• تاریخ انشار: ۲ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 11448
  • 935 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

لانه تروریزم را باید در خانه خودش و جریان های تروریستی را در خارج از مرز‌های خود منکوب بسازیم

آقای مزاری تاکید کرد که اگر ما لانه ترویزم را در خانه خودش منکوب نسازیم و مشکلات تروریستی را در خارج از مرزهای خود منکوب نسازیم فردا ما هم درگیر می‌شویم. جدا از اینکه پیام آن را در همین دنیا می بینیم در آخرت نیز به سزای عمل خود خواهیم رسید.   به گزارش خبرگزاری […]

آقای مزاری تاکید کرد که اگر ما لانه ترویزم را در خانه خودش منکوب نسازیم و مشکلات تروریستی را در خارج از مرزهای خود منکوب نسازیم فردا ما هم درگیر می‌شویم. جدا از اینکه پیام آن را در همین دنیا می بینیم در آخرت نیز به سزای عمل خود خواهیم رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان پژوهشی ـ تحلیلی “تروریزم و برنامه‌ها، اهداف و پیامدها” با قرائت آیه مبارکه: “مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ أوفَسادٍ فِی الأَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً” تاکید کرد که دامن اسلام از بحث تروریزم پاک است.

 

آقای مزاری افزود که فرهنگ اسلامی ما کاملاً مخالف ترور است و ادیان قبل از اسلام نیز اگر بررسی شود اصلاً عملیات تروریستی در حیطه اختیارات شان صورت نگرفته است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که ترور انگیزه‌های متفاوتی دارد و تروریست‌ها با انگیزه‌های مذهبی، روانشناختی، فلسفی، منطقی و عقلانی عمل خود را انجام می‌دهند.

 

آقای مزاری اما افزود که در ترور بیشتر انگیزه‌های منطقی و عقلانی مطرح است، چون ترورها اکثرا حرکت‌های کورکورانه و بی‌هدف نیستند، بلکه تروریست‌ها با نشستن در اتاق‌های فکر برنامه یک عمل ترور را می‌ریزند.

 

دولت‌های استکباری ذهنیتی را به‌وجود آورده‌اند که مسلمانان عامل ترور اند

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان یادآور شد که امروز تروریزم مورد توجه رسانه‌ها و اجتماعات قرار دارد؛ اما متاسفانه مردم به محض شنیدن واژه “تروریست” ذهن شان به‌سوی مسلمانان و جریان‌های اسلامی سوق داده می‌شوند.

 

آقای مزاری تاکید کرد که این ذهنیت از سوی دولت‌های سلطه‌ و کشورهای استبدادی در سطح دنیا جا انداخته شده‌است که سطح توجه افکار عامه و حتی خود مسلمانان بعد از شنیدن واژه “تروریست” به‌سوی کشورهای اسلامی جلب می‌شود.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه به چندین نسل کشی و کشتارهای عظیم در طول تاریخ اشاره کرد که مسلمانان در هیچ یکی دخیل نبودند.

 

آقای مزاری از عملیات های تروریستی در ایرلند، هسپانیا، امریکا قبل از یازدهم سپتامبر، تخریب مسجد بابوری در هند و کشتار مسلمان‌ها، کشتارهای جاپان و ترور اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل توسط یهودی‌ها به‌عنوان نمونه‌هایی از ترور و کشتاری یاد کرد که مسلمانان در هیچ یک دخالت نداشتند.

 

اعدام یک میلیون مسیحی توسط اشغالگران رومی در مصر پیش از فتح مصر توسط مسلمانان، نسل کشی هفتاد هزار مسلمان در قدس توسط صلیبی‌ها، به‌آتش کشانیدن روم به دست نرون، کشتارهای وحشتناک بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در اروپا، نسل کشی ده‌ها میلون افریقایی و کوچ دادن اجباری آنان به امریکا توسط امریکایی‌ها، کشته شدن بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان در دو جنگ جهانی و ده‌ها قضیه کشتار جمعی دیگر نمونه های دیگر ترورها و کشتارهای وحشتناک توسط آقای مزاری عنوان شد.

 

آقای مزاری افزود که در هیچ یکی از این قتل‌ها مسلمانان دست نداشته‌است و امروز نیز شرایطی که در کشورهای اسلامی به‌ویژه افغانستان، عراق، سوریه، یمن، بحرین، پاکستان و کشمیر و عملیات های تروریستی که امروز در امریکا و اروپا صورت میگیرد اینها همه توسط اعمال خودشان است و مسلمان ها دخالت در آن ندارد.

 

مزاری خاطر نشان کرد که ترور یک حرکت توطئه گرایانه علیه جهان اسلام است و تروریزم اختصاص به یک فرد، قومیت، دولت و پیروان مذاهب ندارد بلکه تروریزم ممکن است در بین‌ پیروان همه مذاهب، اقوام و همه تفکرات باشد.

 

آقای مزاری اشاره کرد که واژه ترور اولین بار در نیمه دوم قرن بیستم پس از افزایش کشتارها در فرانسه استفاده شد و هیچ ربطی به اسلام ندارد.

 

ایشان افزود که امروزه در سطح کشورهای اسلامی اگر عوامل تروریستی وجود دارند، ممکن برخی از سربازان شان مسلمان باشند که به دلیل گرسنگی، فقر، مشکلات فرهنگی و خانوادگی جذب گروه‌های تروریستی شده باشند؛ اما سران و رهبران این گروه ها وابستگان خاص کشورهای قدرتمند غربی اند که اینها نه به اسلام و نه مسیحیت و نه به انسانیت اعتقاد دارند.

 

آقای مزاری تاکید کرد که امروز مسلمان‌ها خودشان عامل حرکت های تروریستی نیستند و اگر در برخی جریان های تروریستی رد پایی از مسلمانها دیده می شود ناشی از فراهم بودن بستری است که از سوی دشمنان اسلام فراهم گردیده است.

 

این آگاه سیاسی با بیان اینکه عوامل جنگ در افغانستان کی‌ها هستند و کی‌ها پشت سر این جنگ قرار دارند که با مصرف پول و امکانات تسلیحاتی این جنگ را ادامه می‌دهند، تصریح کرد که بدون شک یک گروه مسلمان افغانستانی نمی‌تواند پشت سر این جنگ قرار داشته باشد.

 

آقای مزاری اضافه کرد که یک گروه مسلمان افغانستانی به هیچ وجه این توانمندی را ندارد که یک تانکر پر از مواد انفجاری را در وزیر اکبر خان منفجر بسازد و صدها نفر را به خاک و خون بکشاند، بلکه این عملیات‌های تروریستی بسیار دقیق و با صرف هزینه و امکانات زیاد، کار یک گروه تروریستی بیگانه و مرتبط با حلقات استخباراتی کشورهای خارجی است.

 

آقای مزاری تاکید کرد که بحث تروریزم از دامن مسلمانان و جهان اسلام پاک است و فرهنگ اسلامی ما کاملاً مخالف بحث ترور است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان اشاره کرد که در زمان پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) عملیات تروریستی به هیچ وجه صورت نگرفته است و ادیان قبل از اسلام نیز اگر بررسی شوند اصلاً عملیات تروریستی در حیطه اختیارات شان صورت نگرفته است.

 

مزاری با اشاره به آیه شریفه قرآن کریم گفت که قرآن به صراحت عملیات تروریستی را رد می‌کند و تاکید دارد که مطابق دستور قرآن کریم، اگر کسی بدون فساد و قتل به ‌قتل رسانده ‌شود مثل این است که یک جامعه را به قتل رسانده باشد. پس دینی که یک چنین دیدگاهی در برابر ترور داشته باشد طبیعی است که عوامل مسلمان و انسان‌های مسلمان مرتکب چنین حرکتی نمیشوند.

 

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ اگر در سطح کشورهای اسلامی امروز مشکلاتی وجود دارد و برخی عناصر وارد گروه های تروریستی میشوند معنایش این نیست که دین اسلام چنین چیزی را اجازه داده است.

 

ایشان در بخشی از صحبت های خویش گفت: امروز ما چرا نام شهید حسین زاده و چهار نفر شهید دیگر مسجد الزهرا را می‌آوریم و برجسته می کنیم؟ بخاطریکه آنان در حین انجام وظیفه دینی و در حین انجام کار در راستای ترویج تفکر اهلبیت عصمت و طهارت(ع) در شب نزول قران و شب جمعه در مسجد به شهادت رسیدند و عاقبت بخیر شدند.

 

آقای مزاری افزود: با وصف فروانی تهدیدات امنیتی؛ اما آنان کنار نرفتند و جان خود را در کف دست خود گرفته‌آمدند تا از ترویج فرهنگ اهل بیت دست نکشیده باشند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) به برگزاری روز قدس اشاره کرد و گفت که از یک ماه به این طرف از هر سو برای ما زنگ میزنند که احتیاط کنید و دست از این روز بردارید، چون اگر از روز قدس تجلیل کنید ممکن به شما آسیب برسد.

 

مزاری تاکید کرد که وظیفه ما این نیست که راحت بنشینیم و دشمنان خدا یکی پس از دیگری سنگرهای ما را فتح کنند و ما گام به گام عقب نشینی کنیم.

 

آقای مزاری همچنان اشاره کرد که در عاشورای سال گذشته نگذاشتند تا مراسم خوبی داشته باشیم و فتوا دادند که بیرون نیایید، هم‌چنین امسال نیز خاتم النبیین مراسم شب قدر خود را تعطیل کرد.

 

براساس گفته‌های مزاری؛ اگر ما از حضور در صحنه ها عقب نشینی کنیم و به تدریج از برگزاری مجالس دینی و محافل سیاسی مرتبط به مکتب و کشور دست بکشیم و یک روز مراسم عزاداری ایام و لیالی محرم الحرام را تعطیل کنیم و سپس مجالس مربوط به رمضان و شبهای قدر را برگزار نکنیم و امروز هم نسبت به روز جهانی قدس بی توجهی کنیم، کار ما ساخته است و ضمن اینکه ما در انجام وظایف دینی خود کاری نکردیم، در عرصه مسایل سیاسی نیز گام به گام سنگر را به دشمن واگذار می کنیم که این هرگز شایسته نیست.

 

دشمنان سعی دارند تا حتی دفاع ازدین و میهن نیز به عنوان حرکت تروریستی یاد شود

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان اشاره کرد که امروز دشمنان ما سعی دارند تا همه حرکت‌ها حتی دفاع از دین و میهن را نیز به عنوان حرکت‌های تروریستی در افکار و اذهان عامه بگنجانند.

 

آقای مزاری تصریح کرد؛ حرکت‌هایی که امروز در چهار گوشه افغانستان صورت می‌گیرد و شامل انفجارات و انتحارات می‌شوند را، ما هم حرکت های تروریستی می‌دانیم؛ اما دشمنان اسلام کسانیکه به دفاع از کشور خود عمل می‌کنند را هم تروریست میگویند مانند مبارزات حزب الله لبنان، مجاهدات گروهای مسلمان فلسطینی و زحمات انصارالله یمن برای دفاع از دین و میهن پی هم از سوی غول رسانه های استکباری به عنوان حرکت های تروریستی تبلیغ و ترویج می شوند.

 

آقای مزاری افزود که براساس تعریف واژه “تروریسم” فعالیت های تروریستی تنها به حرکت‌های گفته می‌شود که برای رسیدن به یک هدف خاص از زور و تهدید و یا ارعاب استفاده صورت بگیرد.

 

مزاری افزود: هر حرکتی که برای دفاع از خود، دین و ناموس مسلمان یا برای بیرون راندن بیگانه ها از سرزمین های اسلامی صورت بگیرد، به عنوان عملیات های تروریستی محسوب نمیشود بلکه حرکت های جهادی و مقاومت گرانه است.

 

آقای مزاری با اشاره به حرکت های وسیع و گسترده تروریستی در کشور تاکید کرد که اگر دولت افغانستان استقلال و شعور اسلامی و شعور سیاسی دارد باید به صورت جدی در برابر حرکت های تروریستی عمل کند.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان چند پیشنهاد برای مبارزه صحیح با تروریزم به دولت پیشنهاد کرد و گفت که در حکومت افغانستان نیاز است که برای توحید صفوف زمامداران و دست اندرکاران آن اقدامات جدی روی دست گرفته شود چرا که با وجود اختلافات هرگز نمی‌توان با تروریزم مبارزه کرد.

 

مبارزه با فساد اداری، تقرر عناصر متخصص و متعهد، مبارزه با فقر و ضعف اقتصادی، بالا بردن دانش عمومی، برخورد قاطع با گروه‌های تروریستی و اجرای قوانین اسلامی در برابر تروریست ها، بخش‌هایی از پیشنهادهای حسینی مزاری بود که برای مبارزه صحیح با تروریزم بیان کرد.

 

تقویت دستگاه دیپلماسی خارجی

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان هفتمین پیشنهاد به دولت تاکید کرد که باید دستگاه دیپلماسی خارجی خود را تقویت و از دخالت کشورهای بیگانه جلوگیری کند.

 

آقای مزاری افزود که ما باید با پاکستانی ها بنشینیم و با آنها درست صحبت کنیم و آنها را توجیه کنیم تا دست از دخالت بردارند و یا اینکه قاطعانه علیه آنان بایستیم و آنها را سرجایشان بنشانیم.

 

این آگاه سیاسی هم‌چنین تاکید کرد که از عربستان باید سوال شود که برای چه‌منظور این همه پول های گزاف را برای ساخت دو دانشگاه در افغانستان اختصاص داده ‌است و باید از سران این کشور پرسیده شود که شما چه پیشینه‌ی خوبی نسبت به افغانستان دارید که حالا ما به شما اعتماد کرده فرصت یک حرکت بزرگ فرهنگی آموزشی را بدهیم؟.

 

اجرایی نمون پیمان با کشورهای خارجی

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان هشتمین پیشنهاد تاکید کرد که دولت باید پیمان های عقد شده به‌ویژه پیمان های امنیتی با کشورهای خارجی را اجرایی کند.

 

آقای مزاری افزود که افغانستان با امریکا پیمان امنیتی بسته؛ اما این پیمان امنیتی به کدام روز به درد میخورد و چرا امروز امریکایی‌ها مطابق وعده خودشان عمل نمی‌کنند؟

 

مزاری اشاره کرد که قبل از امضای پیمان امنیتی با امریکایی ها، بعضی‌ها گلوی خود را پاره می‌کردند که اگر این پیمان امضاء نشود مشکلات زیادی به‌وجود می‌آید و یک عده از شخصیتهای سست بنیاد ما نیز تحت تاثیر این تبلیغات قرار گرفتند و از امضای این پیمان حمایت کردند؛ اما حال امضای این پیمان نه تنها هیچ دردی از مردم را دوا نکرده‌است که شک و شبهه به ادامه اعتماد افغانستان به این پیمان بیشتر گردیده است.

 

او تاکید کرد در شرایط کنونی مردم باید از امریکا به صورت جدی بخواهند که به قول های خود عمل کنند، و اگر عمل نمیکنند باید پیمان لغو شود و مردم افغانستان به حال خود واگذاشته شوند. آن زمان مردم خود با حضور خویش در صحنه نبرد با تروریزم و دشمنان افغانستان و حمایت از نظام متمرکز داخلی و قدرتمند ساختن آن، به مشکلات خود پایان خواهند داد.

 

آقای مزاری افزود که جدا از رسیدگی به مشکلات کشور ما می‌توانیم به فریاد سایر ملل مسلمان برسیم و مشکلات آنان را پایان دهیم.

 

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ امروز اگر مسلمانی در یک گوشه‌ی از جهان چه در داخل افغانستان یا عراق، سوریه، لبنان، بحرین و یا سایر کشورها فریاد بلند می کند و ما به فریاد او نرسیم ما مسلمان نیستیم و به زودی به سرنوشت همان مسلمان گرفتار خواهیم شد و این سنت خدا است.

 

آقای مزاری اشاره کرد که امروز بعضی شخصیت‌ها در مورد عراق یا سوریه اظهار نظر نمی‌کنند و می‌گویند به ما مربوط نمی‌شود؛ در حالیکه اگر این شخصیت‌ها آن روزی که داعش از عراق و سوریه سر درآورد مخالفت می‌کردند و وظایف خود را انجام میدادند، امروز ما گرفتار داعش و عملیات های انتحاری آن نمی‌شدیم و شما نیز به عنوان انسانهای سرافراز زندگی می‌کردید.

 

این آگاه دینی اشاره کرد که چرا شخصیت دینی مثل آیت الله نمر در عربستان گردن زده شود و ما اینجا اصلاً تحرکی از خود نشان ندهیم؟ ممکن فردا این شرایط نصیب مردم ما شود.

 

آقای مزاری تاکید کرد که اگر ما لانه ترویزم را در خانه خودش مواجه با تهدید نسازیم و مشکلات تروریستی را در خارج از مرزهای خود منکوب نکنیم فردا ما هم درگیر می‌شویم. جدا از اینکه پیام آن را در همین دنیا می بینیم در آخرت نیز به سزای عمل خود خواهیم رسید.

 

در روز قدس مردم افغانستان باید حضور جدی در صحنه داشته باشند

 

آقای مزاری در اخیر با اشاره به روز “قدس” گفت که مردم افغانستان باید در صحنه حضور جدی پیدا کنند.

مزاری افزود: حداقل کاری که میتوانیم برای مردم فلسطین بکنیم این است که باید حضور پر شور در مراسم روز قدس داشته باشیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که: نباید از مرگ و تهدید بترسیم و به آن دلیل از انجام وظایف دینی بازبمانیم؛ چون اگر لحظه‌ای مرگ فرا برسد از مرگ فرار کرده نمی‌توانیم و هیچ کسی هم نمیتواند زودتر از خدا، ما را بکشد. چه اینکه اگر عمر ما تمام شده باشد و مرگ ما فرا رسیده باشد، ترس هیچ معنایی ندارد و آن روزی که عمر ما تمام نشده باشد بازهم ترس معنا ندارد.

 

آقای مزاری یادآور شد که ما باید به وظیفه اسلامی خود عمل کنیم و مردم فلسطین سر ما حق دارند.

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ بیش از شصت سال است که مردم فلسطین درد می‌کشند و اگر شصت سال پیش مردم دنیا دست یکی می شدند و در برابر تروریزم دولتی اسرائیل مبارزه میکردند امروز جهان اسلام آرام بود.

 

آقای مزاری افزود که اگر امروز آثار جنایات صهیونیسم بین‌المللی را می بینیم نتیجه آرام نشستن آن روز شخصیتهای اسلامی در برابر ظلم و ستم اسرائیلی علیه مردم مظلوم فلسطین می باشد.