• تاریخ انشار: 5 ژانویه 2020
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 28723
  • 366 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مانند حضرت زینب (س) زینت جامعه باشیم/اسراف و زیر پا گذاشتن احکام شرعی در محافل فراغت دانشجویی

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت ولادت عقیله بنی هاشم،  تحت عنوان “حضرت زینب (س)؛ الگوی جاویدان برای جامعه اسلامی” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۳ جدی) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید.   حجت الاسلام سید حامد موسوی، مسوول مرکز تبیان […]

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت ولادت عقیله بنی هاشم،  تحت عنوان “حضرت زینب (س)؛ الگوی جاویدان برای جامعه اسلامی” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۳ جدی) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید.

 

حجت الاسلام سید حامد موسوی، مسوول مرکز تبیان در شمال، در بخش جمع بندی این گفتمان، ضمن تبریک ولادت دخت حضرت علی (ع)، گفت: کلمه “زینب”  از زین و اب، تشکیل شده است که به معنای زینت پدر می باشد.

 

به گفته او قرآن زینت را چند نوع معرفی می کند که اول آن زینت های چند ساعته است که قرآن می فرماید ” زِینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ/اعراف ۳۱”  که وقتی به مسجد می روید زینت کرده بروید که زنان باید زیورآلات خودشان را بپوشند و مردان عطر و لباس خوب

 

موسوی افزود: یک زینت دیگر هم داریم که فصلی و مقطعی است”  إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِینَهً لَهَا/ کهف ۷” این زینت هم مقطعی است و از بین می رود.

 

موسوی یک نوع زینت دیگر را ابدی عنوان کرد و افزود که قرآن می گوید که “حَبَّبَ إِلَیْکُمُ الْإِیمَانَ وَزَیَّنَهُ فِی قُلُوبِکُمْ/ الحجرات ۷” ایمان زینت ابدی است و اگر ما ایمان درست داشته باشیم، تا ابد در قلوب مردم زینت داریم و فراموش نمی شویم، مانند اینکه بسیاری از بزرگان دین چون ایمان واقعی داشتند الان زنده هستند در قلب ها.

 

وی حضرت زینب (س) را نه تنها زینت پدر بلکه او را زینت کل جوامع اسلامی عنوان کرد و گفت که ما در تمامی ابعاد زندگی می توانیم از ایشان الگو گیری نماییم.

 

موسوی گفت: امروز پدر و مادرها باید طوری فرزندانشان را تربیت کنند که فردا روز زینت آنها در جامعه باشند، نه اینکه مایه سر افکندگی آنها

 

وی با اشاره به سخن حضرت امام جعفر صادق علیه السلام ” زینت ما باشید؛ نه مایه سر افکندگی ما” افزود: امروز ما باید طوری رفتار کنیم که زینت امام زمان (عج) باشیم، نه مایه سر افکندگی ایشان.

 

وی با اشاره به برگزاری مراسمات فارغ التحصیلی دانشجویان گفت: متاسفانه در برخی این مجالس بالای ۵ الی ۶ لک افغانی خرج میشود، در حالیکه با این مبلغ کارهای زیادی در قسمت فقرا و ازدواج های افراد فقیر جامعه می توان انجام داد.

 

به گفته وی در این مجالس نه تنها اسراف هم میشود، بلکه احکام شرعی نیز رعایت نمی شود و دانشجویان موسیقی های مبتذل را استفاده می کنند و این با روح اسلامیت سازگاری ندارد.

 

این عضو شورای اخوت اسلامی افزود: در مجلسی که اسراف باشد، موسیقی نامشروع باشد، آیا این دانشجو می تواند زینت امام زمانش باشد؟

 

موسوی اظهار داشت که متاسفانه گاهی برخی افراد فرهنگی و کسانیکه در آینده می توانند به عنوان محور کارهای فکری عمل کنند، نیز تحت تاثیر تهاجمات فرهنگی دشمن قرار می گیرند و سربازی میشوند در راستای اهداف دشمنان.

 

موسوی گفت: دشمن دارد کار می کند اما ما هم ناتوان نیستیم، باید کار کنیم و تمامی ائمه و پیامبر خدا مشکلات را تحمل کرده اند و در مقابل دشمن ایستاده اند، چرا که تنها ترس آنها از خدا بوده نه دشمن.

 

 

به گفته موسوی دشمن هزینه کار فرهنگی را در افغانستان بالا برده و هرکسی که می خواهد محفل و مجلسی بگیرد، حتما باید در هوتل و همراه با پلو باشد، اما نخبه گان جامعه باید تلاش کنند که این هزینه ها را پایین بیارند تا جلو انحراف گرفته شود.