• تاریخ انشار: ۱۳ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9614
  • 1,027 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ما باید با الگو برداری از زندگی ائمه معصومین (ع) ٬ با چالشهای زندگی مقابله کنیم

اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی این هفته مرکز تبیان بلخ تاکید کردند: ائمه معصومین (ع) همیشه در برابر ناهنجاری ها و ظلم ایستادگی می نمودند و ما باید با الگوگیری از ایشان در برابر ظلم ایستادگی نماییم و نباید تحت فشار ظالم قرار بگیریم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ٬ گفتمان آزاد دانشجویی به […]

اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی این هفته مرکز تبیان بلخ تاکید کردند: ائمه معصومین (ع) همیشه در برابر ناهنجاری ها و ظلم ایستادگی می نمودند و ما باید با الگوگیری از ایشان در برابر ظلم ایستادگی نماییم و نباید تحت فشار ظالم قرار بگیریم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ٬ گفتمان آزاد دانشجویی به مناسبت شهادت امام هادی علیه السلام تحت عنوان ” سبک زندگی امام هادی(ع)” با حضور کارشناس برنامه، آقای علی اکبرنورالحق مسئول بخش طلاب و آموزش مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف و جمعی از دانشجویان، برگزار شد.

 

آقای نورالحق ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت امام علی النقی (ع) ، به شرح زندگی آن حضرت پرداخته، گفت: امام ابوالحسن علی النقی الهادی (ع) پیشوای دهم شیعیان در نیمه ذی الحجه سال۲۱۲ هجری در شهر مدینه النبی دیده به جهان گشوده است.

 

وی در ادامه افزود: امام هادی(ٔع) بعد از شهادت امام جواد علیه السلام در سن ۸ سالگی امامت جامعه را برعهده گرفت و ۳۳ سال این مسئولیت خطیر و دشوار را به دوش کشید اما در حالی که ۴۱ سال از عمر مبارک ایشان گذشته بود ٬ در شهر سامراء توسط زهر به دستور معتز پسر متوکل عباسی به شهادت رسید.

 

آقای نورالحق هدف از بعثت پیامبران و امامت امامان را هدایت انسانها خوانده، گفت: اگر خدای بزرگ ٬ پیامبران را فرستاده و به آنها کتاب های آسمانی نازل کرد و همچنین امامان هم بعد از ختم نبوت مسئولیت ارشاد جامعه را بر عهده گرفتند، هدف غایی فقط رسیدن انسان ها به قله انسانیت بوده تا همه هدایت شوند و هدایت آنها منتج به سعادت مندی و عزت آنها گردد.

 

وی هم چنان گفت: یکی از امامانی که در سن ۸ سالگی پا در عرصه امامت می گذارد و هدایت امت پیامبر را به عهده می گیرد٬ امام هادی (ع) است. در دوران این امام، حاکمانی مثل معتصم٬ معتز و متوکل عباسی حکومت کردند.

 

آقای نورالحق با بیان اینکه بیشتر عمر حضرت امام هادی (ع) در دوران متوکل عباسی سپری شده است، گفت: آن حضرت در این دوران از یک طرف هدایت جامعه را عهده دار بودند و از طرف دیگر تحت نظارت شدید حاکمان زمان خود از جمله متوکل عباسی قرار داشتند.

 

این عالم دینی به سیر زندگی امام هادی (ع) اشاره نموده، گفتند: حاکمان زمان ، از جمله متوکل عباسی برای آن که خواسته باشند اعمال و رفتار آن حضرت را تحت نظارت بگیرند، ایشان را از مدینه به سامرا انتقال دادند.

 

وی خاطر نشان کرد: هر کسی با مطالعه دقیق تاریخ، در می یابد که ظلم و ستم بالای تمام معصومین (ع) اخصا امام هادی (ع) بوده، به طوری که آنها حتی حق ارتباط با محبان و پیروان خود را هم نداشتند.

 

این عالم دین در ادامه صحبت های خود گفت: آنقدر امام در زمان حیات شان تحت مراقبت بودند که حتی کسی در منظر عام از ایشان سوال هم کرده نمی توانست.

 

نورالحق به مسئولیت های امام و علم آنحضرت اشاره نموده٬ گفت : علم تمام معصومین (ع) خدا دادی بوده و آنها پیش هیچ کسی تعلیم ندیده اند و حضرت هادی (ع) نیز مانند دیگر امامان در زمان خود هم هادی امت پیامبر و هم مرجع پاسخ دهی به مسائل مردم، علما و خلیفه زمان بود.

 

وی در ادامه به داستانی اشاره نموده٬ گفت: در زمان امام هادی (ع)، متوکل عباسی مریض شد و نذر کرد که اگر شفا یابد پول کثیری را صدقه می دهد. از قضا متوکل شفا یافت. وقتی خواست”کثیر” را تعبیر نماید که چقدر پول می شود. عالمان دربار خود را خواست. هر کدام آنها کثیر را یک قسم تفسیر کردند و بین شان اختلاف پیدا شد. متوکل عباسی این مسئله را از امام هادی (ع) جویا شد. امام هادی (ع) کثیر را ۸۳ دینار تفسیر نمود. وقتی متوکل این موضوع را به عالمان دربار خود گفت ، همه آنها دلیل این تفسیر را از امام (ع) خواستند و متوکل ایشان را در مجلس علما دعوت نمود و علت اینگونه تفسیر را جویا شد. حضرت فرمودند: نظر به آیه( لقد نصرکم الله فی مواقنین کثیره) خطاب به پیامبر: “به تحقیق خدا شمارا به جاهای کثیر،یاری کرده است. جنگ ها و صریحه های پیامبر مجموعا ۸۳ جنگ و صریحه بوده که خداوند آنها را در آن مواقع یاری نموده است. به همین سبب کثیره را به ۸۳ دینار تعبیر نمودم. در همانجا تمام علمای دربار انگشت به دهان ماندند و به امام(ع) احسنت گفتند.

 

نورالحق در تشریح قیام هایی که در زمان امام هادی (ع) بر علیه خلیفه وقت صورت گرفته بود٬ ابراز داشت: تقریبا ۱۸ قیام در زمان امامت امام هادی (ع) بر علیه خلیفه وقت صورت گرفت که همه آنها منجر به شکست گردید.

 

وی با بیان اینکه امام (ع) با این قیامها موافق نبوده ٬ بیان داشت: تمام این قیام ها به این سبب با شکست مواجه گردید که اول قیام کننده ها برنامه ریزی درست نکرده بودند. دوم اینکه قیام های خاص برای خدا نبود و اکثر شان به منفعت شخصی خود شان دست زده بودند. از همین رو امام (ع) موافق قیام ها نبود.

 

درقسمت بعدی گفتمان اشتراک کننده ها نیز نظریات خود را با همدیگر شریک ساختند.

 

ذکی نوری اشتراک کننده این گفتمان راجع به سبک زندگی امام (ع )صحبت نموده بیان داشت: حضرت هادی (ع) هدایت کننده امت بود. همیشه در برابر ناهنجاری ها و ظلم ایستادگی می نمودند. اما وقتی ما هم خود را شیعه می خوانیم باید با الگوگیری از امام هادی (ع) در برابر ظلم ایستادگی نماییم و نباید تحت فشار ظالم قرار بگیریم.

 

هم چنان سید مجتبی احمدی یکی دیگر از اشتراک کننده ها، در مورد امامت صحبت نموده بیان داشت: امام به کسی گفته می شود که خداوند متعال او را به امامت منصوب کرده باشد و امامت مقامی انتسابی است نه اکتسابی .

 

وی هم چنان در ادامه سخنان خود گفت : در هر عصر و زمان خداوند متعال برای بنده های خود امامی تعیین نموده است. هرچند که امام حاضر نباشد اما در غیب حتما حضور دارند. همان طوری که گاهی آفتاب در پشت ابر پنهان است، اما منفعت آن به همه می رسد و همه از آن بهره می برند.

 

در قسمت سوم این برنامه ٬ آقای نور الحق به سوالات اشتراک کننده ها پاسخ ارائه نمودند.

 

گفتنی است گفتمان آزاد دانشجویی هر جمعه ساعت ۹ و نیم قبل از ظهر با موضوعات مختلف از طرف دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.