• تاریخ انشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18818
  • 811 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ماه مبارک رمضان وجدان ها را بیدار می سازد

با آمدن ماه مبارک رمضان موضوع گفتمان دانشجویی این هفته دفتر مرکزی مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل تحت عنوان” روزه داری، با نابرابری اقتصادی و اجتماعی” اختصاص داشت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی، مسول دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل […]

با آمدن ماه مبارک رمضان موضوع گفتمان دانشجویی این هفته دفتر مرکزی مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل تحت عنوان” روزه داری، با نابرابری اقتصادی و اجتماعی” اختصاص داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی، مسول دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و کارشناس گفتمان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان افزود: ماه مبارک رمضان برای کسانی که در طول ۱۱ ماه در غفلت به سربرده اند یک فرصت خوبی است تا از گناه هایی که درطول یک سال انجام داده اند توبه بکنند.

 

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان نشان دهند عدالت خداوند(ج) برای بندگانش می باشد افزود:  خداوند بزرگ روزه را برای فقیر و غنی یکسان آورده است که  این خود نشان دهنده اوج برابری در دین اسلام می باشد.

 

موصوف با ابراز اینکه در ماه مبارک رمضان محبت انسان نسبت به خداوند بیشتر می شود خاطرنشان کرد: انسان هایی که در طول یازده ماه از نیاز مندان و بی نوایان خبرنداشتند در این ماه وجدان های شان بیدار شده و با آنان همکاری اقتصادی و معنوی می کنند.

 

این عالم دین ابراز داشت: همان طوری که از نظر ظاهری روزه دار هستیم از نظر باطنی نیز روزه دار باشیم، باکسی نیت بد نداشته و به همه چیز و همه کس به حسن نیت ببینم و در همه حالات از خداوند برای همه مردم خیر طلب کنیم و دعای خیر نماییم و امید وار باشیم که خداوند (ج) انسان روزه دار  را از رحمتش بی نصیب نمی گرداند.

 

به گفته این عالم دینی از آنجا که ماه مبارک رمضان مخصوص تمامی مسلمانان است و همه در آن شرکت می کنند تقویت اتحاد بین مسلمانان می تواند به راحتی صورت بگیرد.

 

وی تاکید کرد که افطاری های عمومی به صورت کم هزینه در مساجد و حسینیه ها نیز می تواند همدلی و اتحاد اجتماعی را تقویت کند و مسلمانان را نسبت به مسائل اجتماعی آگاه تر گرداند.

 

موصوف علاوه کرد: مردم در این ماه نسبت به ھم مھربانتر ھستند و حقوق ھمدیگر را بیشتر رعایت می کنند و حتا کسانی که بافساد اخلاقی بخصوص فساد اداری در ارگان های دولتی دچار اند نیز در این ماه از کار های ناروا شان دست برمیدارند.

 

آقای زاهدی، همچنان در مورد اقتصاد اسلامی صحبت کرده افزود: اگر مسلمانان درزندگی شان از اقتصادی اسلامی پیروی کنند فقر از کشورهای اسلامی ریشه کن می شود.

 

وی عمده ترین علت فقر را در بین مسلمان عدم پیروی از اقتصاد اسلامی عنوان کرده و با تاسف افزود: اکثر کشورهای اسلامی بجای اینکه اقتصادی اسلامی را الکوی شان قرار دهند از اقتصادی کشورهای غربی پیروی می کنند که این خود باعث فقر بیشتردر بین مسلمانان شده است.

 

آقای زاهدی افزود که به باورمن اگر کشورهای اسلامی پیروی درست از اقتصاد اسلامی کنند، دیگر ما شاهد فقر و تنگ دستی در بین مسلمانان نمی باشم.

 

موصوف تاکید کرد که اسلام هیچ مخالفتی با اقتصاد ندارد بلکه مخالفت با الکوی اقتصادی غربی ها دارد چون پایه دین اسلام ایمان است بعد اقتصاد، اما از غربی ها پایه و اساس شان اقتصاد می باشد.

 

به گفته وی، الگوی اقتصاد غرب در کشور های اسلامی باعث نابرابری بین مسلمانان شده است یک تعداد محدود کسانی در سطح بسیار بالای زندگی قرار دارند اما اکثریت مردم در فقر زندگی می کنند.

 

وی در اخیر سخنان خود از تمام تاجران کشور  خواست که در این ماه مبارک رمضان نیازمندان را فراموش نکنند.

photo_2018-05-17_10-22-16_(2) photo_2018-05-17_10-22-16 photo_2018-05-17_10-22-15_(3) photo_2018-05-17_10-22-15_(2) photo_2018-05-17_10-22-15