• تاریخ انشار: ۹ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14050
  • 740 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قوانین انسان ساز اسلام در امام حسین(ع) تبلور یافته است/ زندگی مومن شکل خاصی دارد و مانند آب به هر شکلی در نمی آید

n00150710-b

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی در مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس با بیان اینکه خیمه زندگی ما بدون نهضت کربلا پا نمی گرفت، تصریح کرد: امروز هم اگر عاشورا، کربلا و امام حسین(ع) از زندگی ما حذف شود، ستون خیمه دین استوار نمی ماند. به گزارش خبرگزاری […]

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی در مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس با بیان اینکه خیمه زندگی ما بدون نهضت کربلا پا نمی گرفت، تصریح کرد: امروز هم اگر عاشورا، کربلا و امام حسین(ع) از زندگی ما حذف شود، ستون خیمه دین استوار نمی ماند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،  آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی؛ مدرس حوزه علمیه مشهد مقدس و پژوهشگر علوم دینی،موضوع سخنرانی خود را “دعوت به صراط حق از جانب امام حسین(ع) از لحظه قیام تا آخرین لحظه شهادت ” عنوان کرد و خطاب به عزاداران حسینی گفت: هر یک از ما و شما ستون داران، نماد داران این نهضت هستیم و به همان پیمانه دارای ارج و منزلت و جایگاه هستیم

 

آیت الله هاشمی ارزگانی با بیان اینکه زندگی هر  انسان از همان لحظه های اول شکل می گیرد، اظهار داشت: لحظات زندگی،، یک پیچ یک مهره یک حلقه از ماشین بزرگ زندگی است اگر یک حلقه و یک پیچ و یک مهره نابجا بسته شود و یا هرز شود تمام زندگی کارکرد خود را از دست می دهد یک لحظه در زندگی یک آنی اگر این برق اتصالش با مرکز نور و مرکز انرژی قطع شود این فضا خاموش می شود.

 

وی افزود: یک انسان مسئول است برای سالم ماندن پیکره زندگی و ماشین زندگی لحظه لحظه زندگی خود را قدر بداند، باید شکل خاص داشته باشد، البته زندگی در بی شکل بودن و در هر شکل بودن هم نبود.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی با اشاره به این مطلب که برخی معتقدند که زندگی را باید از آب بیاموزیم و در هر قالبی در می آید و در اصل باید بی شکل بود، خاطر نشان کرد: این سخن به ظاهر چه قدر زیبا و فریبنده است و مگر آب مایه حیات نیست و انسان خوب است مثل آب باشد و در هر نقشی در بیاید ولی به حقیقت یکی از بدترین آموزه های است که می تواند برای انسان در جامه زیبا عرضه شود مثل یک لباس بسیار بسیار آسیب پذیر و  بلکه مسموم به تن انسان داده می شود .

این استاد حوزه علمیه متذکر شد: انسان مومن آب نیست  که در هر ظرف بریزی ، همان شکل را بگیرد، ، امروز در دنیای لیبرالیزم  معتقدند که در زندگی هرچی پیش آمد خوش آمد، مدل خاص شرایط زمان است،  منظورم از مد لباس نیست، مد زندگی است.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی در تشریح مد زندگی گفت: موج روزگار و زمان، ما را به این تفکر دعوت می کند که در هر زمان و جامعه ای و در هر ظرفی مثل خودش باش، اما انسان مومن این گونه نیست، زندگی او شکل خاصی دارد اما انسان چطور به زندگی خود شکل بدهد این شکل را از کجا بگیرد و به چه مدل و سبکی، اگر ما یک سبک و مدل خاص را پیشنهاد کنیم، صرفا نه می گوید و آری ندارد این پیشنهاد، پیشنهاد ناقص است لذا اسلام در شعار خود اگر می گوید لا اله خدایی نیست پشت سر می گوید اله الله مگر خدا، یک نه و با یک اره وقتی با هم ترکیب شد  تبدیل به نور و انرژی می شود و گرنه تنها، خالی و پوچ است، نه تنها نمی تواند برای انسان سبک زندکی تعیین کند تو بی شکل نباش هر شکل هم نباش به چه مدل باید باشم ؟اینجاست که پای چیزی به نام امام در زندگی انسان به وجود می آید.

 

این پژوهشگر علوم قرآنی اظهار داشت: خداوند انسان را آفرید و او را سرور کائنات و موجودات قرار داد، وقتی که از این انسان بپرسی که فرق تو با دیگر موجودات چیست که خداوند تو را سرور و آقا و از فرشتگان برتر قرار داده است.

 

وی یادآور شد:برخی از مسلمانان نادان اعتراض می کنند که چرا گفته می شود که فرشتگان برای امام حسین گریستند و یا برای زیارت مزار او صف می کشند و از روز شهادت تا قیامت هرکدام یک بار می تواند به زیارت مرقد امام حسین(ع) نائل شود، مگر فرشتگان بیکار هستند.

 

آیت الله هاشمی در پاسخ به ادعا گفت:  نه تنها ابا عبدالله ،مگر در روز اولی که خدا انسان را خلق کرد، مگر به فرشتگان دستور نداد در برابر آدم سجده کنند ،مگر خداوند آدم را خلیفه قرار نداد.

 

این عالم دین خاطرنشان کرد: زیارت جایگاه و مقام امام حسین(ع) به جای خود، اگر  خاک  پای زائر امام حسین سُرمه چشم فرشته شود اون فرشته به آن افتخار می کند .

 

به کی میسر است به کدام فرشته این افتخار داده می شود و خاک پای زائر امام حسین رو ببوسد و با خود تبرک بردارد

 

وی آدم را عجیب ترین مخلوق توصیف کرد و گفت: انسان تنها موجودی است که می تواند خداگونه شود و اراده آن را نیز به دست خود انسان داده است، چه امکاناتی بالا تر که انسان هنر مندی چیره دست باشد که هر گونه که می خواهد خود را تصویر کند  به زندگی خود شکل بدهد.

 

آیت الله ارزگانی با طرح این سوال که خدای  متعال که خواستار شکل خاصی از زندگی است آیا الگوی آن را نیز ارائه کرده است یا نه چون یک خیاط هم الگو اگر نداشته باشد، پارچه خراب میشود، افزود: پیامبران مجموعه ای از خطوط کلی زندگی را برای ما آورده اند تا انسان ها چهره خود را با آن ترسیم کنند ، اما کار به اینجا تمام نمی شود، زیرا بهترین قانون و زیباترین چهره روی کاغذ کشیده شود اما در دنیای واقعی فردی مطابق به آن قوانین عمل نکند،چرا که تاکنون سابقه نداشته در یک مکتب و در یک نظالم سیاسی و فکری و حقوقی که گفته باشد که این آدم به اون قانون اساسی و مدنی از سر تا پا عمل کرده باشد، یک سر مو خطا نکرده است در هیچ کشوری همچنین چیزی وجود ندارد فقط یک مکتب توانسته قوانین مجسمی را ارئه کند و انسانی که نسخه دوم این قانون باشد را ارائه کند و آن اسلام است و نام اون الگوی تجسم انسانی ” امام “است.

 

این عالم دین در خصوص چرایی اینکه امامان قرآن ناطق هستند گفت:  بین امام حسین و قرآن و بین  امام علی و قران یک فرق است اون نوشته کاغذ است و این انسان، اگر قران را بخواهیم در قالب یک انسان مجسم بکنیم آن میشود  امام حسین(ع).

 

 

 

این استاد حوزه علمیه ائمه معصومین را خود قرآن بدون کمی و زیادی توصیف کرد و گفت: قانونی که اسلام در قالب قرآن برای هدایت انسان ها فرستاده، در حسین بن علی (ع) تبلور یافته است و کسی نمی تواند آن را تحریف کند و تا قیامت قرآن زنده است و حسین ابن علی چون نسخه مجسم قرآن است نهضت او محفوط می ماند.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی خاطر نشان کرد: ما باید برای درک تفاوت و فرق خود به عنوان شیعه با امام حسین (ع) باید شکل زندگی خود را با آن امام همام مقایسه کنیم و دریابیم که امروز ما و رهبران ما چقدر دغدغه انسانیت  و امت را داریم، چرا که اباعبدالله  قربانی تامین امنیت بشریت شد.

 

وی با بیان اینکه هدف اسلام و اولویت نخست آن انسانیت و هدیت انسان ها بود، گفت: امروزه آیا مسائل مربوط به مظلومین شیعه و اهل سنت و هر انسانی که در این عالم زندگی می کند، دغدغه اصلی ماست، ما چقدر کوچک شده ایم  که زندگی خود را برای یک چوکی، یک قدرت و یک رنگ و یک جغرافیای خاص شکل می دهیم، الله اکبر!

 

آیت الله هاشمی ارزگانی با بیان اینکه زندگی اباعبدالله یک مدل، فرم و شکلی از زندگی است ، ابراز داشت: که اگر ما چهره ی خود را مثل امام حسین(ع) بسازیم ، مرگ زیبا به سراغ تو میاید فرشته به سراغ تو میاید بهشت سراغ تو میاید، پس آن شکلی که یک انسان مومن باید برای خود ترسیم کند ، شکل زندگی ابا عبدالله الحسین است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>