• تاریخ انشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27271
  • 400 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قمه زنی ابزاری برای وهن مذهب شیعه شده است/ شور و شعور حسینی در مجالس محرمی باهم باشد

امروزه متاسفانه قمه زنی ابزاری شده برای وهن مذهب شیعه و این مسئله ضربه بزرگی به دین زده است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید حامد موسوی مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در زون شمال کشور که در گفتمان آزاد مکتب خصوصی آرزو ناظر شهر مزار […]

امروزه متاسفانه قمه زنی ابزاری شده برای وهن مذهب شیعه و این مسئله ضربه بزرگی به دین زده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید حامد موسوی مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در زون شمال کشور که در گفتمان آزاد مکتب خصوصی آرزو ناظر شهر مزار شریف با اشاره به مساله عزاداری و پیشینه عزاداری گفت: اولین روضه خوان خداوند متعال است که هم برای مومن در باره اصحاب اخدود و هم برای دختران کافر و مظلوم در سوره کورت روضه خوانی کرده است.

 

 

وی با بیان اینکه در مورد امام حسین نیز در قرآن کریم اشاره شده است، افزود: در روایات داریم که خداوند وقتی نام اهل بیت(ع) را به حضرت زکریا آموزش میدهد، حضرت زکریا فرمود” خدایا همه نام ها را که می خوانم قلبم شاد است اما به نام امام حسین(ع) که میرسم حالت حزن به من دست میدهد و غمگین می شوم،علت چیست و جبرییل نازل و در قالب حروف مقطعه اول سوره مریم، واقعه عاشوری را به حضرت ذکریا بازگو کرد که ” اشاره به کربلا دارد،  به هلاک شدن عترت دارد، اشاره به یزید دارد، اشاره به عطش دارد و  اشاره به صبر دارد، پس اولین عزاداری برای امام حسین پیش از واقعه کربلا هم خدا بوده است.

 

 

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: بحث عزای امام حسین مختص به منبع تشیع نیست و گفت: جلال الدین سیوطی از بزرگان اهل سنت در کتاب خود نقل می کند که بعد از شهادت امام حسین(ع) به مدت ۶ ماه رنگ تمام آفاق سرخ بوده است.

 

مسؤول مرکز تبیان در زون شمال ادامه داد: ابن جوزی یکی دیگر از علمای اهل سنت می گوید که وقتی انسان غضبناک می شود حالت غضب به رنگ سرخ در صورت آن فرد ظاهر می شود، پس از اینجا نتیجه گرفته می شود که خداوند با سرخ کردن آفاق غضب خود را نشان داده است.

 

وی در رابطه به اینکه امروزه وهابیت تبلیغ می کند که چرا مردم هر سال عزاداری می کنند برای امام حسین؟ ابراز داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید” ای پیامبر یاد ابراهیم را زنده نگهدار” چرا؟ ابراهیم تنها با بردن فرزند ۱۳ ساله اش به قربانگاه یادش زنده نگهداشته می شود، پس با این سخن که امام حسین(ع) با تمام خانواده اش در کربلا قربانی می شود، باید یاد آن زنده نگهداشته شود.

 

حجت الاسلام موسوی عنوان کرد: زمانیکه امام حسین(ع) به یارانش در شب عاشورا می گوید که فردا همگی شهید می شویم، در این هنگام قاسم بن الحسن سوال می کند آیا فردا من هم شهید می شوم؟ امام حسین(ع) از وی سوال می کند که مرگ درنزد تو چگونه است؟ قاسم جواب می دهد که مرگ برای من از عسل هم شیرین تر است، پس نیاز است که یاد قاسم به مراتب از یاد اسماعیل بالاتر زنده نگه داشته باشد.

 

مسؤول مرکز تبیان در زون شمال در ادامه صحبت هایش به دیگر عظمت های امام حسین اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) می فرماید” نماز انسان در سه حالت قبول می شود، اول در نماز حضور قلبی داشته باشد، دوم اینکه نوافل را بخواند و سوم اینکه بر تربت سید الشهدا سجده کند و دیگر اینکه خوردن خاک حرام است، اما خوردن تربت سیدالشهدا مستحب است.

 

موسوی در ادامه به آسیب های محرمی اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب ها بلند بودن صدای عزاداری ها در سطح شهر می باشد در حالیکه علما و مراجع تقلید به جز صدای اذان دیگر هیچ صدای را اجازه ندادند که بیرون از مسجد در سطح شهر پخش شود.

 

وی یادآور شد: یکی دیگر از آسیب ها طولانی شدن مراسم عزاداری ها در شب هنگام می باشد چون مراسم عزاداری را نباید آنقدر طولانی کنیم که نماز صبح مان قضا شود، چنانچه یکی از اهداف امام حسین(ع) پرپایی نماز در اول وقت بود و در روز عاشورا امام بخاطر ادای نماز ظهر سی عدد تیر به بدن‌اش اصابت کرد.

 

مسؤول مرکز تبیان در زون شمال تاکید کرد: مکتب امام حسین(ع) شور و شعور دارد پس ما کوشش کنیم هر دو را فراگرفته و از آن استفاده کنیم.

 

وی بیان کرد: نذر کردن در ایام محرم خیلی ثواب دارد اما نباید در این نذورات اسراف صورت بگیرد، چون اسراف گناه کبیره است.

 

حجت الاسلام موسوی افزود: یکی دیگر از آسیب های عاشوری مساله قمه زنی می باشد و این قضیه قمه زنی اصلا ریشه و بنیاد درستی دینی و روایی ندارد و ما باید به وصیت که امام حسین(ع) به حضرت زینب می کند رجوع کنیم که امام می گوید” خواهر جان مبادا بعد از مرگ من صورت بخراشی و گریبان چاک کنی”.

 

مسؤول مرکز تبیان در زون شمال گفت: کسانی که قمه زنی می زنند موجب وهن دین می شوند و دشمن هم از این فرصت استفاده می کند و تبلیغات گسترده ای را علیه مذهب تشیع به راه انداخته است، امروز قمه زنان بیایند و بجای آنها به نیرو های امنیتی خود خون داده و جان یک انسان را نجات دهد و ثواب کسب کنند.

 

وی تصریح کرد:دشمن امروز می خواهد از درون به محرم و مکتب عاشوری ضربه بزند و یک تعداد را آموزش داده که در موضوعات عاشورا انحرافات را وارد کنند و از طریق آن به مسلمانان آسیب بزنند، پس نیاز است که جوانان شعور حسینی خودشان را زیاد تر کنند.

 

حجت السلام موسوی ابراز داشت: ما باید سطح شعور خود را بالا ببریم و شور حسینی با شعور حسینی همیشه باید یکجا فهمانده شود تا جوانان ما به انحراف نروند.

 

گفتنی است: در این گفتمان نظریات دانشجو ها و پرسش پاسخ با کارشناس نیز صورت گرفت.