• تاریخ انشار: ۱۶ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31015
  • 81 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قرآن، احادیث و دستورات ائمه معصومین سرچشمه اسلام ناب محمدی است

آگاه مسائل دینی در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف می‌گوید؛ اسلام ناب محمدی از قرآن، احادیث و فرموده‌های ائمه معصومین علیهم‌السلام سرچشمه می‌گیرد و ما به تشخیص اسلام خالص ضرورت داریم تا مردم را به سوی آن ارجاع بدهیم.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ بلخ: حجت‌الاسلام دکتر رجب علی فهیمی بامیانی، مدرس مدرسه سلطانیه، در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف پیرامون موضوع «پیامبر گرامی اسلام الگوی شخصیت حقیقی و حقوقی بشریت» گفت: باید بررسی کرد که شخصیت و رفتار حضرت محمد (ص) چگونه الگوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی انسان‌ها شده است. باید گفت یادگیری و سرمشق قرار دادن رفتار پیامبر (ص) در زندگی روزمره قابل تطبیق می‌باشد، چون اسلام دین اصلاح بشریت است و ما می‌توانیم با الگوگیری از رفتار پیامبر گرامی اسلام رفتار فردی و اجتماعی خود را اصلاح کنیم.

او ادامه داد: اختیار یا انتخاب الگویی چون پیامبر (ص) می‌تواند رفتار عالی اجتماعی و فردی را برای‌مان رقم بزند و شخصیت حضرت در تمام عرصه‌های زندگی بهترین الگو می‌باشد.

وی می‌گوید پیامبر بزرگوار اسلام در زندگی فردی٬ خانوادگی و اجتماعی بصورت ساده٬ بدون جاه‌طلبی٬ همکار همه٬ دلسوز و احوال گیر٬ منظم و دارای تقسیم اوقات٬ مهربان و محترم بودند و در عین حال کارهای خود را خودشان انجام می‌دادند.

حجت‌الاسلام فهیمی بامیانی بیان کرد که مبعوث شدن حضرت محمد (ص) برای تامین عدالت بود و مسئولین حکومت‌ها می‌توانند از ایشان الگو بگیرند و حدیثی از حضرت پیامبر وجود دارد که فرموده‌اند یک ساعت عدالت بهتر از ۷۰ سال عبادت می‌باشد.

نامبرده گفت: پیامبر گرامی اسلام پای‌بند قانون٬ مساوات٬ رای و مشوره مردم٬ عهد و پیمان٬ خوش برخوردی٬ آمادگی٬ شایسته سالاری و شایستگی بود و همیشه لبخند داشتند از طرفی هرگز فریب‌کار٬ حیله‌گر و متجاوز نبود و باید دولت مردان از شخصیت حقوقی حضرت محمد (ص) الگو برداری نمایند.

این آگاه مسائل دینی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اسلام خالص می‌گوید اسلام ناب محمدی یعنی اسلام خالص که از قرآن٬ احادیث و فرموده‌های ائمه معصومین علیهم‌السلام سرچشمه می‌گیرد و به تشخیص اسلام خالص ضرورت داریم تا مردم را به سوی اسلام خالص یا ناب ارجاع بدهیم.

وی افزود: اسلام ناب با انحرافات دچار شده است و باید آگاه باشیم یک سری از مسائل که از آدرس اسلام صادر می‌شود اسلامی نیست٬ متخصصین اسلام باید در صدد بازخوانی اسلام ناب محمدی باشند و با گسترش آموزه‌های اسلامی فضای گفتگو در جامعه بیشتر شود.

حجت الاسلام فهیمی بامیانی گفت بردباری مذهبی٬ ترویج منابع اسلامی از سوی حکومت٬ رجوع به قرآن٬ احادیث و دستورات ائمه معصومین برای بازیابی و بازخوانی اسلام ناب محمدی موثر و ضروری می‌باشد.

او می‌گوید ممالک اسلامی و مسلمین برای رفع خرابی٬ ویرانی‌ها٬ ترمیم روابط ضعیف منطقوی و بین‌المللی و سایر مشکلات نیازمند مراجعه به اسلام ناب محمدی هستند که گنجانیدن آموزه‌های اسلامی در قانون اساسی کشورها یکی از راه‌حل‌ها می‌باشد.

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان از ۸ سال بدین‌سو با حضور دانشجویان٬ طلبه‌ها٬ اساتید دانشگاه٬ علمای و سایر اقشار مختلف جامعه هر هفته روز جمعه در شهر مزارشریف برگزار می‌گردد.