• تاریخ انشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14362
  • 741 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فهم درست دینی، وحدت و هم دلی و استقلال، از راه های رسیدن به اقتدار و عزت است/ دشمن داخلی خطرناک تر از دشمن بیرونی است

n00150963-b

گفتمان علمی پژهشی تحت عنوان “اسلام و رسیدن به اقتدار؛ طرح اساسی یا شعار احساسی؟!” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با حضور علما، روحانیون، استادان دانشگاه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) کارشناسان در این گفتمان حول محور این برنامه و زیر […]

گفتمان علمی پژهشی تحت عنوان “اسلام و رسیدن به اقتدار؛ طرح اساسی یا شعار احساسی؟!” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با حضور علما، روحانیون، استادان دانشگاه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) کارشناسان در این گفتمان حول محور این برنامه و زیر مجموعه های آن، به خصوص چگونگی رسیدن به اقتدار و راه کارهای مناسب صحبت کرده و تأکید نمودند که فهم درست دینی، ایجاد وحدت و هم دلی بین مسلمان ها و در کنار آن، استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، از راه های مهم رسیدن به اقتدار است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسین رضوانی بامیانی، مسوول دفتر حضرت آیت الله العظمی سید سعید حکیم در کابل و یکی از کارشناسان گفتمان، با بیان این که پیش از همه باید ماهیت اقتدار روشن گردد، افزود: “اقتدار به فارسی به معنی توانایی است و تمام نظام های فکری و سیاسی عالم، در صدد این است که اقتدار به دست بیاورند و آن را حفظ کنند و از این طریق اهداف شان را عملی کنند”.

 

اما به گفته آقای رضوانی، از نظر اسلام آن اقتداری مطلوب است که مشروع باشد و ارزش ها در آن لحاظ شود. ولی در دنیای غرب، هرچند به همه چیز رنگ و لعاب دموکراسی می دهند، ولی قدرت شان عریان است و هرچه دل شان خواست، انجام می دهند، بدون این که برای اخلاق، جایگاهی قائل شوند.

 

به باور این عالم دینی، در این که اسلام و مسلمانان در صدد کسب اقتدار اند، شکی نیست، قرآن نیز در موارد متعدد مسلمانان را به کسب قدرت مشروع که در آن ارزش ها مشخص باشد، تشویق می کند و به صراحت می گوید خود را از هر طریق ممکن در برابر دشمن توامند سازید.

 

این عالم دینی به راه های کسب اقتدار و عزت نیز اشاره کرد و گفت: “ایمان به خدا، عمل صالح، تزکیه نفس و بالاخره فهم درست دینی، از راه های رسیدن به اقتدار است”.

 

به باور رضوانی، اگر فهم درستی از دین وجود نداشته باشد، هیچ جامعه یی به اقتدار و عزت نخواهد رسید و شبیه تروریستانی می شود که به زعم خود می گویند ما اقتدار اسلامی را به دست می آوریم، اما در حقیقت به سوی ذلت و خواری حرکت می کنند.

 

کسانی که اقتدار و عزت مسلمانان را زیر سوال می برند، بر عملی شدن توطئه های دشمن کمک می کنند

درهمین حال حجت الاسلام و المسلمین جعفری قندوزی، عضو شورای علمای شیعه افغانستان و از کارشناسان دیگر این گفتمان نیز گفت: “اسلام قطعا دنبال اقتدار است و قرآن صریحاَ می فرماید: کافران بالای مسلمانان تسلط ندارند و این شعار عزت طلبی به صورت مکرر در حماسه حسینی و لا به لای سخنان سیدالشهدا بیان شده است”.

 

به گفته او، تا مسلمانان مقتدر نباشند، نمی توانند به اصول و ارزش ها و اندیشه هایی که به آن معتقد هستند، برسند.

 

این عضور شورای علمای شیعه افزود: “مؤلفه هایی که موجب اقتدار می شود، عبارت است از استقلال اقتصادی، سیاسی، نظامی، فرهنگی و وحدت”. اما به گفته حجت الاسلام والمسلمین قندوزی، مردم افغانستان که امروز متاسفانه از هرنگاه ضعیف هستند، با درنظرداشت مؤلفه های مذکور و ضمن پای بندی به ارزش ها، باید در جهت توسعه علم و تکنالوژی نیز تلاش کنند و حتی از دیگران بهره برداری کنند تا به اقتدار برسند.

 

به عقیده او، امروز با وجود ضعف های موجود در کشور، کسانی که در دین ستیزی، اسلام گریزی و اقتدارزدایی در داخل کشور فعالیت دارند، بیشتر با دستور بیرونی ها عمل می کنند: “کسانی که اقتدار و عزت مسلمانان را زیر سوال می برند، نه تنها فهمی از دین ندارند، که نمی خواهند داشته باشند، زیرا چشم بسته القائات بیرونی ها را مورد توجه قرار می دهند و با ندانم کاری ها بر عملی شدن توطئه های دشمن کمک می کنند”.

 

همچنین این کارشناس مسائل دینی در ادامه گفتمان ابراز داشت: “نقش غربی ها و در رأس ایالات متحده برای به وجود آوردن گروه های تروریستی بسیار روشن است و حتی در این اواخر، سردم داران شان بر این موضوع اعتراف کردند. اما آن چه مایه نگرانی است، این که غربی ها سربازان هراس افگن را از ظالم ترین افراد انتخاب می کنند که فهم دینی ندارند؛ از شقی ترین انسان ها هستند و ترور وحشت را از اصول مسلم اسلام می دانند”.

 

غربی ها از همان اول سعی کردند ما را غافل بسازند

به باور حجت الاسلام و المسلمین رضوانی بامیانی نیز گروه هایی که دست به جنایت های بزرگ و آدم کشی ها می زنند، الفبای دین را بلد نیستد؛ این در حالی است که قرآن صریحا می گوید اگر کسی یک انسان را بکشد، گویا تمام انسان های روی زمین را کشته است. پس بنابر این می توان گفت که دشمنان اسلام با ابزار قرار دادن انسان های جاهل و بی خبر از دین، در تلاش هستند که عزت و اقتدار را از مسلمانان سلب کنند و تا اندازه زیادی هم به نتیجه رسیده اند.

 

وی ادامه داد: این بی مهری ها از مسلمان نماهای امروزی در حالی دیده می شود که چندی پیش نماینده کل مسیحی ها در یک کنفرانس بین المللی گفت “مشکل تمام دنیا خشونت و بی رحمی و کشتار است و درمان این دردها، فقط رجوع به نهضت امام حسین(ع) است که می تواند عزت و اقتدار را به جامعه بشری به بار بیاورد”.

 

این کارشناس مسائل دینی تأکید کرد که امروز متأسفانه بر ایمان مسلمان ها ضعف مستولی شد و از سرچشمه وحی، به خصوص ولایت فاصله گرفته اند و این کار سبب شده که نصوص دینی را نفهمیم، از مسیر حق خارج شویم و دچار غفلت از آنچه گردیم که باید برای زندگی این دنیا و آن دنیای خود، تاأین می کردیم.

 

از سوی هم حجت الاسلام والمسلمین رضوانی به این عقیده است که نمی شود مسلمانان اقتدار داشته باشند، اما تکنالوژی و تشکیلات و سازمان نظامی قدرت مند نداشته باشند.

 

به گفته وی، ما در حالی از همه چیز غفلت کرده ایم که غربی ها از همان اول سعی کردند که ما را غافل بسازند، به طور مثال علما را بر سر یک سوزن مصروف کردند که چند ملائکه جای می گیرد! ما را به موضوعات فرعی از این قبیل مشغول کردند و افزون بر آن، تعصبات مذهبی و فرقه ای را دامن زدند؛ اول جنگ های صلیبی را شروع کردند و در ادامه بین خود مسلمانان تفرقه انداختند.

 

این آگاه مسائل دینی تأکید کرد: امروز مشکل اساسی و عمده ما به نحوی ریشه در همین جنگ های فرقه ای دارد که امروز مسلمان ها در خون شناور هستند و از مسائل حیاتی مربوط به دین، ارزش ها و اقتدار دور ماندند.

 

یکی از راه های کسب اقتدار، ایجاد وحدت و هم دلی بین مسلمان ها است/ علما با علم و هنر مخالف نیستند، بلکه با ابتذال مخالف هستند

حجت الاسلام و المسلمین جعفری قندوزی نیز در بخش دیگری از گفتمان، گفت که یکی از راه های کسب اقتدار، ایجاد وحدت و هم دلی بین مسلمان ها است و تا این کار صورت نگیرد، هیچ گاه به اقتدار دینی و اسلامی نمی رسیم. به گفته وی، تا زمانی که سران حکومت های اسلامی برای توسعه و ایجاد وحدت اسلامی تلاش نکنند، هیچ گاه به نتیجه نمی رسند.

 

این کارشناس مسائل دینی افزود: دومین راه رسیدن به اقتدار، تشکیل حکومت اسلامی بر اساس اصول و ارزش های دینی می باشد، آن هم در صورتی که توسط قوه مجریه اجرا شود؛ اما متأسفانه امروز اکثر دولت های اسلامی یا مزدوران دشمن و یا تحت اشراف آن ها می باشند.

 

به گفته او، وقتی که یک حکومت اسلامی از کشورهای دیگر علیه یک ملت فقیر و محروم مثل یمن ائتلاف تشکیل می دهد؛ بنا بر این تا این روند ادامه دارد، مسلمانان به اقتدار نخواهد رسید.

 

همچنین به گفته قندوزی، استقلال کشورهای اسلامی، مبارزه با ظلم، تبعیض، نقش زبان و قوم در تعیینات و تقرری ها و سمت گرایی از دیگر راه های رسیدن به اقتدار است.

 

وی ادامه داد: “مبارزه با فقر راه دیگری است که باید برای رسیدن به اقتدار، با آن مبارزه کرد، زیرا در جامعه یی که فقر حاکم است، حرمت و اقتدار وجود ندارد”.

 

این عالم دینی تأکید کرد: “وقتی ما در کشور اسلامی افغانستان، بعد از این همه تلاش و کوشش برای حفظ ارزش های دینی، فرق میان هنر و ابتذال و بی بند و باری را ندانیم و دچار فقر فرهنگی باشیم، چگونه ممکن است به اقتدار و عزت برسیم؟!”.

 

قندوزی افزود: “در برخی از رسانه ها گفته می شود که علما با علم و هنر مخالفند، در حالی که این گونه نیست، اگر چنین بود، این همه مراکز فرهنگی و علمی توسط علما ایجاد نمی شد؛ بنا بر این باید گفت که علما با علم و هنر مخالف نیستند، بلکه با ابتذال مخالف هستند. امروز در افغانستان قضیه برعکس شده، یک مسجد چهارصد نفری در نماز جمعه امنیت ندارد، اما همزمان محفل سراسر ابتذال در یک هوتل بین المللی با حضور حدود ۳۰ هزار نفر در امنیت کامل قرار دارد”.

 

نهضت عاشورا در بیداری مسلمانان نقش حیاتی داشته است

رضوانی بامیانی نیز در مورد این که چگونه با تأسی بر مکتب عاشورا می توان به اقتدار رسید، گفت: “نهضت عاشورا در بیداری مسلمانان نقش حیاتی داشته است. از بدو وقوع حادثه عاشورا و حرکت هایی که بعد از آن شکل گرفت، تا امروز، ما شاهد هستیم که مسلمان و غیرمسلمان، عدالت خواهان و آزادی طلبان متأثر از نقش عاشورا بوده اند و این نهضت در حقیقت یک ندای عام بود تا نشان دهد برای کسب اقتدار اسلامی، باید از همه چیز گذشت”.

 

البته به عقیده وی، برای رسیدن به عزت و اقتدار، تنها عاشورا نیست، بلکه قرآن و سنت پیامبر و اهل بیت(ع) مسلمانان را در جهت کسب اقتدار و رها شدن از غفلت و سستی، همواره راهنمایی می کند.

 

جعفر قندوزی نیز گفت: امام حسین(ع) در خطبه های مکرر خود می فرماید “برای این که مردم را از بردگی نجات داده و به بندگی خدا دعوت کنم، از مدینه خارج شدم” و این اوج اقتدار یک انسان مسلمان است. به باور او، اگر مسلمانان یک اصل عاشورا که همان بندگی خداست را عملی می کردند، امروز وضعیت کاملا تغییر می کرد.

 

این کارشناس مسائل دینی همچنان علاوه کرد: “ما امروز در یوغ استعمار هستیم و در عین حال می گوییم بنده خدا هستیم، این جز فریب دادن خود نیست؛ با وجود آن که همواره شعارهای عاشورا سر می دهیم، وابسته به دیگران هستیم؛ این اوج ذلت است”.

 

به گفته وی، “مهم تر از همه، این که تشخیص آن حضرت در آن زمان بسیار دقیق بود، اگر بدون در نظرداشت علم امامت و از مجرای طبیعی نگاه کنیم، حساب شده بود و به همین ترتیب پیش رفت، دقیقا اقدام امام برای این بود که خطر، اسلام را از درون تهدید می کرد و آن حضرت با این حرکت، تهدید را به مردم گوش زد کرد و با وجود این که مبارزه با دشمن داخلی سخت است، در عین حال مبارزه می نمود”.

 

حجت الاسلام والمسلمین جعفری قندوزی ادامه داد: “دانشمندان و صاحب نظران وقتی دقت کنند، به این باور می رسند که اگر در رأس این قیام غیر از امام حسین کس دیگری می بود، قطعا اشتباه می کرد و شکست می خورد، زیرا از آن طرف دستگاه حاکم امام را به انحراف از دین جدش محکوم و شورشگر معرفی کرده بود. مردم نیز به اندازه ای غافل بودند که نمی دانستند این خانواده کیست؟ لذا امام تشخیص داد که این حکومت به نام دین، علیه دین است و باید کاری کرد”.

 

او با ابراز این که دشمن داخلی خطرناک تر از بیرونی می باشد، افزود: “مثل این که امروز گروه های تکفیری و تروریستی که به نام اسلام هزاران جنایت را مرتکب می شوند، خطر این ها از دشمنان بیرونی بیشتر است، چون نقشه دشمن بیرونی معلوم است”.

 

این کارشناس مسائل دینی در جمع بندی سخنان خود گفت: “در نهایت باید گفت که ما می توانیم اصول، ارزش ها و شعارهای کربلا را در جامعه خود پیاده کنیم و با دشمنان دورنی با راهکار موثر مبارزه نماییم تا جهان اسلام و کشور افغانستان از این چالش خطرناک نجات پیدا کند”.

 

نسل جوان افغانستان با تمام مشکلاتی که دارد، دین مدار است

در ادامه گفتمان، کارشناسان به سوالات اشتراک کنندگان نیز پاسخ ارائه کردند.

 

آقای رضوانی در پاسخ به این که چرا امروز جوانان دین ستیز و روحانیت ستیز شده اند، گفت: “هرچند علما ضعف هایی دارند، اما این گونه نیست که همه جوانان دین گریز و علما ستیز باشند و نباید همه را از یک عینک دید”.

 

اما به گفته او، علما نیز باید در شرایط کنونی قادر باشند اسلام و نصوص دین را با زبان امروز به خورد جوانان بدهند که در این زمینه متأسفانه کمی کوتاهی شده است.

 

این کارشناس مسائل دینی افزود: در کل نمی توان تلاش علما را نادیده گرفت، به طور مثال در همین محرم سال جاری، علما توانستند بهترین برنامه ها را داشته باشند و حتی مراسم هایی را در دانشگاه ها برگزار کردند و جوانان متدین نیز به خوبی از آن استقبال نمودند. شکی نیست که امروز علما در برابر تمام بی قانونی ها و ناهنجاری ها با جدیت ایستاده و از ارزش ها دفاع می کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین جعفری قندوزی نیز از جوانان خواست با انصاف قضاوت کنند و به اندازه توان شان باید از افراد انتظار داشته باشند؛ نباید از یک ملا خواسته شود که با یک پهلوان روبرو شود.

 

او تاکید کرد که امروز تهاجم دشمن خیلی وسیع و گسترده و با امکانات پیشرفته است و در این طرف، دفاع از دین خواسته و ناخواسته تنها به دوش روحانیت گذاشته شده، در حالی که وظیفه همه است.

 

این کارشناس مسائل دینی ادامه داد: “آن چه مایه نگرانی است، این که روحانیت در حال حاضر چه امکاناتی در اختیار دارد تا با ناهنجاری ها و بد اخلاقی ها مبارزه کنند، حقیقت امر این است که امروز هیچ رسانه مدرنی در اختیار روحانیت نیست تا با سریال های مبتذل و برنامه های ضد ارزشی مبارزه و تبیین دین نماید”.

 

اما وی تصریح کرد که علما با نبود امکانات لازم، تلاش کردند، به خصوص در عاشورای سال جاری، بهترین طرح امنیتی را به حکومت دادند و در منابرشان گفتند تا دولت مجبور به انعطاف شد.

 

جعفری قندوزی تأکید کرد که نسل جوان افغانستان با تمام مشکلاتی که دارد و با تهاجم فرهنگی گسترده مواجه است، دین مدار بوده و خالصانه در راه اسلام تلاش می کند. روحانیت نیز با وجود این که فقیرترین قشر جامعه است، به اندازه توان خود تلاش می کند، اما برخی ها متأسفانه اتهام نابجایی به آنان می بندند؛ مقاومت را نمی بینند و بر جامعه روحانیت خورده می گیرند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>