• تاریخ انشار: ۴ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 27642
  • 359 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مدیریت جامعه امروز نیازمند کار تشکیلاتی است

n00193998-b

مسئول مرکز تبیان در زون شمال گفت: مدیریت جامعه امروز نیازمند اصول مدیریتی یک تشکیلات اسلامی است چنانچه یکی از ویژگیهای  مهم پیامبر اکرم(ص) تشکیلاتی عمل کردن ایشان در تمام امور فردی و اجتماعی بوده است.   حجت الاسلام سید حامد موسوی؛ مسئول نمایندگی خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان در زون شمال در گفتمان […]

مسئول مرکز تبیان در زون شمال گفت: مدیریت جامعه امروز نیازمند اصول مدیریتی یک تشکیلات اسلامی است چنانچه یکی از ویژگیهای  مهم پیامبر اکرم(ص) تشکیلاتی عمل کردن ایشان در تمام امور فردی و اجتماعی بوده است.

 

حجت الاسلام سید حامد موسوی؛ مسئول نمایندگی خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان در زون شمال در گفتمان دانشجویی آوا که به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص) در سالن اجتماعات مرکز تبیان در بلخ برگزار شده گفت: قرآن در آیه ۵۶ سوره احزاب یکی از ویژگی های مهم پیامبر (ص) را اصول یک تشکیلات اسلامی مطرح کرده است.

 

وی  افزود: در آیه “إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیما”به یکی از ویژگی پیامبر که درود فرستادن خدا،ملائکه و مومنین بر ایشان می باشد را بیان می کند و همچنین این آیه در قسمت مدیریت جامعه حرف زیادی دارد و اصول مدیریتی یک تشکیلات اسلامی را بیان می کند.

 

حجت الاسلام موسوی  ادامه داد: در این آیه قرآن خداوند و ملائکه به پیامبر صلوات فرستاده و از مومنین نیز خواسته است به پیامبر درود بفرستند چنانچه که اصول مدیریت در این آیه مراعت شده که به تشکیلاتی ها نیز یاد می دهد که باید این موارد رعایت گردد تا سبب موفقیت در بعد فردی و اجتماعی شود.

 

وی با اشاره به تک تک بخش های این آیه اظهار داشت: کسی که در راس کار یک تشکیلات قرار می گیرد دستورش باید قاطع و شفاف باشد و در تشکیلات نیز مدیر باید با قاطعیت و شفافیت دستور صادر کند.

 

مسئول نمایندگی خبرگزاری صدای افغان در مزارشریف ابراز داشت:اگر دستور مدیر قاطع نباشد اعضا اهداف شان را گم می کنند چنانچه تعدادی از جریان ها بنا به همین مشکل دچار انحراف شده اند.

 

وی در ادامه گفت:خود خداوند در رابطه به دستوری که داده یعنی درود فرستادن به پیامبر پیش قدم شده، ابتدا خودش به پیامبر درود فرستاده و بعد به دیگران دستور داده است.

 

موسوی افزود: در یک تشکیلات نیز یک مدیر باید خودش قبل از دیگران به حرف و دستورات عمل کند، زیرا با حرف زدن کسی را تربیت نمی توانیم.

 

وی با اشاره به یک داستان در زمان پیامبر گفت: پدری هر چه به فرزندش می گفت خرما نخور برایت ضرر دارد، پسر حرف پدر را گوش نمی کرد تا اینکه پدر پسرش را نزد رسول خدا آورد و از پیامبر خواست او را نصیحت کند پیامبر به این مرد گفت امروز بروید فردا بیاید، اصحاب از رسول الله پرسیدند چرا چنین کردید، پیامبر فرمودند چون خودم داشتم خرما می خوردم، پسر که نمی دانست به من ضرر ندارد، پس نمی شد به پسر بگویم شما نخوردید.

 

مسئول مرکز تبیان در مزارشریف، با اشاره به شماری از حکومت داران کنونی کشور گفت: خیلی از رهبران حکومت می گویند با فساد مبارزه می کند اما ادارات خودشان مملو از فساد است.

 

حجت الاسلام موسوی افزود: خداوند می فرماید بهتر از شما انسان ها یعنی ملائکه هم بر پیامبر درود می فرستند جنانچه در تشکیلات بعضی افراد دچار عجب می گردند و می گویند که بهتر از من کسی دیگری نیست که بتواند کارهای تشکیلات را به پبش ببرد،اما خداوند در این آیه به انسان می فرماید که بهتر از تو فرشته ها با آن مقام شان به پیامبر صلوات می فرستند.

 

وی با بیان اینکه درود فرستادن باید همیشگی باشدخاطر نشان ساخت:مدیر وقتی یک دستور را می دهد باید پای حرف خود ایستاده باشد و با تاکید دنبال برنامه ها باشد و این دستور استمرار داشته باشد.

 

این عضو شورای اخوت اسلامی گفت: خداوند همواره انسان را با لحن خوب مورد احترام قرار داده ازاین رو  مدیر تشکیلات نیز باید از لحن تحقیر آمیز خودداری کند و دایم مردم و مجموعه فرهنگی و تشکیلاتی را با لحن نیکو یاد کند.

 

حجت الاسلام موسوی افزود: درود فرستادن به پیامبر نباید زبانی باشد، بلکه در عمل هم باید تسلیم گفته های پیامبر باشیم.

 

مسئول خبرگزاری صدای افغان عنوان کرد: باید در تمام زندگی در ظاهر و باطن تسلیم پیامبر بود و در تمام ابعاد زندگی از ایشان پیروی نمایم چرا که مدیر یک تشکیلات نیز باید دستوراتش زبانی و برای منافع خودش نباشد، بلکه قلبا با مجموعه همراه باشد.

 

وی افزود: انسان در کنار تسلیم با زبان باید با قلب نیز تسلیم دستورات الهی باشد مانند شیطان که شش هزار سال خدا را با زبان عبادت کرد اما بالاخره از درگاه خداوند رانده شد یا مثل شمر که امام حسین علیه السلام،  را می شناخت اما به شهادت رساند.

 

حجت الاسلام موسوی عمل به آیه فوق را نهادینه شدن تخصص و تعهد در زندگی یک مدیر تشکیلاتی عنوان کردو گفت: ما نیز پیرو این آیه از پنج سال بدین سو هر صبح جمعه با هدف روشنگری در جامعه گفتمان دانشجویی  رابرگزار و زمینه بحث و گفتگو روی مسائل مهم جامعه را فراهم می نماییم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>