• تاریخ انشار: ۲۵ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 9457
  • 1,521 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قیام ۲۴ حوت مردم هرات نقطه عطفی در تاریخ مبارزات و مجاهدت های قهرمانانه ملت افغانستان است

مراسم تجلیل از قیام ۲۴ حوت مردم شهید پرور هرات از سوی حزب الله افغانستان در زیارت سید مرتضی علوی واقع در شهرک المهدی جبرئیل با حضور مقامات محلی، علما، مجاهدین، فرهنگیان با اشتراک صدها تن از مردم برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان […]

مراسم تجلیل از قیام ۲۴ حوت مردم شهید پرور هرات از سوی حزب الله افغانستان در زیارت سید مرتضی علوی واقع در شهرک المهدی جبرئیل با حضور مقامات محلی، علما، مجاهدین، فرهنگیان با اشتراک صدها تن از مردم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، طی سخنانی گفت: قیام خونین و تاریخ ساز بیست و چهارم حوت مردم مؤمن و خداجوی هرات؛ نقطه ی عطفی در تاریخ مبارزات و مجاهدتهای قهرمانانه ی ملت رشید افغانستان به حساب می آید.

آقای هاشمی گفت، تبیین و بازخوانی آرمان ها واهداف مقدس شهداء، از مهمترین وظایف اسلامی و ملی ماست؛ یعنی ما وظیفه داریم تا در چنین جلساتی با استفاده از روشها و راهکارهای فکری و فرهنگی در طول سال، رشادت ها، فداکاریها، قهرمانی ها و پیام شهدا راه حق و آزادی و عدالت را به نسل جدید برسانیم تا جوانان ما بتوانند با گذشته پر افتخار پدران و اجداد شان ارتباط برقرار کنند و با توجه به آن اهداف و آرمانهای مقدس مسیر و راه آینده را در تصمیم گیری های مهم زندگی برای خودشان ترسیم کنند.

رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات تأکید کرد، در رابطه با انگیزه ی قیام ۲۴ حوت مردم شهید پرور هرات با تحلیل و بررسی تاریخ جهاد و انقلاب لازم میدانم متذکر شوم که پس از کودتای ننگین ۷ ثور درسال ۱۳۵۷ و روی کار آمدن حکومت کمونیستی، خلقی ها و پرچمی های تندرو و دو آتشه زمام امور را بدست گرفتند و بلافاصله به منظور اعمال برنامه ها و اهداف کمونیستی، اقدامات شتاب زده و عجولانه ای را آغاز نمودند. به گونه ای که گویا میخواستند تمام اهداف و آرمان های کمونیستی لنین را یک شبه در افغانستان پیاده کنند. لذا با استفاده از امکانات وسیع و حمایت های همه جانبه شوروی سابق که یک قطب قدرت دنیا به حساب می آمد، مستبدانه و ظالمانه عمل نمودند و یک جنگ تمام عیار ایدئولوژیک را در افغانستان به راه انداختند.

به گفته وی، کمونیست ها در کشوری که بیش از ۹۹% مردم آن باورها و گرایش ها ی عمیق الهی داشته و دارند، تبلیغات زهرآگینی را در یک جنگ تمام عیار اعتقادی به راه انداختند و بی شرمانه خدا پرستی را مساوی با خیال پرستی میدانستند و دین را افیون جامعه میخواندند. بنابراین، کمونیست ها در مسیر مبارزه با اعتقاد به مبداء هستی و ذات ربوبی، قتل عام های گسترده ای را به راه انداختند. علمای دینی را در سطح گسترده دستگیر و به شهادت رساندند. پس از آن به کشتار چهره های مذهبی و مکتبی پرداختند و تجار ملی را تحت عنوان طرف داران نظام سرمایه داری دستگیر کردند و به شهادت رساندند.

این عالم دینی افزود: تاریخ گواه بزرگی است که قیام های مردمی فقط و فقط در دفاع از حریم اسلام و مبانی اعتقادی آغاز گردید و ملت ما برای همه ی نسل ها به اثباط رساندند که هرگز تجاوز به حریم تعالیم الهی و مکتبی را بر نمی تابند وبا تمام توان به مقابله با آن بر می خیزند.

به باور وی، قیام ۲۴حوت مردم شهید پرور هرات یکی از اولین قیام های تحول ساز و افتخار آفرین است که مردم هرات؛ پیر و جوان، کوچک و بزرگ به خیابان ها ریختند و با فریاد های کوبنده ی الله اکبر، کاخ کرملین را به لرزه در آوردند و خواب خوش کمونیستهای خلق و پرچم را پریشان نمودند.

او علاوه کرد، گرچه کمونیست ها با استفاده از سلاح ها و تجهیزات پیشرفته از زمین و هوا به مردم به پا خاسته، حمله ی وحشیانه نمودند و با به شهادت رساندن هزاران تن قیام را سرکوب نمودند. اما قیام ۲۴حوت سر منشاء قیام های وسیع و گسترده ی دیگر در سراسر افغانستان گردید و این قیام های مردمی استمرار پیدا کرد و بصورت یک مبارزه پیگیر و مجاهدت های مخلصانه بقدری ادامه یافت تا آنکه طلسم کمونیسم درهم شکست و کمونیسم بر قلل مرتفع هندوکش و بابا افول نمود و در نتیجه چندین کشور از کشورهای آسیای میانه که توسط شوروی سابق بلعیده شده بودند از حلقوم پلید کمونیسم بیرون کشیده شدند.

آقای هاشمی تصریح کرد، جوانان و نسل جدید ما با توجه به این افتخارات درخشان، میتوانند آینده روشنی را برای خودشان ترسیم کنند.

امروز ملت و مردم ما در نقاط مختلف افغانستان، در سطح گسترده از نا امنی ها، بیکاری و مشکلات متعدد دیگر به شدت رنج میبرند و تنها راه نجات این است که ملت با تجدید عهد با اهداف مقدس شهداء حضور قوی و قدرتمند در صحنه داشته باشند و خود در جهت بهبود وضعیت، تامین امنیت و رفع معضلات و مشکلات با عزم و اراده متین و استوار تصمیم بگیرند.