• تاریخ انشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27842
  • 486 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مبنای صلح با طالبان باید حفظ ارزش‌های مشترک انسانی و ملی باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمانی تحت عنوان “مبانی صلح در اسلام” از سوی این خبرگزاری در کابل برگزار شد.   عبدالغفار ناظر سیغانی؛ کارشناس این گفتمان، صلح میان طرف‌های درگیر مسلمان را باعث ازدیاد ابهت اسلام و قدرتمند شدن مسلمانان در برابر دنیای کفر عنوان کرده افزود: صلحی که در قرآن از آن […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمانی تحت عنوان “مبانی صلح در اسلام” از سوی این خبرگزاری در کابل برگزار شد.

 

عبدالغفار ناظر سیغانی؛ کارشناس این گفتمان، صلح میان طرف‌های درگیر مسلمان را باعث ازدیاد ابهت اسلام و قدرتمند شدن مسلمانان در برابر دنیای کفر عنوان کرده افزود: صلحی که در قرآن از آن نام برده شده، میان دو گروه متخاصم با هویت اسلامی است. وگرنه صلح با کفار یا دشمن اسلام مفهوم دیگری غیر از این دارد.

 

به گفته او صلح با گروه‌های تروریستی مانند طالب و القاعده که با عنوان اسلام می‌جنگند، از این لحاظ که نام اسلام را یدک می‌کشند و با انگیزه‌های عقیدتی و یا گاهی به دلیل نارضایتی در برابر نظام می‌ایستند و عامل بسیاری از بدبختی‌ها می‌شوند برای کاهش خشونت‌ها صلح معتبر است تا جنگ، زیرا ادامه نزاع با گروه‌های تکفیری و بنیادگرا باعث آسیب‌های جدی در جامعه می‌شود.

 

سیغانی ادامه داد: امروز در میان کشورهای جهان، افغانستان بیشتر از همه درگیر نزاع‌های داخلی با تحریک خارجی‌ها می‌باشد بنابراین کشور ما نیاز شدیدی به برقراری صلح و ختم جنگ دارد و این امر مهم برآورده نخواهد شد مگر اینکه تمام عوامل جنگ‌ها به بررسی گرفته شوند.

 

به باور او، فقر اقتصادی، فرهنگی نبود یک نظام کارا و پاسخگو و همچنین تنش‌های قومی، سمتی و حزبی، همواره از عوامل عمدۀ جنگ‌ها در افغانستان بوده و لازم است که برای تامین صلح پایدار تمام این عوامل واکاوی شوند.

 

به عقیده این کارشناس یکی از مشکلات عمده در افغانستان در طول تاریخ چه در زمان شاهی مشروطه، مطلقه و چه هم دوره دموکراسی، نبود استراتژی دوامدار برای اداره مملکت بوده است و با آمدن هر سیاست‌مداری بر سر قدرت، سیاست از پایه تغییر می‌کند و به همین دلیل نظم مدیریتی نیز تغییر می‌کند.

 

سیغانی تصریح کرد که به خاطر نبود یک شیوه مدیریتی ثابت در عرصه‌های مختلف دینی و سیاسی است که افراط‌گرایی روز به روز در افغانستان در حال توسعه است و دامن مدارس، دانشگاه‌ها و حتی مکاتب را می‌گیرد.

 

او همچنان خاطرنشان کرد که اگر امروز برخی از مدارس دینی به خاستگاه اندیشه افراطیت تبدیل شده و یا از داخل و خارج تمویل می‌شوند، عمده دلیل آن نبود نظارت درست از سیستم آموزشی است که آن هم به ضعف مدیریت حکومت‌ها بر می‌گردد.

 

به هر صورت اصلاح باورها از پایه و اساس، کاری دشوار بوده و زمان زیادی لازم دارد اما فعلا باید برای قطع جنگ و برقراری صلح از هر راه ممکن تلاش کرد، زیرا جنگ‌های طولانی تمام هست و بود مردم افغانستان را نابود کرده است.

 

از سویی هم آقای سیغانی برخی از دست‌آوردهای ١٨ ساله در کشور را در سایۀ صلح با گروه طالبان در خطر می‌بیند.

 

از دید سیغانی صلح با گروه طالبان زمانی مثمر ثمر و مفید خواهد بود که تمام دست‌آوردها در همه عرصه‌ها حفظ و از شدت خشونت‌ها نیز کاسته شود، اما این همه در سایه صلح با این گروه که اغلب تحت امر بیرونی‌ها نیز می‌باشد میسر نخواهد بود.

 

وی تاکید کرد که مبنای اصلی صلح طبق دستور اسلام باید حفظ ارزش‌های مشترک انسانی باشد در غیر این‌صورت صلح با گروه طالبان جز مشروعیت دادن به یک گروه تروریستی چیز دیگری نخواهد بود.