• تاریخ انشار: ۲۸ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26381
  • 422 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

لزوم ترویج فعالیت‌های گسترده‌ی فرهنگی/ مذاکرات صلح باید در افغانستان انجام شود

حجت‌الاسلام والمسلمین مصباح‌زاده هراتی سه‌شنبه شب در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود به توضیحاتی پیرامون “نشست‌های صلح با طالبان؛ پیامد ها و نتایج” پرداخت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مصباح‌زاده هراتی در […]

حجت‌الاسلام والمسلمین مصباح‌زاده هراتی سه‌شنبه شب در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود به توضیحاتی پیرامون “نشست‌های صلح با طالبان؛ پیامد ها و نتایج” پرداخت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مصباح‌زاده هراتی در ابتدای سخنان خود، با بیان این که جهان اسلام اکنون با مشکلات زیادی مواجه می‌باشد، عنوان کرد: در شرایط کنونی جهان اسلام افرادی هستند که قرآن و دین را به صورت صحیح تفسیر نمی‌کنند، پراکندگی در نوع تفسیر‌ها باعث خاری و ذلت اسلام شده است.

 

وی با اشاره به این که امروزه از اسلام به درستی تبعیت نمی‌شود، افزود: مسلمانان با وجود اینکه دین اسلام را مورد پسند خود قرار داده‌اند، اما هیچ نوع درس و آموزه‌ای از آن فرا نگرفته و از اسلام تنها پوست آن را در خود نهادینه کرده‌اند.

 

این عالم دینی بیان کرد: اگر ما در این عصر از درس و آموزه‌های اسلام پند می‌گرفتیم، هم‌اکنون با مشکلات و معضلات دست و پنجه نرم نمی‌کردیم. در صدر اسلام این چنین نبود؛ در آن زمان، مسلمانان عزت و احترام با اقتداری داشتند.

 

مصباح‌زاده هراتی در بخش دیگری از صبحت‌های خود گفت: مردم افغانستان از هر قوم و مذهبی که هستند، باید وحدت و تقوا را جامه‌ی عمل بپوشانند. بی‌تقوایی در افغانستان بی‌داد می‌کند. متاسفانه ما امروز شاهد آن هستیم که در کابل، اگر به یک شخصی ۵۰ هزار افغانی داده شود، حتی حاضر است آدم بکشد.

 

وی ادامه داد: چند روز پیش انفجاری در افغانستان صورت گرفت، دشمنان به انتحار‌کننده ۵ هزار افغانی داده بودند تا خودش را میان جمعیت انتحار کند. این آموزش غلط از دین و اسلام است، طوری به آن انتحارکننده القا می‌کنند که همین کار درست می‌باشد.

 

نامبرده فعالیت دشمنان را بسیار سازمان‌یافته عنوان کرد و گفت: افراد مزدوری وجود دارند که خود را به عنوان مسلمان جلوه می‌دهند و اختلافات زیادی را به نام اسلام در جامعه به وجود می‌آورند.

 

مصباح‌زاده به پروسه صلح نیز اشاره‌ای کرد و گفت: مذاکرات صلح باید در افغانستان انجام شود. چرا باید در کشورهای خارجی برگزار شود. اما قطعا با وجود انسان‌هایی که در دام دنیا افتاده و گرفتار پست و مقام‌های دولتی شده‌اند، صلح حقیقی به وجود نمی‌آید.

 

این عالم دینی اظهار داشت: به هیچ وجه لزومی ندارد که مذاکرات در کشورهایی مثل قطر، روسیه، آلمان و فردا و پس‌فردا در نروژ و کشورهای دیگر انجام شود؛ ما مسلمان هستیم و این مذاکرات باید در کابل صورت بگیرد.

 

این آگاه مسائل سیاسی با توجه به مطلب فوق اظهار داشت: در زمان ورود شوروی، جنگ در دست ما نبود، امروز هم پروسه صلح در دست ما نیست و این روند را کشور‌های خارجی مدیریت می‌کنند.

 

مصباح‌زاده هراتی خواستار ایجاد حرکت‌های جدید در درون حکومت توسط دین‌داران و جوانان مومن شد و گفت: در سطح افغانستان باید کارهای فرهنگی به صورت گسترده ترویج پیدا کند؛ افکار و نسل‌ها بایستی عوض شوند تا اینکه شاهد حرکات سازنده و جدید در افغانستان باشیم.

 

گفتنی است که جلسات قرائت دعای پرفیض توسل به همراه تحلیل مسایل روز منطقه و جهان اسلام به صورت هفته‌وار هر سه‌شنبه شب در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار می‌شود.