• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13699
  • 512 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

محبت و مودت به اهل بیت(ع) راه رسیدن به کمالات انسانی/ با داشتن منابع غنی فرهنگ زندگی، متأسفانه از همه چیز محروم هستیم

در ششمین روز از محرم الحرام، فلسفه شرکت در مراسم عزاداری و اثرات آن در جامعه، اهداف مقدس امام حسین(ع) و محبت به خانواده عصمت و طهارت و نتیجه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، دبیر کل حزب اسلامی تبیان، با […]

در ششمین روز از محرم الحرام، فلسفه شرکت در مراسم عزاداری و اثرات آن در جامعه، اهداف مقدس امام حسین(ع) و محبت به خانواده عصمت و طهارت و نتیجه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، دبیر کل حزب اسلامی تبیان، با بیان این که مهمترین فلسفه شرکت در مراسم عزاداری کسب محبت اهل بیت می باشد، افزود: امروز اگر کسی به مقام بلند انسانی رسیده است، از برکت ارتباط با اهل بیت است، زیرا آنان بعد از خدا، منبع فیض و مرکز بهره وری هستند.

 

به گفته آقای مزاری، اگر کسی ادعا کند که بدون ارتباط با خاندان وحی به جایی رسیده است، دروغ محض است، زیرا بدون وصل بودن به منبع فیض الهی، رسیدن به کمال انسانی ممکن نیست.

 

به عقیده این کارشناس دینی و سیاسی، اگر امروزه کسی ادعا کند که چرا غربی ها همه چیز دارند، با وجود این که هیچ ارتباطی با اهل بیت ندارند؟ جواب این خواهد بود که این ادعا نیز کاذب است، زیرا دنیای غرب هرچند ممکن است به لحاظ مادی، امکانات و تکنالوژی روز به جایی رسیده باشند، اما از نگاه معنوی قطعاً در حال زوال هستند.

 

به باور این عالم دینی، کسی می تواند به جایی برسد که با خدا و اهل بیت(ع) که نمایندگان واقعی او در روی زمین هستند، وصل شود.

 

محبت ورزی تنها راه وصل شدن به اهل بیت(ع) است

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه سخنان خود علاوه کرد: یکی از راه های وصل شدن به اهل بیت، محبت است، زیرا محبتی که اظهار علاقه قلبی است، مودت را به دنبال دارد که بیان گر دوستی قلبی و اظهار آن است و مودت نیز باعث می گردد تا باداشتن معرفت، در مسیر اهداف امام حسین(ع) قرار بگیریم.

 

وی همچنان اظهار داشت که اگر ما بخواهیم عزت دنیا و سعادت اخروی داشته باشیم، باید معرفت دینی که از ارتباط با خاندان وحی به دست می آید، داشته باشیم و آن چه را قانون زندگی(قرآن) معرفی کرده است را بشناسیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: امروز کسانی که در مشکلات به سر می برند و با وجود داشتن امکانات مادی، از زندگی شکایت دارند، از امامان معصوم فاصله داشته، از معرفت محروم هستند و راه را گم کرده اند.

 

به گفته وی، آرامش و آسایش تنها در داشتن پول و ثروت نیست، زیرا ممکن است یک فرد از امکانات مادی بهره نداشته باشد، اما از نگاه مقام و منزلت معنوی به درجه اعلای انسانی رسیده باشد؛ مانند حضرت امام خمینی(ره) که از مال دنیا جز یک قالیچه میراثی به جا نگذاشت، اما از راه ارتباط با ائمه معصومین به جایی رسید که امروز بر قلوب مؤمنین حکومت می کند و نامش در گوشه گوشه جهان بر سر زبان ها است.

 

محرم بستر مناسب برای وصل شدن به اهل بیت

آقای مزاری در ادامه خاطرنشان کرد که محرم شرایط مناسب و بستر حرکت به سوی خاندان اهل بیت و یک جا شدن با برنامه های سازنده امام حسین(ع) است و نباید این فرصت ها از دست برود.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، در ایام محرم الحرام باید برنامه ها به گونه ای تنظیم شود که مردم به خصوص نسل جوان، از روش، منش و افکار و اندیشه امام حسین(ع) بهره مند شوند.

 

او با ابراز این که عاشورا جهت دهنده انسان ها به سوی فلاح و رستگاری است، افزود: با استفاده از مکتب عاشورا باید زندگی مسلمانان رنگ دیگری به خود گرفته و شور و شعور حسینی پیدا کند.

 

وی با اظهار این که اگر در عاشورا تغییری در زندگی احساس نشود، شرکت در مراسم ها بی فایده است، افزود: هر کس باید برای خود بقبولاند آن گونه که اهل بیت و امام حسین(ع) زندگی کردند، ما نیز آن گونه زندگی کنیم.

 

این عالم دینی در ادامه تصریح کرد: “اگر از مکتب عاشورا و مکتب امام حسین(ع) درست استفاده شود، بدون شک مجموعه قدرتمندی به وجود خواهد آمد که در برابر هر جریان غیردینی و استکبار جهانی ایستادگی کرده و کیان اسلام را از طوفان های سهمگین حفظ می کند”.

 

مشکلات افغانستان نتیجه بی توجهی نسبت به مکتب عاشورا

دبیرکل حزب اسلامی در ادامه به وضعیت موجود در کشور نیز شاره کرد و گفت: “امروز اگر در افغانستان مشکلات سیاسی و اجتماعی وجود دارد، برای این است که مردم تنها شعار حسین دوستی سر می دهند، اما امام حسین(ع) را درست نمی شناسند و از راه و روش او پیروی نمی کنند”.

 

وی افزود: اگر مردم افغانستان در عرصه مادی از قافله بشری باز مانده و در میدان معرفت و اخلاق انسانی زمین گیر شده اند، به دلیل این است که در راستای گفتن حق می ترسند و می لرزند که مبادا با مشکل مواجه شوند، این در حالی است که امام حسین(ع) در برابر تمام ظلم و ستم های حکومت جور ایستادگی کرد و هیچ گونه خوف و هراسی در جهت اظهار حق و نفی باطل در خود راه نداد”.

 

به باور این فعال فرهنگی اجتماعی، امروز متأسفانه مشکلاتی که هم در سطح بزرگان و هم در لایه های مختلف جامعه وجود دارد، به گونه ای مردم را زمین گیر ساخته که نمی توانند از معارف دینی خوشه چینی کرده و از شور و شعور حسینی بهره مند شوند.

 

او همچنان گفت: “در حالی که امروز دشمن در برابر کربلا و عاشورا قرار گرفته است و شب و روز به صورت مرموزانه در جهت براندازی این مکتب تلاش می کنند، اما بزرگان و مدعیان حفاظت از ارزش های دینی و مذهبی فقط به ظاهر قضیه می بینند و با شعارهای پوک، مبارزه بنیادی، منطقی و مدیریت شده علیه دشمن را از دست داده اند.

 

او تأکید کرد: وظیفه علما و بزرگان به خصوص در روزهای عاشورای حسینی سوق دادن جامعه به پیروی واقعی از امام حسین و بازگو کردن آموزه های این نهضت ماندگار برای جوانان است.

 

به باور رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، دشمن می داند که اگر انسان ها با مکتب امام حسین(ع) آشنا شوند که سراسر مردانگی، شجاعت، ظلم ستیزی و کفرشکنی است، نمی تواند به مقصد خود برسد و داشته های مادی و معنوی مسلمانان را به یغما ببرد، به همین لحاظ است که دنیای استکبار در برابر محرم و برنامه های سازنده او ایستاده و از استفاده هیچ ابزاری برای تخریب چهره مکتب عاشورا و تضعیف و نابودی عاشورائیان دریغ نمی ورزد.

 

او همچنان افزود: به دلیل بی خبری و بی توجهی مسلمانان امروز دنیای کفر تمام هست و بود کشورهای اسلامی را می بلعد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری اشاره کرد: “در عراقی که سرشار از نفت است، مردم آن در بدبختی زندگی می کنند. افغانستانی که مملو از منابع زیر زمینی است، مردمش در فقر و فلاکت زندگی می کنند و همین طور سایر کشورهای اسلامی مانند سوریه، لیبی و… که مسلمانان روز خوشی ندارند، دلیلش بی توجهی خود مسلمانان است”.

 

به گفته وی، یکی از نشانه های شوم دشمنان اسلام در افغانستان این است که امروز نیروی جوان را مصروف برنامه های بیهوده و عبث کرده تا آنان را از تحصیل و کسب معرفت باز دارند و بعد خودشان بیایند و به عنوان متخصص و انجنیر، منابع افغانستان را مورد استفاده قرار دهند.

 

به گفته رییس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ما با داشتن منابع غنی فرهنگ زندگی “قرآن، سنت و اهلبیت” امروز متأسفانه از همه چیز محروم هستیم.

 

گفتنی است که در این محفل معنوی، دو تن از اشتراک کنندگان نیز صحبت کرده و تأکید کردند که عاشورا از نظر مسلمانان آن قدر اهمیت دارد که اگر خون هر مسلمانی برای حفظ آن ریخته شود، کم است.

 

آنان تأکید کردند که تنها با گریه و زاری نمی توان از اهداف امام حسین(ع) پیروی کرد، بلکه انجام واجبات و ترک محرمات از شاخصه ها و اهداف مهم نهضت عاشورا است که باید زنده نگه داشته شود و در زندگی فردی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

 

لازم به ذکر است که محفل ششمین روز عزاداری امام حسین(ع) در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با ذکر مصیبت توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی پایان یافت. این مراسم هر روز در دفتر مرکزی تبیان در کابل، از ساعت ۹ صبح برگزار می گردد.