• تاریخ انشار: ۱۳ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31353
  • 132 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مبارزه فرهنگی و علمی شیعیان افغانستان علیه امریکا جهاد اکبر بود

علمای دینی در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز تبیان در بلخ تاکید کردند که شیعیان افغانستان علیه امریکا و غرب جهاد فرهنگی نمودند که طبق فرموده پیامبر اسلام(ص) جهاد اکبر محسوب می شود.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)ـ بلخ: حجت الاسلام سجاد عباسی؛ مسئول بخش فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ در گفتمان دانشجویی این مرکز با موضوع «یکصد و هشت روز از شکست امریکا در افغانستان می گذرد»، گفت: درک واقعیت سیاسی و اجتماعی نیاز دارد که پیشینه یا گذشته آن مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد. مثلا داعش گروهک تکفیری است که پیروان این طرز تفکر از ۱۴۰۰ سال قبل وجود داشته و همیشه غده ای سرطانی در بدنه دین اسلام بوده اند.

او ادامه داد: شناخت امریکا نیز ضرورت دارد که گذشته آن را مطالعه کنیم. امریکا و دست هایی که امریکا را می چرخاند با آغاز جنگ جهانی اول تغییر مرزهای جغرافیایی را رقم زدند و در جنگ جهانی دوم و سوم مرزهای تفکر سیاسی و تک قطبی شدن قدرت جهان را با شکست بلوک شرق که همان شوروی بود شکل دادند و هدف شان حذف دین از سیاست بود.

حجت الاسلام عباسی گفت با شکست شوروی در شرق، امریکا و غرب فکر کردند که دین را از سیاست در تمام جهان جدا نمودند؛ اما امام خمینی (ره) با قیام خود معادله آنان را برهم زد و دین را محور همه امور به خصوص سیاست قرار داد، برای همین امریکا به عراق و افغانستان حمله کرد تا انقلاب اسلامی شکل گرفته از سوی امام را مهار کند.

این عالم دینی افزود که واقعه ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ میلادی مشهور است به خودزنی امریکا برای هجوم به افغانستان. همچنین هنوز عناصر و مهره های امریکا در افغانستان وجود دارند هرچند خروج یا شکست امریکا به ظاهر برایش بدنام کننده بود و هزینه بسیاری داشت؛ اما از سر افغانستان دست بردار نیست.

وی گفت: امام خمینی (ره) با شکل دادن انقلاب اسلامی نظم نوین جهانی امریکا و صاحب اختیار آن را برهم زد و دوباره قدرت جهان را دو قطب کرد و بعد از انقلاب اسلامی جنگ جهانی چهارم شروع شد که به جنگ تمدن ها یا اندیشه ها شهره شده است.

حجت الاسلام عباسی اظهار داشت که اندیشمندان غربی به این باور بودند و هستند که تمدن غرب در رویارویی با تمدن اسلام قطعا شکست می خورد برای همین جنگ دورن تمدنی را در شرق شکل دادند و پیروان دین اسلام را علیه یکدیگر شوراندند در صورتی که خدا و پیامبر بر وحدت امت مسلمه تاکید و سفارش کرده اند.

او تصریح کرد: امام خمینی(ره) با پیروی از خدا و رسول اش علیه پلان و دسیسه شوم امریکا و غرب بر تحکیم وحدت و تقریب مذاهب تلاش کرد که الحمدلله ثمره بسیار وسیع و خوبی داشته است.

وی افزود امریکا با ورود به آسیای میانه جنگ ۳۰ ساله مذهبی را شکل داد و فعلا هم به همین اصطلاح یاد می شود.

وی در بخش دوم سخنانش به جهاد مردم افغانستان و طالبان علیه امریکا اشاره کرد و گفت: شیعیان افغانستان علیه امریکا و غرب جهاد فرهنگی نمودند که طبق فرموده پیامبر اسلام(ص) جهاد اکبر محسوب می شود و هنوز هم در نبرد هستند و در حقیقت شیعیان در افغانستان جهاد اکبر انجام داده اند.

حجت الاسلام عباسی یادآور شد که طبق فرموده امام خمینی(ره) امریکا شیطان بزرگ می باشد و تکیه کردن به شیطان همانند تکیه کردن بر باد است. همچنین امریکا بازیچه دست یهود می باشد و یهود دشمن مسلمانان محسوب می شود.

به باور این عالم دینی، شکست و بدنامی امریکا در افغانستان باید بزرگ نمایی شده به صورت شفاف به مردم و جهانیان رسانیده شود؛ اما از دسیسه های شیطانی و خطرناک آن نباید غافل شد.

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ دارای بخش های سخنرانی، دیدگاه کارشناسان، نظریات دانشجویان و پرسش و پاسخ می باشد.