• تاریخ انشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22692
  • 636 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قتل عام ارزگان و رویدادهای مشابه، ریشه در عدم پیروی از اسلام سیاسی دارد

امروز در جامعه‌‌ی ما اسلام سیاسی مرده است؛ اما اسلام غیر سیاسی به شدت در حوزه‌های علمیه و میان روحانیت ما در حال گسترش است. اگر روحانیت ما به اسلام سیاسی اعتقاد داشتند وضعیت مردم ما اینگونه نبود و شیعیان ما همه روزه در غزنی، میرزااولنگ، کابل، غور و امروز در ارزگان خاص توسط طالبان […]

امروز در جامعه‌‌ی ما اسلام سیاسی مرده است؛ اما اسلام غیر سیاسی به شدت در حوزه‌های علمیه و میان روحانیت ما در حال گسترش است. اگر روحانیت ما به اسلام سیاسی اعتقاد داشتند وضعیت مردم ما اینگونه نبود و شیعیان ما همه روزه در غزنی، میرزااولنگ، کابل، غور و امروز در ارزگان خاص توسط طالبان سلاخی نمی‌شدند

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در اجتماعی به مناسبت گرامیداشت از شخصیت شیرحیدر نظری از شهدای حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی سال ۱۳۹۶ در دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل ابتدا پیرامون هدف خلقت نکاتی بیان داشته و با اشاره به آیه‌ی مبارکه‌ی “و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون”، عبادت الهی را به دو نوع عبادت خاص و عبادت عام تقسیم کرده و بیان داشت: عبادت خاص همان برنامه‌های معمولی سفارش شده در قرآن و کتب دینی و رساله‌های عملیه است که شامل نماز، روزه، زکات، حج و امثال آن می‌شود؛ بندگان شایسته‌ی خدا از طریق انجام این اعمال نشان می‌دهند که عبد مطلق بوده و خداوند متعال را پرستش می‌کنند. عبادت عام نیز هر عملی است که خالصا لله انجام پذیرد، به عبارت دیگر در زندگی انسان، هر برنامه و کاری و هر حب و بغض و دوستی و دشمنی اگر در راه خدا و برای خدا باشد به نوعی در زمره‌ی عبادت عام خداوند قرار خواهد گرفت.

 

هر جا تقابل و مبارزه مطرح باشد، مسئله‌ی چیستیِ ساز و کار و نحوه‌ی مبارزه مطرح خواهد بود

 

وی در بیان ماهیت خروجی عبادت‌های انسان اظهار داشت: خروجی عبادت‌ باید این باشد که تمام ابناء بشر مطیع خداوند متعال شوند و زمین و زمان برای خدا باشد و هیچ فرمانروای دیگری اصولا مطرح نباشد. اینجاست که بحث تقابل پیش‌ می‌آید؛ چرا که تلاش شیطان بر این است که چنین روندی در زندگی انسان‌ها پیش نیاید. بنابراین با پیش آمدن بحث تقابل و مبارزه، مسئله‌ی ساز و کار و روش نیز مطرح خواهد شد.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در پاسخ به پرسش دیگری که مومنین باید با کدام ساز و کار و روشی با جبهه‌ی شیاطین مبارزه کنند گفت: این اسلام سیاسی است که راهکار، روش و برنامه ارائه می‌کند تا انسان‌ها به مطلوب حقیقی‌شان برسند و در برابر دشمنان به مبارزه و مجاهدت پرداخته و نهایتا پیروز شوند.

 

تنها اسلام سیاسی توانایی هدایت بشریت به سمت تقابل موفق با مستکبران را دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در تشریح اسلام سیاسی و تفاوت‌های آن با اسلام غیر سیاسی عنوان داشت: اسلام سیاسی، اسلامی است که خداوند متعال در قرآن مطرح کرده و پیامبر اسلام(ص) پیام‌آور آن می‌باشد. اسلام سیاسی، اسلام علوی و اسلام ائمه معصومین(ع) است. این اسلام سیاسی است که می‌تواند جمعیت بزرگ بشریت را به سمت تقابل موفق با دشمنان اسلام هدایت کند. به همین خاطر است که امروز دشمنان علیه اسلام سیاسی بسیج شده‌اند و برضد آن تلاش و برنامه دارند. در حالی که اسلام غیر سیاسی این توانایی را ندارد و اصولا اسلام غیر سیاسی خواست دشمن و شیاطین است که تلاش دارند این نوع از اسلام در میان مسلمانان مطرح باشد تا بتوانند در زیر سایه‌ی آن به بهره‌کشی از نیروهای انسانی جوامع مسلمان بپردازند.

 

نبرد اصلی جهان امروز، میان خط استکبار و خط ولایت فقیه است

وی ادامه داد: آن چیزی که در برابر دشمنان دین و بشریت قد علم کرده است اسلام سیاسی است. اسلام سیاسی به عبارت دیگر همان خط ولایت رسول‌الله است. اسلامی که در خط و محوریت امام زمان و ائمه معصومین(ع) قرار دارد و به عبارت روشن‌تر و امروزی‌تر، اسلامی که با محوریت خط ولایت فقیه مطرح است. امروز جریانی که در برابر استبکار قرار دارد خط ولایت فقیه است و غیر از آن جریان دیگری در عرصه حضور ندارد و نبرد اصلی حاضر، میان خط استکبار و خط ولایت فقیه است.

 

عبادت ما اگر در پرتو اسلام سیاسی قرار گرفت منتج به نتیجه مطلوب خواهد بود

این فعال فرهنگی و سیاسی، ارزش و عیار جریانات مسلمان امروزی را در میزان حرکت آنها در محوریت اسلام سیاسی دانسته و افزود: مطرح بودن مالک اشتر، سلمان، ابوذر، سمیه، یاسر و امثال آنها در تاریخ اسلام به خاطر نماز و عرفان زیاد، نفوذ اجتماعی و یا ثروت آنان نیست؛ بلکه به خاطر اعتقاد آنها به اسلام سیاسی و ولایی و حضور و مبارزه ‌شان در چوکات این نوع از اسلام است.

 

صرفا به معرفی شخصیت ائمه ع اکتفا نکنیم و به دنبال شبیه‌یابی خط آنان در عصر حاضر باشیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌مزاری با تاکید بر لزوم عدم اکتافای سخنرانان به معرفی شخصیت ائمه(علیهم‌السلام) در مجالس و محافل تصریح کرد: ما امروز باید به دنبال شبیه‌یابی و شناسایی خط اهل بیت علیهم‌السلام در زمان خود بوده و پیرو چنین خطی باشیم. در غیر این صورت طاعت و عبادت ما سودی نخواهد داشت و چه بسا غیرآگاهانه در خدمت استبکار قرار بگیریم. ما در شرایط موجود نیاز به بازسازی اندیشه، بینش و بصیرت داریم تا بتوانیم خط حق را از خط باطل تشخیص دهیم.

 

دشمنان اسلام تلاش دارند تا اسلام غیر سیاسی را در میان مسلمانان رواج دهند

وی ادامه داد: برخی از اجیرشدگان جبهه‌ی استکبار در جوامع مسلمان تلاش دارند تا اسلام غیر سیاسی را بین مومنین ترویج کنند. برخی از مسلمانان نیز نمی‌توانند اهمیت اسلام سیاسی را به درستی درک کنند. این گروه ممکن است حتی در کسوت یک مرجع یا روحانی سرشناس نیز باشند. طبیعتا تعدادی از مسلمانان دیگر نیز مقلد و دنباله‌رو چنین مراجع و روحانیتی می‌شوند.

 

کشتار مردم در ولایات مختلف نتیجه‌ی اعتقاد روحانیت به اسلام غیر سیاسی است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌مزاری جامعه‌ی افغانستان را جامعه‌ای گرفتار در انواع و اقسام مشکلات دانسته و افزود: امروز در جامعه‌‌ی ما اسلام سیاسی مرده است؛ اما اسلام غیر سیاسی به شدت در حوزه‌های علمیه و میان روحانیت ما در حال گسترش است. اگر روحانیت ما به اسلام سیاسی اعتقاد داشتند وضعیت مردم ما اینگونه نبود و شیعیان ما همه روزه در غزنی، میرزااولنگ، کابل، غور و امروز در ارزگان خاص توسط طالبان سلاخی نمی‌شدند.

 

شهید شیرحیدر نظری با بصیرت و درک شرایط، راه اسلام سیاسی را برگزید

آقای حسینی مزاری در بخش دیگر از سخنان خود به معرفی شخصیت شهید شیرحیدر نظری پرداخت و بیان کرد: شهید نظری از دوران جوانی در مسیر اسلام سیاسی و خط ولایت فقیه گام گذاشت و در این عرصه سربازی کرد و به همین خاطر نیز به عنوان شخصیتی مهم در تاریخ تشیع افغانستان ماندگار شد. شهید شیرحیدر نظری از حدود سن بیست سالگی وارد جبهه شد، در حالی که می‌توانست به دنبال خوش‌گذرانی و مسایل دیگر برود و سختی‌های مبارزه را تحمل نکند. اما ایشان با توجه به درک شرایط و با توجه به بصیرتی که داشت، راه اسلام سیاسی را انتخاب کرد و به جبهه‌ی نبرد با کمونیست‌ها پیوست و از جوان‌های بسیار شجاع و فداکار در جبهات البرز، چمتال،‌ شولگر و جبهات فدائیان اسلام بود.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: شهید نظری هرچند شخصی نظامی بود اما در عرصه‌ی کارهای فرهنگی و رسانه‌ای بسیار فعال بود؛ چرا که باور داشت کسی که بخواهد در مسیر خداوند مبارزه کند فرقی  نمی‌کند که در چه عرصه‌ای حضور داشته باشد. شهید شیرحیدر با وصف اینکه سواد بالایی نداشت اما شیوه‌ی رفتار، گفتار و شخصیت ایشان به گونه‌ای بود که تصور می‌شد سالهای متمادی در حوزات علمیه درس خوانده و از اهمیت حضور در عرصه‌های مبارزاتی آگاه است. این شهید خیلی بیشتر از شخصیت‌های روحانی و دانشگاهی، اهمیت پیروی از خط ولایت فقیه را درک کرده بود.

 

یکی از راه‌های شناخت اسلام اصیل، تجلیل از شهدای معرفی کننده‌ی اسلام اصیل است

آقای حسینی مزاری شهید شیرحیدر نظری را عاقبت بخیر دانسته و افزود: شهید شیرحیدر افتخار جامعه‌ی افغانستان، مرکز تبیان، خبرگزاری آوا و خانواده و اولاد خود است. شهید شیرحیدر از جنس شخصیت‌هایی نظیر مالک‌اشتر، مختار و مسلم‌ابن‌عقیل است و ما نیازمند آن هستیم تا برای چنین شخصیت‌هایی مراسم گرامیداشت به عمل آوریم؛ چرا که یکی از راه‌های شناخت اسلام اصیل، تجلیل از شهدای معرفی کننده‌ی اسلام اصیل است.