دارد تا آحاد مردم ازین طریق به فهم آیات قرآنی دست پیدا کنند و با استفاده از آن، زندگی پرمشکل خود را سامان بدهند.

این شخصیت فرهنگی و قرآنی افزود: مشکلات موجود در کشور ناشی از دوری عمومی از فهم واقعی آیات قرآنی است پس تمام شخصیتها اعم از علمای حوزه و فعالان علوم قرآنی و دارالقرآن ها وظیفه دارند برای ترویج فرهنگ قرآنی دست به کارشوند.

 

وی گفت: فعالان قرآنی زمانی می توانند در راستای ترویج و تعمیق فهم قرآنی در سطح جامعه مؤثر باشند که خود اول فهیمترین در مسایل قرآنی و عاملترین به آیات قرآنی باشند و سپس به دستور قرآنکریم هماهنگی و وحدت میان خود ایجاد کرده، آنگاه برای تشویق و ترغیب جامعه به سوی قرآنی شدن بکوشند.

 

رئیس عمومی مرکزتبیان با اشاره به راه های ترویج فرهنگ قرآنی گفت: یکی از راه های ترویج علوم و فرهنگ قرآنی، برگزاری مجالس، سمینارها و همایشهای تحقیق، پژوهش، بررسی و تحلیل مسایل قرآنی و رسانه ای کردن آن است تا افکار و اذهان جامعه بیش از پیش تحت تاثیر اهمیت قرآن و ضرورت فراگیری علوم قرآنی قراربگیرند.

وی گفت: چاپ کتب متعدد و فراوان قرآنی که حاوی بیان علوم قرآنی در رشته های مختلف باشد از ضرورت های شرایط موجود است.

 

حسینی مزاری گفت: امروزه دشمن در تلاش مضاعف است تا میان مردم و قرآن کریم فاصله ایجاد نماید و ما اگر بیش از دشمن نمی توانیم فعال باشیم و گسترده به ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآنی بپردازیم، حداقل به اندازه آن، کارکنیم و اهمیت پرداختن به مسایل قرآنی را از حساسیت دشمن نسبت به این کار بایستی درک کنیم و اولویت فعالیتهای خود را به مسایل قرآنی اختصاص بدهیم.

 

وی رسانه ای شدن فعالیت های قرآنی را از امور ضروری دانست و گفت: مرکزتبیان در تمام عرصه ها آماده است که مراکز قرآنی را مورد حمایت قراربدهد و برای تبلیغ و ترویج آن ها و کارهای قرآنی شان وقت و هزینه بگذارد و رسانه های زیر مجموعه آن نیز آماده انعکاس خروجی کارهای قرآنی دارالقرآن ها به خصوص مدرسه قرآن اسراء می باشد.

حسینی مزاری از عموم مردم به خصوص تشکلات قدرتمند، خیرین، تجار و بزرگان دینی خواست، مراکز قرآنی را مورد حمایت قرار بدهند و به ویژه از نگاه اقتصادی توجه بیش از پیش به این مراکز صورت بگیرد تا در اداره امور قرآنی با مشکل مواجه نشوند.

 

وی، مدرسه دارالقرآن اسراء را یکی از مراکز قرآنی توانمند، مؤثر و سازمان یافته عنوان کرده، خواهان تقویت و حمایت بیش از پیش این دارالقرآن شد.

 

گفتنی است که استاد قاری فلاح یکی از ذخیره ها و سرمایه های پر ارزش فعالیت های قرآنی است و با توجه بر اینکه ایشان عالم حوزوی نیز است، می تواند بیش از هر عنصر دیگر در راستای گسترش و تعمیق فعالیت های قرآنی کارآ عمل کند.

 

وی عمر خود را در عرصه فعالیت های قرآنی گذرانده و یکی از چهره های مطرح ملی و بین المللی قرآنی است.

 

آقای فلاح در مسابقات متعدد بین المللی شرکت جسته و مقاماتی برای افغانستان کسب کرده است.

 

این استاد برجسته قرآنی، در مسابقات بین المللی اخیر تهران، به عنوان اولین داور بین المللی این مسابقات از افغانستان انتخاب شده و افتخار بزرگی برای کشور کسب کرد.