• تاریخ انشار: ۱۰ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8159
  • 1,337 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مبارزات اسلامی زمانی تاثیرگذار خواهد بود که فقط به دنبال رضایت خدا باشیم، نه نیم نگاهی از سوی دشمن

به گزارش خبرگزاری آوا ، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسن مجتبی(ع) و امام علی ابن موسی الرضا(ع) ، رسول گرامی اسلام را اسوه ای بی بدیل برای همه بشریت علی الخصوص مسلمانان عنوان […]

به گزارش خبرگزاری آوا ، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسن مجتبی(ع) و امام علی ابن موسی الرضا(ع) ، رسول گرامی اسلام را اسوه ای بی بدیل برای همه بشریت علی الخصوص مسلمانان عنوان کرد.

 

 

ایشان با اشاره به تاکید صریح قرآن کریم و روایات معصومین بر الگوی برتر قرار دادن نبی مکرم اسلام خاطر نشان کرد: بدیهی است اگر انسانها به صورت جدی از این اسوه برتر الگو و سرمشق بگیرند همه مشکلات دنیوی شان حل شده و در آخرت هم در جوار ایشان و سایر ائمه معصومین(ع) خواهند بود.

وی اضافه کرد: اگر مسلمانها در این راستا جدیت به خرج دهند و در موضوعات مختلف چون حوزه های اعتقادی ، عبادی ، اخلاقی ، فردی و اجتماعی از پیامبر الگو بگیرند و پیروی کنند خواهند دید که چه تحول شگرفی در زندگی انسانها پدید می آید.

 

به باور وی، اصولا انسانها پس از پیروی از پیامبر اکرم(ص) خودشان دارای خصوصیات برجسته ای می شوند که وجود این خصوصیتها موجب می شود جمعیت مسلمان یک جمعیت مقتدر، با عظمت، با هیبت و دارای شوکت باشد و در نتیجه سعادتمند در دنیا و آخرت خواهند بود.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ارتباط با خصوصیات پیروان پیامبر اسلام (ص) به آیه شریفه “مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم ۖ تَراهُم رُکَّعًا سُجَّدًا یَبتَغونَ فَضلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضوانًا ۖ سیماهُم فی وُجوهِهِم مِن أَثَرِ السُّجودِ ۚ … اشاره نموده و اظهار داشت: این آیه خصوصیت مومنینی را بر می شمارد که همراه پیامبر و یا از پیروان خاص و مخلص ایشان بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری بر اساس این آیه خصوصیت اول پیروان پیامبر را “أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ” دانست و تصریح کرد: اینها کسانی هستند که از پیامبر اکرم (ص) با خلوص نیت به عنوان اسوه و الگو درس و سرمشق گرفتند در حالی که در مرحله اول در برابر دشمن سخت گیر هستند و تحت هیچ شرایطی فریب نمی خورند.

به گفته او ، مومنین در امورشان به تاسی از رسول اکرم (ص) سستی و سازشکاری ندارند، در برابر دشمن از هیچ گونه تساهل و تسامحی برخوردار نیستند، از ریاکاری وی فریب نمی خورند، با دشمن کنار نمی آیند بلکه در برابر دشمن مانند کوه ایستاده و با سختی و شدت بادشمن برخورد می کنند.

 

رییس خبرگزاری آوا ، با اشاره به صفت ” رُحَماءُ بَینَهُم ” در قرآن کریم و انتساب آن به پیروان پیامبر ابراز داشت: کسانی که پیروان راستین و اصیل اسلام و پیامبر (ص) باشند بین خودشان مهربان ، خاشع و خاضع هستند و همین مهربانی ، عطوفت و با هم بودن آهسته آهسته به وحدت ، انسجام و یکپارچگی منجر می شود که همین وحدت عامل مهم اقتدار مسلمانان می شود.

وی وحدت جامعه اسلامی را عامل صلابت مسلمین عنوان نموده ، افزود: وحدتی مثمر ثمر خواهد بود که در محوریت دین ، خواستار فضل از درگاه خدا و رسیدن به خشنودی و کسب رضایت الهی باشد در حالی که حب و بغض باید در راه خدا باشد و همانطور که با هم محبت داریم ، در برابر کفار شدت داشته باشیم و اگر چنین بود نتیجه بخش است.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان خاطرنشان کرد: مسلمانان صدر اسلام با داشتن چنین ویژگی هایی توانستند اقتدار و عظمت پیدا کنند در حالی که قبل از اینکه پیامبر اسلام حکومت اسلامی ایجاد کند سرزمین جزیره العرب تاثیری در معادلات جهانی و منطقه ای نداشت. اما نبی مکرم (ص) و یارانش در برابر قدرتهای عظیمی قرار گرفتند و اگر یاران وی از چنین ویژگی هایی برخوردار نبودند آیا امکان داشت پیامبر یک چنین حکومتی را در آن زمان تشکیل داده و هر روز هم بر گستره تسلط این حکومت افزایش دهد و سرزمینهای وسیع و گسترده ای را فتح کرده و تحت سیطره حکومت اسلامی اورد؟

 

وی در تشریح این موضوع اضافه کرد: اگر مسلمانان با هم عطوفت و مهربانی نمی داشتند ، کنار هم صف واحد تشکیل نمی دادند و در برابر دشمنان با جدیت و قاطعیت برخورد نمی کردند مسلما پیامبر اسلام هم نمی توانست حکومتی تشکیل داده و آن را تقویت کرده و گسترش دهد.

این عالم دین اذعان نمود: مسلمانان تا زمانی از این اقتدار برخوردار بودند که بر اساس این خصوصیتها و ویژگیهای مذکور رفتار کردند.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، بعد از شهادت امام علی(ع) ورق بر می گردد و شاهد هستیم وضعیت مسلمین به طوری دگرگون می شود که مومنین منزوی شده و از اسلام حقیقی فقط نامش باقی می ماند.

این شخصیت سیاسی کشور جهاد و مبارزه امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی را نقطه بازگشت جهان اسلام به مبدا حقیقی خود عنوان نموده ، افزود: اگر در سرزمینی مسلمانها بر اساس مفاد این آیه قرآن عمل کرده و می کنند مقتدر هستند به طوری که امروز جمهوری اسلامی ایران اگر یک قدرت و عظمتی دارد به خاطر این است که واقعا ” أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ ” هستند ، در برابر دشمنان با جدیت حضور دارند و فریب آنها را نمی خورند و با هم برابر و در کنارهم قرار دارند و هر دو خصوصیت هم در محوریت دین است و به دنبال فضل و رضایت خدای متعال هستند و تحت هیچ شرایطی نیم نگاهی هم به رضایت غیر خدا ندارند.

 

وی تصریح کرد: ممکن است در حواشی مشکلاتی وجود داشته باشد که من لازم نمی بینم که به مسائل داخلی جمهوری اسلامی ایران بپردازم و همین مقدار می گویم که  نظام  اسلامی ایران با محوریت رهبری ی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله)، با بیان شیوای ایشان، و طرح مباحث دینی و اسلامی و پیروی جمع کثیری از مردم ایران از ایشان توانسته است اقتدار و عظمتی را در این کشور بوجود آورد که نه تنها در ایران و منطقه بلکه در همه دنیا امروز نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام قدرتمند و با عظمت مطرح است.

 

 

نامبرده منشاء قدرت و عظمت انقلاب اسلامی ایران را همان قدرتی دانست که در صدر اسلام مسلمانان به واسطه پیروی دقیق از پیامبر اسلام(ص)، داشتن وحدت ، مبارزه جدی در برابر استکبار و حب و بغض در راه خدا به دست آورده بودند.

 

وی استقلال سیاسی و همه جانبه را خصیصه بارز نظام جمهوری اسلامی عنوان نموده و اظهار داشت: سران نظام و همراهانشان فقط به دنبال رضایت خداوند بوده اند در حالی که رضایت شرق و غرب ، رضایت امریکا ، لبخند امثال اوباما و ترامپ برایشان اهمیتی نداشته و با قاطعیت حرف خود را می زنند و کار خود را انجام می دهند.

 

 

صاحب امتیاز روزنامه انصاف ، حزب الله لبنان را فخر همه جهان اسلام دانست و اضافه کرد: حزب الله این مجموعه کوچک که نه بمب اتم و نه نیرو و امکانات نظامی چنان قدرتمند دارد و یک اقلیت کم جمعیت در لبنان محسوب می شود امروز به عنوان یک مجموعه افتخار آمیز برای دنیای بشریت آزادی خواه هستند و قدرت و عظمت خود را مرهون اتصال به قدرت خدا و پیروی از رسول اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) هستند.

 

 

به عقیده وی ، وحدت با یکدیگر و قاطعیت در برابر دشمنان و از همه مهمتر کسب رضایت الهی عوامل پیروزی این گروه اسلامی است و در نتیجه اگر ما هم خواسته باشیم در کشور خود از عظمت و قدرت برخوردار شویم باید ما هم حرکت خود را در این مسیر و عرصه سازماندهی و تنظیم کنیم.

 

این شخصیت سیاسی کشور ، مشکلات امروز جهان اسلام را دوری از اسلام ، بریدن از پیامبر خدا و ائمه معصومین (ع) دانست و به عنوان نمونه به مشکلات مصر اشاره نموده ، گفت: اخوان المسلمین با وجود بیش از ۷۰ سال سابقه ، حضور نیروهای میلیونی، مبارزات طولانی و دادن شهدای بیشمار اینگونه شکست می خورد بخاطر اینکه این جمعیت از خدا و اسلام رویگردان شدند و از پیامبر و ائمه معصومین به عنوان اسوه و الگو پیروی نکردند ،شکسست خوردند و مفتضح شدند و از صحنه برای همیشه خارج شدند.

 

ایشان تاکید کرد: اگر در عربستان، یمن و کشور خودمان مشکلات عدیده داریم بخاطر همین است که ما اولا در برابر دشمنان خود با شفافیت و صراحت عمل و برخورد نداریم و دوما ارزشها را جابجا کردیم به طوری که در کشور خود بجای ” أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ ” با خود به ستیزه پرداخته و با دشمنان دوستی می کنیم.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار داشت: بزرگان و شخصیت های ما که ۱۴ سال مبارزه و جهاد کردند امروز در برابر دشمن آنگونه که می بایست ایستادگی صورت نمی گیرد و با کوچکترین روی خوش حرکت سازشکاری را پیش رو می گیرند و این باعث شده وضعیت افغانستان بحرانی تر شود.

 

وی با انتقاد از عدم هماهنگی مجموعه ها، انجمن ها، شخصیت ها و علمای مهاجر در ایران، ابراز داشت: با وجود مجموعه های فراوان و شخصیت های تاثیرگذار نشست های هم اندیشی بین این افراد و گروه ها صورت نمی گیرد و در مقابل، اختلافات بسیار وجود دارد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در ادامه افزود: ما پیروان پیامبر اسلام هستیم در حالی که کوچکترین نقطه اختلافی در درون ما چه در سطح خانواده و چه در سطح مجموعه های بزرگ نشانگر این است که ما از اسلام فاصله داریم زیرا قران دستور می دهد: “وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ

او با تاکید بر ضرورت وحدت بین مسلمین خاطرنشان کرد: ما هماهنگی  و وحدت را بایستی اول از خانواده های خود شروع کنیم و این در حالی است که در بین مهاجرین، برادر با برادر ، فرزند با پدر ، خواهر با خواهر و طایفه ای با طایفه دیگر مشکل دارد و با این وجود ادعا می کنیم که ما پیرو آرمان پیامبر اسلام هستیم.

 

وی عزاداری بدون پیروی از امام حسین (ع) را ناکافی و غیرنافذ بر شمرد و علاوه کرد: تا زمانی که در جامعه ما وحدت حاکم نشود و این وحدت در مسیر تقویت اسلام نباشد و همچنین دارای روحیه سیاسی نباشد وضعیت ما روز بروز خراب شده و به نتیجه ای نخواهیم رسید.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان به مشکلات مهاجرین اشاره نموده،گفت: اگر در درون جامعه مهاجر رهبری و انسجام داشته باشیم می توانیم از اقتدار و عظمتی برخوردار شویم و روز بروز در رابطه با وضعیت خودمان تجدید نظر کنیم و به سمت رشد و ترقی و بالندگی حرکت کنیم و در کنار نظام جمهوری اسلامی ایران و در کنار برادران و خواهران ایرانی حضور داشته باشیم و در غم وشادی آنها شریک باشیم و از یک سو حامی این نظام باشیم و از سوی دیگر به دنبال حق و حقوق خود باشیم.

 

وی اذعان کرد: مهاجرین با وجود اینکه از موهبات زیادی در این نظام برخوردار هستند ولی یکسری مشکلات و معضلاتی هم دارند که حل همه این معضلات و مشکلات متوجه جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه خودمان در جهت حل مشکلات خود قدم بر نمیداریم.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه گفت: پس ما به این نتیجه می رسیم که اگر خود ما به سمت حل مسائل مهاجرین گام برداریم و تلاش کنیم ، این مهم امکانپذیر است به همین خاطر ما برای حل مشکلات کسبه و بازاریان اتحادیه درست کرده ایم و این اتحادیه از جایگاه و پایگاه خوبی برخوردار شد و آهسته آهسته می رود تا اینکه در قسمت حل مشکلات بازاریان تاثیر گذار باشد. اینجاست که ما بایستی در سایر مباحث هم اقدام بکنیم و تا زمانی که ما در بین خود و درون مجموعه افغانستانی تحول و همسویی و هماهنگی برادرانه ایجاد نکنیم معلوم است که مشکلات حل نخواهد شد و روز به روز این مشکلات افزایش پیدا خواهند کرد و در این صورت ما نباید از دولت جمهوری اسلامی ایران خیلی گلایه داشته و توقع همکاری و همراهی داشته باشیم .

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از وضعیت نابسامان و سردرگمی اتباع افغانستان در کربلا خصوصا در ایام اربعین به دلیل نداشتن جایگاه مناسب و مشخص انتقاد نموده، افزود: در تشرف اخیر هماهنگی و اقداماتی انجام شد تا در کربلای معلی زمینی خریداری شود و برای  اسکان زوار در طول سال  و دیگر امور هموطنان افغانستانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی در پایان افزود: انشاالله با مدیریت و محوریت مرکز تبیان این زمین خریداری و سایر اقدامات انجام خواهد شد و از همه می خواهیم در این امر مهم مشارکت و مذاکره داشته باشند.