• تاریخ انشار: ۳ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: مهاجرین
  • کد خبر: 23973
  • 518 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قانون کار ایران در مورد مهاجرین و تحمیل کارهای پست بر آنها، تحت هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست و خواهان تجدید نظر آن هستیم

در ادامه سفر به دلیجان از توابع ولایت اراک ایران، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و هیئت همراه، با حضور در مقر استانداری اراک، با جناب آقای سعید فرخی معاون استانداری اراک و آقای حسنی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی این استان دیدار و ملاقات نمود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در […]

در ادامه سفر به دلیجان از توابع ولایت اراک ایران، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و هیئت همراه، با حضور در مقر استانداری اراک، با جناب آقای سعید فرخی معاون استانداری اراک و آقای حسنی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی این استان دیدار و ملاقات نمود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این دیدار ابتدا رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از دیدار با آقایان ابراز خرسندی نموده، از خدمات استانداری اراک و اداره کل امور اتباع این ولایت/استان به مهاجرین افغانستانی مقیم اراک قدردانی نموده گفت: مهاجرین افغانستانی از ظرفیت های بسیار بالایی به ویژه در عرصه سرمایه گذاری برخوردار هستند و اگرچه جسته و گریخته کارهایی از سوی اینها در جای جای ایران دیده می شود، اما اگر فضا و فرصت بیشتر در اختیار اینها قرار داده شود قطعا می توانند در شگوفاسازی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نقش جدی ایفا نموده و حداقل در توسعه و پیشرفت ولایت/استان اراک نقش سازنده ای ایفا کنند.

 

وی گفت: در حال حاضر با وصف اینکه مهاجرین ده ها و بلکه صدها ملیارد پول در اختیار دارند و در برخی مشاغل به کارانداخته اند آنهم با حضور افراد و اشخاص ایرانی اما به طور قطع اگر خود مهاجر مجوز کار مستقل و بدون نظارت مستقیم صاحب جواز ایرانی در اختیار داشته باشد، زمینه اشتغال زایی بهتری در ایران فراهم می گردد به گونه ای که صدها و هزاران ایرانی و افغانی صاحب شغل و پیشه می شوند.

 

حسینی مزاری افزود: در حال حاضر کسبه و بازاریان مهاجر با محدودیت های جدی مواجه اند و با آنکه در یک مغازه ملیاردها تومن گذاشته اند اما تمام هستی و دارایی اش با جواز کسب  و حضور یک نفر مباشر ایرانی قابل استفاده است و خانه خریده است به نام ایرانی، بنگاه معاملات و مغازه خریده است به نام ایرانی و هر فعالیت دیگر اقتصادی انجام بدهد بایستی با جواز کسب یک ایرانی باشد، طبیعی است در این صورت ازیکسو زمینه های سؤاستفاده از مهاجر فراهم می گردد و ازسوی دیگر شوق و انگیزه جدی برای مهاجر جهت توسعه کار وجود نخواهد داشت، این درحالی است که همین مهاجر با این همه امکانات می تواند از ایران برود به دبی، ترکیه یا قزاقستان و با امتیازات خوبی هم مواجه شوند، چنانچه به خاطر وجود چنین مشکلاتی تاکنون هزاران کسبه، بازاری و سرمایه گذار افغانی از ایران رفته اند، اما به خاطر وجود زندگی شرافتمندانه در ایران از نظر فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی، مهاجر متمول ما همچنان حضور در ایران را ترجیح داده، با تمام نواقص و کاستی هایش سعی می کند بسازد و به کارخود ادامه بدهد. بنابراین فکر می کنم اگر سعی شود زمینه سرمایه گذاری  و فعالیت آزاد و بدون نقص کسبه و بازاریان مهاجر آن هم مطابق میل و رشته کارشان با پروانه کار با هزینه کم، فراهم گردد، کار مثبتی از یکسو به نفع اقتصاد جمهوری اسلامی صورت گرفته و از طرف دیگر به نفع مهاجر و مردم افغانستان حرکت اثرگذاری رقم خواهد خورد.

 

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: صدور کارت کار برای مهاجرین با حذف خود اظهاری و تحمیل رشته های کاری پیشنهادی از سوی اداره کار ایران برمهاجرین، کار ناصحیح و خلاف شأن مردم ماست و قطعا تجدید نظر بر روند اجرای آن به نفع ایران و مهاجرین است.

 

وی افزود: چه معنا دارد که مأمورین اداره کار به مهاجرین اعلام کند که هرزمان کارگری از مهاجرین ببینیم باید در دستان شان بیل، یاکلنگ و یافرغون باشد و اگر غیر ازین بود در ازای هر روز ۱۸۲ هزار تومان جریمه خواهند شد، چنانچه چنین برگه جریمه را در نزد کارگران مهاجر دلیجانی خودم مشاهده کردم، مگر تمام مهاجرین افغانستانی در ایران کارگرساده هستند؟!

 

وی وجود مشکلات در مسیرکار مهاجر چه کسبه و بازاری و چه صاحب حرف و مشاغل مختلف را زمینه ساز دلخوری مهاجر و دوری از نظام اسلامی دانست و افزود: توجه به فراهم سازی تسهیلات بیشتر در مسیر زندگی مهاجرین، از یکسو تمام آنها را در راستای شگوفا سازی اقتصاد ایران به کار می اندازد و ازسوی دیگر اسباب تألیف قلوب آنها را فراهم کرده، به جای ۳ میلیون مخالف و بدگوی، ۳ ملیون حامی و پیرو جدی جمهوری اسلامی ایران در صحنه ظهور و بروز جدی پیدا می کنند و شکل گیری چنین روندی از یکطرف جهت نزدیکی دوملت ایران و افغانستان اثرگذار است و از طرف دیگر مشت محکمی بر دهان مخالفین و بدخواهان دوملت خواهد بود.

 

آقای مزاری افزود: قانون کار ایران در ارتباط با مهاجرین افغانی جدا دارای مشکل است و به طور قطع هیچیکی از برنامه های آن نه شرعی است و نه عقلی و تحت هیچ شرایطی از سوی ما که در حقیقت از حامیان جدی جمهوری اسلامی در سطح منطقه و دنیا هستیم پذیرفتنی نه تنها نمی باشد بلکه آن را بازی با شخصیت و حیثیت مهاجر  می پنداریم و خواهان بازنگری آن می باشیم.

 

وی افزود: گاهی برخی می گویند قانون کار نیاز به بازنگری دارد چون این قانون مربوط به قبل از انقلاب یا اوایل انقلاب است که در شرایط موجود کارایی ندارد اما من معتقدم در شرایط کنونی ضعف جدی است که جمهوری اسلامی نتواند از وجود این همه ظرفیت مهاجر در راستای بهره وری از شرایط مختلف کار و سرمایه برای مردم ایران و مردم مهاجر ما سود نبرد.

 

رئیس مرکزتبیان به مشکلات مختلف موجود در مسیرزندگی مهاجرین مقیم دلیجان اعم از تردد، کار، فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و خواهان رفع آن گردید.

 

وی از مرکزتبیان به عنوان بزرگترین تشکل افغانستانی یادکرد که علاوه بر افغانستان، در ایران در برخی ولایتهای مهاجر نشین از جمله مشهدمقدس، تهران، قم و اصفهان دفاتر نمایندگی دارد و مرتبط با مهاجرین به طور فراگیر فعال است و در طول چند دهه گذشته علاوه برانجام وظایف فکری فرهنگی و اجتماعی، مسایل مهاجرین را پیگیر بوده جهت حل برخی مشکلات با مسئولین ذیربط به رایزنی و تبادل نظر پرداخته است و گفت: مرکز تبیان آمادگی دارد با اداره اتباع اراک پیرامون مهاجرین همکاری جدی انجام دهد.

 

در ادامه، آقای حسنی مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی ولایت اراک ابتدا از حضور حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در اراک و در میان مهاجرین و سپس استانداری این ولایت تشکر و قدردانی نموده خوش آمدید گفت و آنگاه به گزارشی از نحوه کار و فعالیت اداره کل اموراتباع تحت مدیریت خودش در رابطه با مهاجرین پرداخت و موارد قابل توجهی از زحمات و خدمات آن اداره کل را بازگو کرد.

 

سپس آقای سعید فخری معاون والی اراک به ایراد سخن پرداخته با سپاس و قدردانی از حضور آقای مزاری و هیئت همراه در اراک و مقر ساختمان ولایت، گفت: از ارائه معلومات دقیق شما استفاده بسیار مطلوب نمودیم و اتفاقا صحبت ها و اظهار نظرهای جدیدی است که می شنویم و بسیار خرسندیم که تعاملات ادامه یابد و همواره از صحبتها، دیدگاه ها و اظهار نظرهای کارشناسانه شما در موضوع مهاجرین استفاده کنیم. هدف ماهم ارائه خدمات مطلوب برای مهاجرین است و دراین راه سعی و تلاش زیادی صورت گرفته و نظام هزینه های بسیاری نموده اما رفع نواقص قطعا با هم نظری خود شخصیتهای افغانستانی امکان پذیر است. چنانچه نظرات امروز بسیار مفید بود و قطعا به ما کمک می کند تا در جهت کار پیرامون موضوعات مرتبط با مهاجرین مد نظر قرار بدهیم.

 

اقای فرخی افزود: نگاه ما به مهاجرین به عنوان یک جمع بیگانه نیست بلکه مردم افغانستان بیشترین اشتراکات را در دنیا با مردم ما دارد و ما آنها را بیگانه نه، بلکه از خود می پنداریم و کاری هم که برای آنها می خواهیم انجام بدهیم احساس می کنیم برای خود انجام میدهیم.

 

وی خدمات جمهوری اسلامی به مهاجرین را ارزنده، وسیع و گسترده خواند و اما وجود مشکلات را نیز تائید کرد و ابراز امیدواری نمود که با اهتمام جدی دست اندرکاران ارگانهای مربوطه سعی بر برطرف کردن نواقص و فراهم آوری تسهیلات بیشتر صورت بگیرد.

 

آقای فرخی وعده سپرد تا در رابطه با وضعیت مهاجرین دلیجان و اراک مطالعه ای نموده و اگر احیانا مشکلاتی وجود داشت در راستای برطرف نمودن آن تلاش نماید.