• تاریخ انشار: ۲ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12872
  • 556 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فقر و بیکاری، مهریه سنگین و مداخله والدین؛ سد بزرگی فرا راه ازدواج جوانان در افغانستان

تحمیل مهریه سنگین، فقر و بیکاری، مداخله والدین و سنت های ناپسند در امر تشکیل خانواده، از مشکلات عمده فرا راه ازدواج جوانان در افغانستان به شمار می رود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س)، مراسمی با شکوهی از سوی مرکز فعالیت های […]

تحمیل مهریه سنگین، فقر و بیکاری، مداخله والدین و سنت های ناپسند در امر تشکیل خانواده، از مشکلات عمده فرا راه ازدواج جوانان در افغانستان به شمار می رود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س)، مراسمی با شکوهی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور علما، روحانیون، دانشجویان، جوانان و نوجوانان در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد آصف عالمی، مدرس مدرسه حضرت امام امیرالمومنین(ع) در این مراسم گفت: “ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به عنوان الگویی نمونه در تاریخ بشر مطرح است.

 

به گفته این عالم دینی، با درنظرداشت شکل گیری این خانواده از نگاه کیفیت و از آغاز تا انجام، می توان گفت که بهترین الگو برای ازدواج و تشکیل خانواده سالم می باشد.

 

عالمی به مشکلات ازدواج در شرایط کنونی دنیای اسلام اشاره کرد و گفت: “امروز در جوامع اسلامی به خصوص افغانستان، ازدواج جوانان به پیچیده ترین مسأله اجتماعی تبدیل شده است”.

 

او فقر و بیکاری، مداخله والدین، تحمیل مهریه سنگین و برخی از سنت های غلط را از مشکلات عمده فرا راه ازدواج جوانان در افغانستان عنوان کرد و افزود: “مهریه سنگین افزون بر این که دشمنی میان دو عضو مهم یک خانواده (زن و شوهر) را به وجود می آورد، پیامدهای ناگواری نیز در جامعه دارد که از آن جمله می توان روی آوردن جوانان به فساد و فحشا و اعتیاد را نام برد”.

 

این عالم دینی همچنان اظهار داشت: “به اثر عوامل یاد شده، مشکلات طاقت فرسا، زندگی را در کام خود فرو برده و جوانان را برای تشکیل خانواده در حیرت انداخته است”.

 

به گفته وی، پسران و دختران زیادی در انتظار ازدواج هستند، اما به دلیل سنت های غلط و مصارف کمرشکن عروسی، خود را در برابر انبوهی از مشکلات می بینند و در نتیجه یا به فساد آلوده می شوند، راه مهاجرت را در پیش می گیرند و یا ازغم و غصه زیاد به اعتیاد روی می آورند.

 

او تأکید کرد که عمل نکردن به دستورات قرآن و سیره اهل بیت(ع) امروز سبب شده که سنت های غلط دامن گیر جوانان گشته و امر ازدواج را برای آنان به یک آرزو تبدیل کند.

 

آقای عالمی خانواده حضرت امام علی(ع) و فاطمه زهرا(ع) را نمونه بزرگ و الگوی سازنده ای برای مسلمانان خواند و تأکید کرد: “خانواده های مسلمان باید با تأسی به خاندان عصمت و طهارت و بدون هیاهو و تظاهرات کاذب، زندگی خود را سر و سامان دهند”.

 

در این مراسم، خانم نجمه موسوی، عضو فعال بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز الگوگیری از نوعیت و کیفیت ازدواج حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) را سبب خوشبختی جوانان خواند.

 

خانم نجمه تأکید کرد: “ازدواج حضرت امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) که به امر خداوند انجام شد، از آغاز تا فرجام عالی ترین پروسه ازدواج را به نمایش می گذارد”.

 

به گفته او، این پیوند نه تنها به هدف مادی، بلکه به هدف رسیدن دو نور به همدیگر، در سایه تقوا و معرفت و به ثمر نشستن بزرگترین آرزوی انسان ها، به وجود آمدن دوازده پیشوای برحق و حجت خدا برای هدایت بشر، انجام شد.

 

او همچنان تأکید کرد: “ازدواج حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) از نگاه صوری و شکلی نیز به ساده ترین وجه و کمترین مهر و جهیزیه انجام گرفت تا در آینده درسی باشد برای کسانی که در آرزوی ازدواج سالم و بدون زرق و برق مادی می باشند”.

 

خانم موسوی در ادامه اظهار داشت: “در زندگی مدرن امروز که سهولت های زیادی برای بشر ایجاد شده، اما امر ازدواج از مشکل ترین مسائل زندگی به شمار می رود”.

 

او یگانه راه حل مشکلات را در تشکیل خانواده، پیروی از قرآن و اهل بیت(ع) خواند و تأکید کرد: تا زمانی که مسلمانان به دامن اسلام برنگردند، از گرفتاری های روزافزون زندگی به خصوص در تشکیل خانواده، نجات پیدا نخواهند کرد.