• تاریخ انشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 13007
  • 713 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مجالس ازدواج همراه با لهو و لعب ، سلامت اخلاقی جامعه را تهدید می‌کند

امروزه مجالس ازدواج ، بستری برای توسعه و گسترش برنامه‌های مبتذل و حواشی غیرمشروع همراه با اسراف، گناه و ترویج فرهنگ دشمنان اسلام شده است که این موضوع سلامت اخلاقی جامعه را تهدید می‌کند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمدهاشمی راستی” رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در […]

امروزه مجالس ازدواج ، بستری برای توسعه و گسترش برنامه‌های مبتذل و حواشی غیرمشروع همراه با اسراف، گناه و ترویج فرهنگ دشمنان اسلام شده است که این موضوع سلامت اخلاقی جامعه را تهدید می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمدهاشمی راستی” رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در مراسم ازدواج “سید روح الله صالح” مسوول بخش فرهنگی دفتر این مرکز ، اظهار داشت: اگر اهل دقت باشیم، با یک نگاه علمی به عالم هستی درمی‌یابیم که خداوند متعال نظام هستی را بطور دقیق و منظم بنا نهاده و نهاد خانواده را موجب سکون، آرامش، ترقی و تعالی انسان‌ها قرار داده است.

 

وی افزود: نظام خانواده نزد پروردگار دارای ارزش بسیار بالایی است چون زن و مرد در سایه یکدیگر به تکامل می‌رسند و ازدواج یکی از اساسی‌ترین راه‌های تکامل است.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: “ما بُنِیَ فی‌الإسلامِ بِناءٌ أحَبَّ إلى‌اللّه عزوجل، وأعَزَّ مِنَ التَّزویجِ” در اسلام هیچ بنایى نزد خداوند محبوبتر از ازدواج نیست.

 

هاشمی افزود: حضرت(ص) در جای دیگر فرمودند: “إِذَا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ أَحْرَزَ نِصْفَ دِینِهِ فَلْیَتَّقِ اللَّهَ فِی النِّصْفِ الْآخَر”. شخصی‌که ازدواج می‌کند، در حقیقت نصف دین و آئین خود را حفظ کرده است. پس بر او لازم است که برای حفظ باقیمانده‌ی آن، تقوای الهی را پیشه‌ی خود سازد”.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در غرب کشور در ادامه گفته‌هایش به اهمیت ازدواج و رابطه محبت‌آمیز میان زوجین پرداخت و خاطر نشان ساخت: هدف کلی ازدواج و تشکیل زندگی مشترک هم چیزی جز نزدیک شدن به خداوند نیست.

 

او گفت: قرآن کریم بشارت می‌دهد که با ازدواج ، زوجین به آرامش می‌رسند. این آرامش هم یکی از نیازهای انسان برای حرکت در مسیر تقرب به خداوند است.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه به مساله انتخاب همسر از دیدگاه اسلام پرداخت و گفت: معیار ازدواج و انتخاب همسر هم برای یک فرد مؤمن همان هدف اصلی دین و زندگی است، لذا اگر زندگی انسان در مسیر قرب الهی باشد و با ازدواج به همسر خود در این مسیر آرامش بدهد و کمک نماید، یقینا این ازدواج عاملی برای پیشرفت معنوی و حرکت سریع‌تر در مسیر حقیقی کمال و زندگی خواهد بود.

 

او در قسمتی دیگر از سخنانش به اهمیت ازدواج و بازشدن درهای رحمت الهی به روی زوجین در هنگام ازدواج اشاره کرد و گفت: پیامبر(ص) فرموده‌اند که درهای رحمت الهی در چهار مورد گشوده می‌شود، هنگام آمدن باران، آن‌گاه که فرزند به صورت پدر و مادر خود(بامهر و محبت) نگاه کند، هنگام بازگشایی درب خانه خدا و هنگام ازدواج. بنابراین هنگام ازدواج دری از درهای رحمت الهی به روی زوجین گشوده می‌شود، خانواده‌ها نباید با برنامه‌های نامشروع، عروس و داماد را از رحمت الهی دور نمایند.

 

از سویی هم در این روزها شاهد هستیم که مجالس ازدواج زیادی در شهر هرات و حومه آن برگزار می‌شود که اغلب این مجالس همراه با ساز و آواز و رقص و پایکوبی است.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به موضوع فوق گفت: متاسفانه امروز مجالس و محافل عروسی ما بستری شده برای توسعه و گسترش برنامه‌های مبتذل و حواشی غیر مشروع ، همراه با اسراف، گناه و تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام. لازم می‌دانم صادقانه عرض کنم، در این خصوص علماء و حوزات علمیه‌ ما در طول سالیان دراز کم‌کاری‌های مفرط داشته‌اند، بگونه‌ای که امروز جوانان خیال می‌کنند، در رابطه با مراسم ازدواج و محافل جشن، هیچ طرح و برنامه‌ای مطابق با موازین اسلامی و مکتبی وجود ندارد و لزوما باید از ابتذال بهره برد.

 

وی در پایان گفت: این معضل به‌عنوان یک چالش جدی، سلامت اخلاقی جامعه، مخصوصا جوانان ما را تهدید می‌کند.