• تاریخ انشار: ۳ سنبله ۱۳۹۳
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 1031
  • 2,811 بازدید
  • ۱ دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ما زمانی عزت و آبرو داریم که مردم ما در داخل و مهاجرین ما در خارج از کشور، عزت و آبرو داشته باشند

مراسم بزرگداشت سالروز شهادت امام صادق علیه السلام از سوی نمایندگی آیت الله مکارم شیرازی در مشهد (دفتر ویژه مهاجرین افغانستانی) برگزار گردید.

پیروان ائمه (ع) نباید شیعه زبانی باشند، بلکه شیعه ای باشند که با زبان و قلب شان موافق امامان معصوم(علیهم السلام) باشند و از آثارشان پیروی و طبق رفتار آن ها رفتار کنند، چه اینکه که اگر ما بر اساس احکام الهی و دستورات معصومین(ع) عمل بکنیم، در زندگی، با مشکل آنچنانی مواجه نخواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت سالروز شهادت مظلومانه ششمین پیشوای شیعیان؛ رئیس مذهب جعفری، حضرت امام صادق (ع) مجلس تجلیل و بزرگداشت از مقام شامخ آن امام همام از طرف دفتر نمایندگی مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مشهد مقدس، برگزار گردید.

این مراسم با حضور صدها نفر از علما، روحانیون، متنفذین، دانشگاهیان، کسبه و اقشار مختلف مهاجرین در محل دفتر نمایندگی معظم له در مشهدمقدس، برگزار شد.

در این مراسم باشکوه جناب حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکار شیرازی در افغانستان به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ابتدا با قرائت حدیثی از حضرت امام صادق(ع) با این مضمون که: (ليس من شيعتنا من قال بلسانه و خالفنا في أعمالنا و آثارنا، لكن شيعتنا من وافقنا بلسانه و قلبه واتبع آثارنا و عمل باعمالنا، أولئك شيعتنا. از شیعیان ما نیست کسی که به زبان(شیعه بودن را) اظهارکند و در رفتار مخالف ما و رفتار ما باشد. شیعه کسی است که با زبان و قلبش موافق ما باشد و از آثار ما پیروی کند و طبق رفتار ما رفتارکند. آنها شیعیان ما هستند.) به بررسی وضعیت پیروان ائمه معصومین(سلام الله علیهم اجمعین) وظایف دینی و عواقب فاصله گرفتن از دستورات الهی و ارشادات امامان معصوم(ع) پرداخت.

مشکلات ما ناشی از اعمال خودمان است نه دستورات ائمه (ع)

ایشان با تسلیت شهادت امام صادق(ع) به محضر حضرت امام زمان (عج) و نائب برحقش حضرت امام خامنه ای و حضار گرامی، گفت که شیعیان و پیروان ائمه علیهم السلام، هم در دنیا سربلند و سر افرازند و هم در آخرت، و امروز اگر احیانا شیعیان مشکلاتی دارند ناشی از نافرمانی از فرامین الهی و ائمه معصومین (علیهم السلام) می باشد، چرا که اگر ما طبق فرمایشات آنها عمل بکنیم قطعا در زندگی فردی و اجتماعی خود پیروز هستیم.

رئیس کل مرکر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه مشکلات زندگی ما ناشی از عمل ناقص خودمان است نه احکام الهی و دستورات ائمه (ع)، گفت که اگر به خود برگردیم و اخلاق و رفتار خود را بررسی کنیم می بینیم که در بسیاری از برنامه های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی مشکل داریم.

وی گفت: در انجام عبادات کوتاهی داریم و برای برپاداشتن نماز، گرفتن روزه، رفتن حج، و انجام سایر واجبات، رعایت حقوق والدین، حقوق همسایه، حقوق همدیگر و… کمبود هایی احساس می گردد و این کمبود ها هست که مانع تعالی و به خدا رسیدن می گردد و موجب می شود تا با معضلاتی در زندگی مواجه شویم.

آقای مزاری به یکی از دستورات خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) مبنی بر پرداخت وجوهات شرعیه اشاره کرد و افزود که امروز پرداخت وجوهات در سطح جامعه شیعی به صورت یک فرهنگ وجود ندارد و عدم وجود این فرهنگ به خاطر مشکلاتی است که در سطح طلاب ما وجود دارد، چرا که علماء وظیفه دارند تا این فرهنگ را در میان جامعه شیعی جا بیندازند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با عنوان نمودن اینکه پرداخت وجوهات شرعیه اگرچه از فروع دین است اما به عنوان زیر بنای زندگی جامعه مطرح است، افزود: فردی که وجوهات شرعیه ی خود را پرداخت نمی کند تمامی عبادات و کارکردهای دینی اش مواجه با مشکل می شود. زیرا علاوه براینکه یک حرکت جدی در راستای تقویت اقتصاد حوزات علمیه و خانواده های فقیر و بی بضاعت عقیم می ماند، زمینه ارتزاق خانواده از مال حرام را فراهم می کند، چون مال حرام قاطی حلال می شود و طبیعی است وقتی لقمه یک مسلمان حرام گردید، علاوه براینکه در انجام سالم و مقبول سایر عبادات تاثیر منفی دارد، شرایط انعقاد نطفه حرام را فراهم می کند و وجود این روند باعث می شود جامعه اسلامی را با دشواری های زیادی مواجه بگرداند.

وی افزود: افرادی که امروز در سطح جامعه جنایت انجام می دهند، نطفه شان با لقمه حرام انعقاد یافته و با ارتزاق لقمه حرام نیز بزرگ شده اند، مسلم خواهد بود یک چنین عناصری در جامعه جز ضرر رساندن به انسان ها، ظلم و ستم رواداشتن به مردم و دزدی اموال مردم، قتل افراد بیگناه و غارت دارایی عمومی، کار سالمی ارائه نخواهند داد.

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان افزود: تک تک علماء و روحانیون وظیفه دینی و اسلامی دارند تا در رابطه با بحث پرداخت وجوهات شرعیه در سطح جامعه کار و تبلیغ نمایند و زندگی مردم را از حرام پاک نمایند.

مدیر مسئول روزنامه انصاف گفت که پیروان ائمه (ع) نباید شیعه زبانی باشند، بلکه شیعه ای باشند که با زبان و قلب شان موافق آنان باشند و از آثارشان پیروی و طبق رفتار آن ها رفتارکنند، چه اینکه که اگر ما بر اساس احکام الهی و دستورات معصومین(ع) عمل بکنیم، در زندگی با مشکل آنچنانی مواجه نخواهیم شد و زندگی ما زندگی قدرتمندانه و عزت مندانه خواهد بود، اگر رابطه ما با خدا اصلاح شد خداوند رابطه مردم را با ما اصلاح می کند.

مهاجرین با دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مشهد مقدس همکاری کنند

حسینی مزاری در ادامه صحبت هایش با اشاره به انتصاب حجت الاسلام والمسلمین سید مقدس علوی به عنوان نماینده ایشان در دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مشهد مقدس “ویژه مهاجرین”، خواهان همکاری مردم با دفتر معظم له گردید.

وی افزود که نمایندگی آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی علاوه بر شهر کابل و غزنی در هرات با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی و در مزارشریف با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین سید ذکی موسوی فعالیت مثبتی دارند.

حسینی مزاری گفت که تصمیم گرفته ایم نمایندگی معظم له در مشهد مقدس ” ویژه مهاجرین” نیز فعالیت بیشتری داشته باشد و با انتصاب حجت الاسلام والمسلمین سید مقدس علوی به این سمت از تمامی مهاجرین می خواهیم که با ایشان در تمامی عرصه ها همکاری لازم را داشته باشند.

رئیس کل مرکز تبیان با بیان اینکه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی یکی از مراجع بزرگ جهان تشیع و در بسیاری جهات کم نظیر می باشند، گفت که ایشان نه تنها در جهان تشیع بلکه در دنیای اسلام کم نظیر است چرا که در حدود ۱۴۲ اثر وزین دارند و اخیرا هم شرح نهج البلاغه را در ۱۸ جلد نوشته اند.
وی افزود که ایشان بعد از امام خامنه ای (مدظله) شاید دومین شخصیتی باشند که در رابطه با دنیای اسلام حرف و بحث دارند و لازم است که دوستان در این راستا همکاری های لازم را داشته باشند، چرا که این نمایندگی باید به عنوان یک ستاد پشتیبانی برای داخل عمل نماید.

مرکز تبیان برای مردم کار نمی کند، بلکه کارش برای رضای خداست

حسینی مزاری در ادامه صحبت هایش به فعالیت های مرکز تبیان اشاره کرد و افزود که این مرکز برای مردم کار نمی کند؛ بلکه کارش برای رضای خداوند است، هرچیزی که خداوند گفته ما براساس حکم خدا عمل می کنیم و تمامی موضع گیری های ما براساس رضایت خداوند و انجام تکلیف الهی است.

وی افزود که امروز مرکز تبیان به عنوان یک تشکیلات بسیار قدرتمند و قوی ولایی در افغانستان کار می کند، کسانی که در کشور حضور دارند حتما از آثار و برکات کار ما چیزی هایی را دیده اند.

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفت مرکز تبیان علاوه بر کابل، در هرات، مزارشریف و غزنی نمایندگی دارد و قرار است به زودی در ولایات بامیان و دایکندی نیز نمایندگی هایش افتتاح شود و همچنان در خارج از کشور دفاتر ما در شهرهای مشهدمقدس و تهران فعال است و به زودی در شهر قم نیز افتتاح می شود.

از حقوق منطقی و معقول مهاجرین همیشه دفاع کرده و باز خواهیم کرد

حسینی مزاری افزود که دفتر تبیان در طول عمر ۲۳ ساله اش تاکنون علاوه بر اینکه از کیان و اعتقادات اسلامی دفاع نموده، طی این مدت تنها تشکیلاتی بوده است که با قاطعیت و جدیت تمام از حقوق مهاجرین دفاع نموده است.
وی افزود که همیشه گفته ایم تا زمانیکه ما باشیم و خداوند متعال این زبان و تریبون را از ما نگرفته از حقوق منطقی و معقول مهاجرین در کشور جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنیم.

مدیر مسئول روزنامه انصاف گفت: در عین اینکه ما نظام جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نظام خود و یک موهبت الهی می دانیم و حامی این نظام در سرتاسر دنیا هستیم و حفاظتش هم برای ما واجب است، در رابطه با حقوق مردم خود هم به اندازه سر سوزن فروگذار نیستیم و اخیرا هم در این راستا فعالیت های خوبی روی دست گرفته شد و مثمرثمر نیز بود والحمدلله در زندگی مهاجرین در ایران گشایش محسوسی ایجاد گریده و برخی مشکلات کاری مهاجرین حل گردیده و بقیه نیز درحال حل شدن به نظر می رسد.

انتقادات ما تخریب نظام جمهوری اسلامی ایران نیست

حسینی مزاری در ادامه افزود که انتقادات ما انتقادات تخریب گرایانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و خود نظام هم می داند که وقتی ما مشکل مهاجرین را مطرح می کنیم، مشکلی را مطرح می کنیم که حل این مشکل هم به نفع مهاجرین است و هم به نفع این نظام.

وی افزود که ما از این حرکت های خود هم دست بردار نخواهیم بود چون تشکیلات تبیان بدون مردم به خصوص مهاجرین معنایی ندارد، ما زمانی عزت و آبرو داریم که مردم ما در داخل و مهاجرین ما درخارج از کشور، عزت و آبرو داشته باشند.

دنیای اسلام مرهون شخصیت بی نظیر امام خامنه ای می باشد

حسینی مزاری با بیان اینکه امروز دنیای اسلام مرهون شخصیت بی نظیر امام خامنه ای می باشد، گفت که امام خامنه ای امروز در جهان اسلام و بشریت شخصیت بی نظیر است و در تمامی عرصه ها و به عنوان ولی فقیه در راس مبارزه اسلامی قرار دارد.

وی افزود که امروز نه تنها دنیای شیعه بلکه دنیای اسلام به وجود این شخصیت افتخار می کند، امروز تفکر ولایت فقیه که در رأسش ایشان می باشد در دنیا زنده است، امروز اگر اهلبیت و تفکر اهلبیت زنده است با وجود این تفکر است و امروز اگر اسلام ناب رو به گسترش است باتدبیر و سازماندهی و مدیریت این اندیشه است.

مدیر مسئول روزنامه انصاف گفت که امروز در عرصه مبارزه علیه استکبار کسانی قرار دارند که در دایراندیشه ولایت فقیه قراردارند، کسانیکه خارج از این دایره هستند، هیچ جایی در عرصه مبارزه علیه استکبار ندارند و چه بسا در اثر بی تدبیریها، یا خودخواهی ها و دنیا پرستی ها در دام استکبار جهانی می افتند.

در این مراسم پرشکوه حجت الاسلام و المسلمین سید سعید دانش؛ از شخصیت های عالم فرهیخته و از علمای عضو مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدسه قم، که مهمان ویژه مراسم بود، به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در صحبت هایش به زوایای زندگانی ششمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام صادق (ع) اشاره نمود. آقای دانش از فعالیت های مرکزتبیان تقدیر کرد و از مردم جهت پیوستن به این تشکل اسلامی و حمایت جدی از آن دعوت به عمل آورد.

همچنین در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید مقدس علوی؛ مسئول دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مشهد مقدس “ویژه مهاجرین” ضمن عرض تسلیت شهادت امام صادق (ع) به حضار گرامی خوشامد گفت.

گفتنی است که مراسم مذکور با دعوت آقای مقدس علوی، رئیس دفترنمایندگی حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی در مشهدمقدس صورت گرفته بود.