• تاریخ انشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27265
  • 355 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراجع تقلید نائبان برحق امام زمان(عج) حاکم شرع، مدیر جامعه و ارزش های دینی هستند

به گفته آنان، مراجع تقلید حاکم شرع، مدیر جامعه اسلامی و مدیر ارزش های دینی هستند و باید به سخن مراجع دینی مان بها و ارزش بدهیم در غیر آن باردیگر در زمان و عصر ما نیز حادثه کربلا به وقوع خواهد پیوست.   به گزارش خبرگزاری آوا، این بیانات در مراسم تجلیل عاشورای حسینی […]

به گفته آنان، مراجع تقلید حاکم شرع، مدیر جامعه اسلامی و مدیر ارزش های دینی هستند و باید به سخن مراجع دینی مان بها و ارزش بدهیم در غیر آن باردیگر در زمان و عصر ما نیز حادثه کربلا به وقوع خواهد پیوست.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، این بیانات در مراسم تجلیل عاشورای حسینی با حضور با شکوه مردم ولسوالی انجیل هرات در مسجد جامع حضرت حمزه سید الشهدا(ع) در شهرک شکوفان احمدی صورت گرفت.

 

در این مراسم، سخنرانان پیرامون عوامل و فلسفه قیام برحق امام حسین(ع) بر علیه یزیدیان و حکومت فاسد آن به ایراد سخن پرداختند.

 

سید عبدالله نایاب مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات و سخنران ویژه این همایش، در پاسخ این سوال که چرا امام حسین(ع) قیام کرد؟ بیان نمود: امام حسین طبق فرموده خودش برای احیای امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح امت جد بزرگوارش،  تمرد از حکومت فاسق و فاجر آنزمان و برای تشکیل حکومت و نظام اسلامی قیام کرد.

 

وی در پاسخ به این سوال که پیام ها و اندرزهای عاشورای حسینی برای ما چیست؟ اظهار نمود: اولین پیام قیام عاشورا برپایی و اقامه نماز است، امام حسین هنگام نماز ظهر در میان انبوهی از تیر باران و حملات بی وقفه دشمن نماز را به جماعت اقامه نمود.

 

بنابر اظهارات این فعال فرهنگی هرات، “وحدانیت و ایمان به خداوند”، دیگر پیام این قیام است که امام حسین با آگاهی کامل، تمام هستی اش را فدای این راه کرد.

 

به باور آقای نایاب، کسی که به خداوند ایمان راسخ داشته باشد از مرگ نترسیده و برای احیای دین از جان،  مال و تمام هستی خود مایه می گذارد.

 

او با اشاره نمودن به نمونه ای از ایمان راسخ در میان جوانان این مرز و بوم تصریح کرد: صدها جوان با خلوص نیت جان را در طبق اخلاص نهاده وبا سینه سپر کردن در مقابل دشمن و تروریستان مزدور برای تامین امنیت مراسم های عاشورا و ایام محرم شبانه روز تلاش می کنند و از هیچ کس و هیچ چیز ترس ندارند چون توکل آنها به خدای حسین(ع) است.

 

مسئول مرکز تبیان در هرات، در ادامه سخنانش خطاب به زنان، مردان و عزاداران حسینی که با وجود تمامی مشکلات امنیتی مساجد و حسینیه ها را با حضور پر رنگ شان پر می کنند و از قیام برحق امام حسین تجلیل نموده و آنرا زنده نگه می دارند  گفت: این نشانه توکل و ایمان راسخ شما به خدای حسین(ع) است.

 

به گفته وی، امام حسین برای اصلاح امت مسلمه به کربلا رفت، در جامعه ای که تمامی امورات به انحراف کشیده شده باید کسانی باشند که دربرابر این وضعیت حتی با تقدیم نمودن جان و تمام هستی شان، قد علم کنند.

 

این کارشناس امور جامعه شناسی، با اشاره به اوضاع فعلی کشور تاکید نمود: در کشور افغانستان همگان حق زندگی، انتخاب، فعالیت، رشد و اعتقاد و اندیشه را دارند و عده ای نمی توانند آن را به انحصار خود در بیاورند و  امروز نیروهای امنیتی ما در برابر انحراف فکری بنام تروریزم قد علم نموده اند تا مردم از اقشار مختلف جامعه بتوانند در نهایت آرامش و صلح در کنار یکدیگر زندگی کنند.

 

به باور وی، پس از گذشت هزار و چهار صد سال از واقعه عاشورا تا هنوز ظلم و بی عدالتی ها در جامعه بشریت بیداد می کند و این جامعه به سوی فساد در حال حرکت است، مردم با حضور در حسینیه ها و تجلیل از قیام عاشورا می خواهند تا جلوی این بی عدالتی ها گرفته شده و عدالت به گونه درست آن در جامعه محقق شود.

 

ما به عنوان پیروان امام حسین (ع) از قیام عاشورا چگونه می توانیم درس و عبرت بگیریم؟ ” عبرت و پند آموزی” سومین پیام این نهضت بزرگ جهانی است که آقای نایاب در ادامه سخنانش به آن پاسخ ارائه نمود.

 

وی با بیان اینکه «در سرزمین کربلا کفار و مشرکین بر علیه امام حسین شمشیر نکشیدند بلکه عده ای از آنان حامل و برخی حافظ قرآن بودند، برخی از آنان از جمله صحابی پیامبر یاد می شدند، عده کثیری از آنان برای دعوت از امام زمان شان نامه دعوت فرستاده بودند و پیشانی برخی از فرط نماز خواندن پینه بسته بود اما با در دست داشتن فتوای شرعی برای قتل امام حسین به میدان جنگ آمده بودند»، تاکید کرد: باید از دیدن این شواهد عبرت بگیریم و به خود تلنگری بزنیم که اگر ما در جای آن افراد قرار بگیریم آیا برعلیه امام و ولی مان شمشیر به دست قیام خواهیم کرد؟.

 

این آگاه امور دینی گفت: اگر امروز ما برای حادثه کربلا و آنچه که کوفیان در حق امام شان روا داشته اند سوگواری و عزاداری می کنیم به دلیل این است که آنها امام عصر و زمان شان را یاری نکردند.

 

به باور وی، امروز نیز امام زمان ما مظلوم و بی یاور است و یاری می طلبد و فریاد ” هل من ناصر ینصرنی”  امام حسین که در سال ۶۱ بلند بود، امروز بر زبان حضرت مهدی(عج) جاری است. آیا امروز آماده هستیم  تا مولا و امام زمان مان را یاری برسانیم و آیا این ظرفیت در وجود ما است که بازهم حادثه” کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا” تکرار نشود؟

 

آیا این آمادگی و توانایی جانی، مالی و اعتقادی را داریم که در پاسخ  به فریاد ” انا بقیه الله” به عنوان دوستداران و سربازان امام زمان صدای ” لبیک یا مهدی”  خود را بلند کنیم؟.

 

مسئول مرکز تبیان در هرات، با استناد به گفته بسیاری از محققان و مهدی شناسان تاکید کرد که امام زمان نیازی به آمدن ندارد بلکه باید امام زمان آورده شود. فضای فکری و اجتماعی جامعه باید به گونه ای زمینه سازی و فراهم شود که  خود ما امام زمان را بیاوریم پس باید خانه دل را صفا بدهیم تا مهمان حاضر به آمدن شود.

 

وی با اشاره به حضور مراجع عظام در جوامع اسلامی تاکید کرد که مراجع تقلید نائبان برحق امام زمان هستند و زمانی که این شخصیت ها سخنی را می گویند باید به فرموده آنان گوش فرا داده و طبق آن عمل نماییم. مراجع تقلید حاکم شرع، مدیر جامعه اسلامی و مدیر ارزش های دینی هستند و باید به سخن مراجع دینی مان بها و ارزش بدهیم در غیر آن باردیگر در زمان و عصر ما نیز حادثه کربلا به وقوع خواهد پیوست.

 

امروز ما عملا حادثه کربلا را در گوشه گوشه کشور خود مشاهده می کنیم،  زمانی می توانیم از این حادثات و بلایای خانمان سوز جلوگیری نماییم که حرف اول و آخر زندگی ما حرف مراجع تقلید ما باشد.