• تاریخ انشار: 23 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15940
  • 1,121 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فعالیت های فرهنگی آمریکا و غرب در افغانستان تبعات منفی روی مردم داشته است

تعدادی از دانشجویان در حاشیه گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع “تهاجم فرهنگی و جوانان؛ توانایی دشمنان یا ضعف متولیان”، بر ترویج فرهنگ ناب اسلامی و جلوگیری از فرهنگ های بیگانه در افغانستان تأکید کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در حاشیه این گفتمان، سید […]

تعدادی از دانشجویان در حاشیه گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع “تهاجم فرهنگی و جوانان؛ توانایی دشمنان یا ضعف متولیان”، بر ترویج فرهنگ ناب اسلامی و جلوگیری از فرهنگ های بیگانه در افغانستان تأکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در حاشیه این گفتمان، سید مجتبی هاشمی، دانشجوی فقه و حقوق به آوا گفت: “متأسفانه ما از این گذشته پر افتخار خود فاصله گرفتیم و فرهنگ پیشرو و پویایی که در همه حالات می توانست جامعه را از گردنه های خطرناک و تنگناهای هولناک عبور دهد، به فراموشی سپردیم و یا آن را با اختلاط با عرف و عادات قبیلوی و برداشت های محدودنگر دینی، از مسیر تکامل و ترقی به انحراف کشانیدیم”.

 

به اساس گفته های وی، تهاجم فرهنگی غرب به سرکردگی آمریکا، همه اندیشه ها و عقیده های ملت های جهان به خصوص ملت افغانستان را نشانه گرفته است.

 

این دانشجو خاطرنشان کرد که هجوم فکری و فرهنگی آمریکا و کشورهای غربی، هیچ اندیشه و مذهبی را مستثنی نمی داند و هر فکر و عقیده، مذهب و آیینی را که در برابر آن بخواهد مقاومت کند، دربر می گیرد.

 

به گفته وی، افغانستان از جمله کشورهایی است که به دلیل وجود بحران های مختلف، متأسفانه زمینه های تهاجم فرهنگی تا حدود زیادی مهیا شده و کشورهای غربی تلاش می کنند تا از این فرصت، بهترین استفاده را ببرند.

 

هاشمی تأکید کرد که خوشبختانه توده مردم در افغانستان تاکنون لطمه زیادی از تهاجم فرهنگی که به صورت آرام و خزنده در حال نشانه رفتن هویت ملی و اعتقادات دینی شان است، ندیده اند.

 

وی در اخیر سخنان خود گفت، اگر علما و اقشار تحصل کرده افغانستان اقدام مؤثر، جدی و سریع در این زمینه انجام ندهند، پیامدها و عواقب خطرناک آن در آینده ای نه چندان دور، بروز خواهد کرد.

 

در همین حال، خدای رحیم جویا، یکی دیگر از دانشجویان نیز در مورد تهاجم فرهنگی به آوا گفت: “فرهنگ غربی با فرهنگ سنتی و دینی مردم افغانستان تناقض دارد؛ ابتذال یکی از فاکتورهای مهم فرهنگ غربی است که آمریکا سعی دارد آن را در باورها و اعتقادات جامعه افغانستان وارد کند.

 

وی علاوه کرد که فعالیت های فرهنگی آمریکا و غرب در افغانستان تبعات منفی روی مردم داشته و نمی توانیم این را تلاش فرهنگی سازگار تلقی کنیم.

 

جویا تأکید کرد که این فعالیت های فرهنگی رویکرد تهاجم و شبیخون فرهنگی در رابطه با فرهنگ افغانستان دارند. در حقیقت فرهنگ آمریکا یعنی ستیز با فرهنگ اسلامی. جامعه افغانستان یک کشور اسلامی است و مردم مقیّد به دین اسلام هستند و یکی از صفات ارزنده و قوی در وجود مردم افغانستان، دین مداری است.

 

به گفته این دانشجو، غرب و آمریکا برآن اند که برای رسیدن به منافع خود در افغانستان، فرهنگ زدایی و هویّت زدایی نموده و روحیه اعتقادی مردم را ضعیف کنند، بنابراین فرهنگ غرب و آمریکا تبعات سازنده و رشد مادی و معنوی در جهت اهداف ملت افغانستان ندارد.

 

وی در اخیر سخنان خود با بیان این که علمای کشور باید در برابر تهاجم فرهنگ بیگانگان مقابله کنند، افزود: علمای کشور ما نقش اساسی در ترویج فرهنگ ناب اسلامی در بین اقشار مختلف جامعه دارند.