• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20445
  • 434 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مدعیان حقوق بشر در غرب، خود ناقض حقوق بشر در جهان هستند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا، گفتمانی دانشجویی تحت عنوان” حقوق بشر اسلامی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور دانشجویان، فعالان فرهنگی و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار شد.   کارشناسان این گفتمان تقی واحدی؛ کارمند کمیسون مستقل حقوق بشر در بلخ و نیز شعیب سالک؛ کارشناس مسائل  […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا، گفتمانی دانشجویی تحت عنوان” حقوق بشر اسلامی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور دانشجویان، فعالان فرهنگی و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان تقی واحدی؛ کارمند کمیسون مستقل حقوق بشر در بلخ و نیز شعیب سالک؛ کارشناس مسائل  اجتماعی در مقطع لیسانس بودند که پیرامون  سرفصل های رابطه اسلام و حقوق بشر، از حقوق بشر اسلامی تا حقوق بشر غربی و حقوق بشر اسلامی امتناع یا ضرورت صحبت کردند.

 

تقی واحدی؛ کارشناس اشتراک کننده در این گفتمان، گفت: یکی از اصل های اعلامیه جهانی حقوق بشر، سه نکته اساسی را مطرح می کند که آن عبارت از اصل برابری، اصل آزادی و اصل اخوت است.

 

واحدی ضمن بیان اینکه این سه اصل در اسلام نیز آمده است خاطرنشان ساخت: در اصل برابری اعلامیه حقوق بشر، انسان ها صرف نظر از جنسیت، همه با همدیگر برابر و دارای حقوق مساوی هستند.

 

او در مورد اصل آزادی این اعلامیه خاطرنشان ساخت: طبق این اصل، تمام انسان‌ها در انتخاب عقیده، زبان، دین و… آزاد هستند.

 

به باور واحدی بعد از رخداد جنگ اول و دوم جهانی که میلیون ها کشته و زخمی برجا گذاشت، سران کشورهایی که بیشترین ضربه را از این جنگ ها دیده بودند به دنبال راه حل هایی شدند که دیگر این فاجعه تکرار نگردد و به سبب آن برابری انسان ها را به رسمیت شناختند و روحیه اخوت و برادری در برابر گرفتاری ها را از ضرورت های بشر دانستند و دست به ساخت اعلامیه حقوق بشر زدند.

 

واحدی همچنین گفت: میان حقوق بشر اسلامی و حقوق بشری که در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد مشترکات زیادی وجود دارد که می توان از اصل کرامت که در هر دو تاکیده شده است، نام برد.

 

وی به موارد تضاد این دو هم اشاره کرد و اذعان داشت: در میان قوانین اسلامی و حقوق بشر، تضادهایی نیز وجود دارد که بخشی از آن تضادها قابل حل است.

 

واحدی تضادهای موجود در اعلامیه حقوق بشر و نیز قوانین اسلام را موجودیت فرقه های مختلف در اسلام بیان داشت و گفت: اسلام دو قرن بعد از پیامبر(ص) به شکل مذاهب مختلف عرض اندام کرد و این شاخه های مذهبی  حتی در احکام خود تفاوت های زیادی باهم دارند.

 

وی خاطرنشان ساخت: اسلام یک دین پویا و کامل است اما بعضی از قوانین مانند مساوی نبودن حقوق زن و مرد در آن وجود دارد که این مسأله به صورت یک اصل نه؛ بلکه یک استثناء نظر به شرایط جامعه می باشد.

 

این فعال حقوق بشری در ادامه افزود: بعضی از استثنائات در اعلامیه حقوق بشر نیز وجود دارد که نظر به اعلامیه حقوق بشر، آزادی و آزاد زندگی کردن حق تمام انسان‌هاست؛ اما اگر کسی مرتکب جرم می‌شود، این آزادی از او گرفته شده و برای مجازات باید روانه زندان گردد.

 

در ادامه، شعیب سالک؛ کارشناس دیگر این گفتمان در مورد صحبت های آقای واحدی اشاره کرد و گفت: منظور از حقوق بشری که آقای واحدی می گوید منشوری است که در سال۱۹۴۵ امضا شده است؛ ولی در اصل قبل از این اعلامیه اگر تاریخ به دقت مطالعه گردد، مفهوم و معنای اصلی حقوق بشر در تمام ادیان الهی بوده و بر اجرای آن تاکید فراوانی صورت گرفته است.

 

وی افزود: طبق آیه صریح قرآن کریم (ان اکرمکم عندالله اتقیکم) دین اسلام نیز بر اساس برابری، عدالت و مساوات بوده و هیچ کس بر کسی برتری ندارد جز به تقوای الهی.

 

به گفته سالک، عوامل و مبلغان حقوق بشری که امروز غرب آورده است و می خواهد در کشورهای اسلامی پیاده شود، خود شان ناقضین حقوق بشر در جهان هستند.

 

وی در ادامه به نظریات علمای جهان اسلام در مورد نقض حقوق بشر توسط غربی ها اشاره کرد و گفت: نویسندگان اسلامی در تحقیقات و اندیشه های خود بارها  گفته اند که در غرب اصلا به حقوق بشر توجه نمی شود.

 

به گفته سالک، این موضوع در کتاب های علامه طباطبایی، اقبال لاهوری، سید جمال الدین افغان و علی شریعتی به اشکال گوناگون اشاره گردیده است.

 

این کارشناس مسایل اجتماعی ضمن اینکه گفت زمانی حقوق بشر پایمال می شود که حقوق بشر الهی  پایمال گردد، اذعان داشت: مدعیان اجراکننده حقوق بشر در غرب کسانی بودند که خود شان ناقضین حقوق بشر شدند که می توان از مارکس نام برد که با اندیشه و نظریه های خود جهان را به دوقطب تبدیل کرد و نیم جهان را به طرف نابودی کشاند و ملت های کوچک را در این میان پایمال کرد.

 

وی همچنبن اضافه کرد: شعارهای آزادی و حقوق بشری که  امریکا  سر می دهد کاملا در تضاد با حقوق بشر اصلی است.

 

سالک با بیان اینکه عدالت در سرتاسر دین اسلام وجود دارد و این دین در پیاده کردن حق، مسلمان و کافر جدا نمی کند به زمان حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت: در زمان حضرت علی(ع) یک یهودی زره حضرت را دزدیده بود و هر دو نزد قاضی رفتند قاضی از حضرت علی شاهد خواست؛ اما حضرت گفت که شاهد من پیامبر بود که فعلا در قید حیات نیست. بنابراین قاضی به نفع یهودی فیصله کرد. آنجا بود که یهودی به اسلام رو آورد و گفت: این دین واقعا دین عدالت است که در پیاده کردن عدالت، هیچ فرقی میان مسلمان و غیر مسلمان نگذاشته است.

 

او به مشکلات حقوق بشر غربی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر ما حقوق بشر غربی را در بعد اقتصادی به بررسی بگیریم، غربی ها در بخش درآمد اقتصادی، آزادی مطلق گذاشته اند؛ یعنی هر فرد می تواند ثروت را از هر راهی که می خواهد برای خودش کسب کند.

 

وی نمونه های آن را موجودیت بانک های  قرضه دهی که در مقابل آن سود می گیرد، بیان کرد و گفت: در دین اسلام، سود حرام است؛ اما موجودیت بانک های سودگیر در کشورها، طبقات بالا و پایین را به وجود آورده است که طبقه ثروتمند هر روز ثروتمندتر و فقیر هر روز فقیرتر می گردد.

 

به گفته سالک اسلام به انسان ها ارزش داده و وی را اشرف مخلوقات کرده است در صورتی که در حقوق بشر غربی حقوق حیوانات را نیز برابر با حقوق انسان ها می‌دانند.

 

این کارشناس اشتراک کننده گفتمان در مورد پیاده شدن عدالت در دین اسلام اشاره کرد و گفت: در زمان پیامبر، حضور مردم در جنگ، یکسان بود و فرقی میان پسر فرمانده و  سرلشکر و مردم عام نبود و همه زیر یک پرچم حرکت می کردند؛ اما فعلا هیچیک از فرزندان کسانی که در قدرت هستند به سربازی نمی روند و در مقابله با دشمن نمی جنگند به همین خاطر میلیون ها نفر اگر کشته شوند کسی خبر نمی شود.

 

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناسان و جمع بندی موضوع توسط حجت الاسلام آقای سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ از دیگر برنامه های این گفتمان بود.