• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21166
  • 447 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قمه‌زنی به بهانه عزاداری، وهن به مذهب و ناجایز است/ دشمن به دنبال ترویج خشونت در اسلام است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی، مسؤول بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در گفتمان این هفته این مرکز با “عاشورا و مبارزه با انحرافات”، با بیان مطلب فوق افزود: در زمان رسول خدا(ص) و بعد از ایشان، همواره جبهات باطل در […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی، مسؤول بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در گفتمان این هفته این مرکز با “عاشورا و مبارزه با انحرافات”، با بیان مطلب فوق افزود: در زمان رسول خدا(ص) و بعد از ایشان، همواره جبهات باطل در مقابل حق قرار گرفتند؛ به طور نمونه معاویه، طلحه و زبیر و هم‌چنین خوارج، این‌ها فریب ابلیس و شیطان‌های انسی را خوردند، در مقابل حضرت قرار گرفتند و جبهه باطل را تشکیل دادند.

 

وی افزود: سپس در زمان امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، و به همین ترتیب تا زمان حضرت امام زمان(عج) نیز شما می‌بینید که چه کسانی در مقابل رهبران الهی قرار گرفتند و جبهه باطل را در برابر حق تشکیل دادند! تا امروز نیز این دو جبهه در برابر هم قرار دارند.

 

به گفته حجت‌الاسلام موسوی، امروز پیروان ابلیس و یزیدان زمان، دشمنان اهل‌بیت(ع) و قرآن، میلیاردها دالر را مصرف می‌کنند تا مکان امام زمان(عج) را تشخیص بدهند؛ کسی که خوف ظهورش را دارند.

 

وی با بیان این‌که امروز کسانی‌که خرافات را با ارزش‌های مکتب عاشورا مخلوط می‌کنند، کمتر از پیروان یزید نیستند، افزود: امروز قمه‌زنی که یک فرهنگ خرافی و وهن در مذهب است، وارد فرهنگ عاشورا شده و این عمل از لحاظ شرعی و فرهنگ عاشورایی، جایز نیست.

 

به گفته مسؤول بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی تبیان در کابل، فرهنگ عاشورا یعنی اقامه نماز ظهر در گرماگرم جنگ، هدایت مردم و به امر به معروف و نهی از منکر. فرهنگ عاشورایی یعنی فرهنگ اسلامی، فرهنگ منطق، انسان‌دوستی و عدالت‌محوری.

 

ترویج خشونت در اسلام

وی تصریح کرد: برخی کشورهای غربی با ایجاد و تمویل مراکز خرافه‌پرستی از جمله قمه‌زنی می‌خواهند که نوعی از خشونت را ترویج داده و اسلام‌هراسی را در جهان به وجود بیاورند؛ تا کسانی که می‌خواهند به اسلام و تشیع بگروند، با این چهره زشت مواجه شده و از این آیین تنفر پیدا کنند.

 

استکبار به دنبال از بین بردن مکتب تشیع

حجت‌الاسلام موسوی خاطرنشان کرد، امروز استکبار در صدد از بین بردن مکتب و مذهب تشیع، به خصوص سه اصل مهم که عبارت از مهدویت، عاشورای حسینی و مرجعیت می‌باشد، اند.

 

به گفته او، امروز دشمن اهمیت اندیشه مهدویت را تشخیص داده و با تبلیغات و تولید شبهات می‌خواهد این مسئله را مورد نقد کرده یا در هاله‌ای از ابهام قرار دهد.

 

عالم‌نماهای انگلیسی؛ مهره‌های استکبار

به عقیده این عالم دینی، دشمن برخی از عالم‌نماهای انگلیسی مانند “الله‌یاری” که مهره‌های استکبار اند را تمویل نموده و او نیز از تربیون‌های مختلف دست به تفرقه و توهین به مقدسات اهل سنت می‌زند که این گزافه‌گویی‌های او، امروز تعصب را به وجود آورده و عالمان و برادران اهل سنت را علیه شیعیان شورانده است.

 

وی افزود: همچنین برخی از تربیون‌هایی که علیه شیعه هستند و دست به توهین و تکفیر شیعیان می‌زنند، از همین قماش هستند؛ هر دو از یک مکان و یک دست تمویل می‌شوند و در صدد تفرقه و ایجاد نزاع بین مذاهب شیعه و سنی هستند.

 

اقدامات توهین‌آمیز علیه مراجع بزرگ شیعه

مسؤول بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی تبیان در کابل در ادامه ابراز داشت، برخی از تربیون‌هایی که به نام شیعه و اهل‌بیت ایجاد شده‌اند، نه تنها علیه مقدسات اهل سنت و مذاهب دیگر توهین می‌کنند، بلکه علیه مراجع بزرگ شیعه هم اقدامات زشت و توهین‌آمیزی داشته‌اند.

 

وی اضافه کرد:  شکی نیست که نقش مرجعیت در اوضاع و احوال جهان اسلام تأثیرگذار است، اما دشمن هم خوب تشخیص داده که امروز تمامی امورات و جبهات مقاومت اسلامی علیه گروه‌های تروریستی به دستور همین مراجع عظام تقلید بوده و با استفاده از این عالم‌نماهای انگلیسی، دست به توهین به این مراجع می‌زند تا نقش و جایگاه آنان را در بین مردم کم‌رنگ سازند.

 

روحانیت به رسالت خود عمل نمی‌کند

حجت‌الاسلام موسوی در ادامه تصریح کرد: امروز متأسفانه روحانیت ما در عرصه‌ها حضور نداشته و به رسالت خود عمل نمی‌کنند؛ از همین جهت دشمن علیه ارزش‌های اسلامی و مذهبی‌مان حمله‌ور شده است.

 

اهداف شوم امریکا

او در ادامه سخنان خود گفت: آمریکا به بهانه تأمین امنیت در صدد به نتیجه رساندن اهداف شوم خود چون تفرقه‌افکنی بین مذاهب و اقوام، اسلام‌هراسی با ایجاد گروه‌های تروریستی، به غارت بردن منابع غنی افغانستان، از بین بردن فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و جایگزین کردن فرهنگ‌های غربی، ترویج فساد اخلاقی، از بین بردن نظام خانواده با دامن زدن به مسایل حقوقی، ایجاد فاصله بین روحانیت و مردم، ایجاد گروهای تروریستی برای قتل و جنایت علیه شیعه می‌باشد.

این عالم دینی تأکید کرد: با یک مقایسه کوچک می‌توانیم ببینیم قبل از این‌که آمریکایی‌ها در سرزمین ما بیایند، خانواده‌های ما در چه جایگاهی بودند و اکنون که بیش از ۱۷ سال می‌گذرد، از نگاه دینی و مذهبی در چه جایگاهی هستند؟!

 

کل یوم عاشورا و کل ارض به کربلا

وی در اخیر گفت: “کل یوم عاشورا و کل ارض به کربلا”؛ هر روز ما عاشورا و هر زمینی که ما در آن قرار داریم،  کربلا است و استکبار جهانی به رهبری آمریکا، هیچ‌گاه و هیچ‌وقت به هدف خود نخواهند رسید و جبهه حق همیشه پیروز و موفق است؛ زیرا اگر جبهه باطل موفق بود، در عاشورای سال ۶۱ باید پیروز می‌بود، ولی بر عکس، همان خون شهدا و پیام‌آوران کربلا(اهل‌بیت) با آوردن پیام عاشورا، اسلام را احیا نمودند.