• تاریخ انشار: ۷ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 28328
  • 462 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراسم دومین سال‌گرد رویداد حمله انتحاری بر دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) برگزار شد

مراسم گرامی‌داشت از دومین سالگرد رو یداد حمله انتحاری علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، تحت عنوان «حمله تروریستی هفتم جدی؛ اهداف دشمنان و مسئولیت حکومت و نخبگان» با حضور علما، فرهنگیان، خانواده‌های شهدا و جمع کثیری از شهروندان در کابل برگزار شد.   حجت الاسلام و […]

مراسم گرامی‌داشت از دومین سالگرد رو یداد حمله انتحاری علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، تحت عنوان «حمله تروریستی هفتم جدی؛ اهداف دشمنان و مسئولیت حکومت و نخبگان» با حضور علما، فرهنگیان، خانواده‌های شهدا و جمع کثیری از شهروندان در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد امین زاهدی رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم خاطر نشان ساخت که شهدای مرکز تبیان بیشترین نقش را در بیداری شهروندان کشور برای مبارزه با دشمن مشترک شان داشته است.

 

آقای زاهدی اضافه کرد که هرچند قبل از رویداد هفتم جدی نیز رویدادهای خونین زیادی در کشور اتفاق افتاده‌ است، اما حمله به دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا موجب شد تا شهروندان به «سیستماتیک» بودن حملات دشمن پی‌ببرند.

 

براساس گفته‌های زاهدی؛ قبل از این رویداد مردم فکر می ‌ کردند که دشمن برای ایجاد اختلاف و به صورت مقطعی کار می ‌کند، اما بعد از آن برای جهانیان و شهروندان کشور ثابت شد که دشمن پروژه سیستماتیک روی دست دارد و حرکت‌های ارزشی را با عملیات انتحاری سرکوب می‌کند.

 

او یادآور شد که پُشت این قضیه دست‌های استکبار جهانی، اسراییل و مزدوران آن قرار داشت که خواستند تا میان شهروندان وحشت و ارعاب خلق کنند.

 

زاهدی تاکید کرد که اکنون ما رسالت دینی داریم تا به مقام شهدا ارج بگذاریم و راه آنان را ادامه بدهیم.

 

رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم به فعالیت‌های این مرکز در سه دهه گذشته نیز اشاره کرد و گفت که مرکز تبیان در سه دهه گذشته در راستای بیدارگری فکری جامعه فعالیت داشته و خبرگزاری آوا نیز به عنوان یک نهاد آزاد واقعیت‌های اجتماعی را بدون جانبداری انعکاس داده است.

 

او خاطر نشان ساخت که تمام فعالیت‌های مرکز تبیان در راستای تقویت وحدت ملی بوده است و مسایل قومی و نژادی را از منطق خود دور میدانسته است.

براساس گفته‌های زاهدی؛ مرکز تبیان حمایت از دولت مرکزی را به عنوان یکی از وظایف ملی و دینی خود میداند و انتقادهای این مرکز از دولت نیز برای اصلاح نقایص بوده است.

 

او خاطر نشان ساخت که این مرکز تاکنون برای رعایت حقوق شهروندان و مبارزه با بی عدالتی ها بهترین راهکار را ارائه کرده است.

 

در این مراسم پیام حجت‌الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز توسط محمد عظیم فکور، مسوول بخش دانشجویی این مرکز قرائت گردید.

 

در پیام تصریح شده است که دولت، ۷ جدی را به عنوان روز فرهنگ و رسانه در تقویم رسمی کشور درج نماید و شرایط زندگی آبرومندانه را برای بازماندگان شهدا و تداوی زخمی ها فراهم کند.

 

در پیام همچنین گفته شده است که حادثه هفتم جدی که منجر به شهادت ۵۲ تن از همکاران ما و زخمی شدن بیش از ۹۰ تن دیگر شد، بسیار فاجعه بار و هولناک و در بسیاری از عرصه ها استثنایی و شاخص بود و اینگونه شد که پس از چهار دهه بحران افغانستان، بهترین و برجسته ترین نیروهای فکری، فرهنگی و رسانه ‌ ای کشور آن هم به دست جلادان به ظاهر منسوب به داعش به ملکوت اعلی پیوستند .

 

در پیام رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان انتقاد شده است که حاکمیت با این طول و عرضش و با آن ادعای حمایت جهانی به خصوص امریکایی ها از این حاکمیت به ویژه در عرصه نظامی، آنهم پس از عقد پیمان امنیتی کذایی میان کابل و واشنگتن، نتوانسته بیان روشنی از واقعیت حادثه مطرح، عوامل دست اندرکار آن را دستگیر و عزم جدی در به مجازات رساندن آنان ارائه کند .

 

در پیام همچنین تاکید شده است که دولت افغانستان به وظیفه خود در عرصه امنیتی به درستی عمل و به هرشکل ممکن سرنخ ماجرا را پیدا کرده، با دستگیری عوامل رهبری و دست اندرکار حادثه تروریستی ۷ جدی، دل خانواده های شهدا و زخمی های این حادثه را شاد نماید.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد موسوی شیخمیرانی نیز در این مراسم شهدای مرکز تبیان را «شهدای راه علم و آگاهی و شهدای دانایی » خواند و اضافه کرد که دشمن خواست تا با این حمله حرکت‌های ارزشی و فعالیت های فرهنگی را در کشور تعطیل کند.

 

آقای موسوی اضافه کرد: کسانی که پشت این قضیه قرار داشتند از افغانستان نبودند، بلکه خارجی‌های بودند که برای درهم شکستن قوت ما استخدام شده بودند.

 

او افزود: تروریستان برای ایجاد اختلاف میان شهروندان کشور استخدام شده بودند، درحالیکه مردم ما به بیداری کامل رسیده اند و تفرقه افگنان را کارگردانان استعمار می‌دانند.

 

او یادآور شد که اکنون ما وظیفه داریم تا در مساجد و منابر برای دانایی شهروندان و قباحت نادانی و جهل تبلیغ کنیم و راه شهدا را ادامه بدهیم.

 

او از خانواده شهدا نیز خواست تا فعالیت های فکری و فرهنگی را در جامعه گسترش بدهند و اهداف فرزندان شهید شان را برآورده سازند.

 

موسوی مرکز تبیان را منشاء خدمات فرهنگی و اجتماعی در کشور خواند واضافه کرد که این مرکز از زمان تاسیس تاکنون گام های ارزشمندی را در راستای آگاهی شهروندان برداشته است.

 

براساس گفته‌های مدیر مسئول هفته نامه کوثر؛ تمام تلاش آقای حسینی مزاری رئیس عمومی این مرکز نیز برای دانش بوده و سعی کرده تا شهروندان کشور را از محرومیت بیرون کند.

 

موسوی یادآور شد که اگر آقای مزاری تلاش های خود را برای دنیا و مالیات می‌کرد، به یقین امروز از امکانات فراوانی برخوردار می‌بود؛ اما او همانند یک متخصص درد مردم را تشخیص داده و میداند که مردم از جهل و نا آگاهی رنج می برند.

مسئول بنیادفرهنگی کوثر در ادامه سخنان خود به ارزش دانایی و دانش در جامعه اشاره کرد و احادیث متعددی را در این مورد از پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام نقل کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالعظیم فاضل حسینی موسس مدرسه عملیه سجادیه و رئیس بنیاد «راه امین» نیز در این مراسم تاکید کرد که همه ما باید تلاش کنیم تا افغانستان از این بدبختی نجات پیدا کند.

 

آقای فاضل اضافه کرد که زمانی افغانستان از این وضعیت نجات پیدا میکند که ما دشمن خود را بشناسیم و به آگاهی برسیم.

 

صدیق الله توحیدی رئیس کمیته مصئونیت خبرنگاران نیز از دیگر سخنران این مراسم بود و از بی‌توجهی دولت به خانواده‌های شهدا به ویژه شهدای خبرنگار انتقاد کرد.

 

صدیق‌الله توحیدی رئیس کمیته مصونیت ژورنالیستان افغان در این مراسم تاکید کرد که حکومت باید دست‌های پُشت پرده رویداد حمله به خبرگزاری صدای افغان و سایر رسانه‌ها را افشاء کند.

 

آقای توحیدی اضافه کرد که تاکنون در ده‌ها رویداد خبرنگاران و رسانه‌ها آماج قرار گرفته‌اند و آنان می‌خواهند بدانند که کدام دست‌ها حادثه آفرینی می‌کند و در پُشت این رویدادها قرار دارد.

 

او گفت: امنیت ملی تنها عاملان یک رویداد از خشونت های مرگبار علیه خبرنگاران (رویداد شش‌درک کابل که منجر به جان باختن ۹ خبرنگار شد) را به صورت نیم‌بند با کمیته حامی رسانه‌ها شریک ساخته، درحالیکه عوامل سایر رویدادها همچنان ناشناخته و نامرئی باقی مانده اند.

 

توحیدی یادآور شد که همکاران ما در خبرگزاری صدای افغان برای مقاصد نظامی گردهم جمع نشده بودند، بلکه برای اطلاع رسانی و کار فرهنگی آمده بودند.

 

او علاوه کرد که گروه‌های تروریستی به خاطر این که خبرنگاران در خط مقابل شان قرار دارند همیشه مورد هدف قرار می‌دهند و میخواهند جلو روشنگری آنان را به نحوی بگیرند.

 

خانم گوهری مسوول بخش فرهنگی بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان ساخت که شهدا همانند شمعی می باشند که جامعه را منور می‌سازند.

 

او اضافه کرد که ما مکلف هستیم تا راه شهدا را ادامه بدهیم و نام آنان را برای همیش گرامی بداریم.

در این مراسم اعضای خانواده‌های شهدای مرکز تبیان نیز به بلندی جایگاه و مقام شهدا اشاره کرده و به فرزندان شهید شان افتخار کردند.

 

خانم خادمی از زخمیان رویداد هفتم جدی سال ۱۳۹۶ نیز در این مراسم دلنوشته‌ای زیبایی را در مورد رویداد خونین هفتم جدی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا به خوانش گرفت.

 

 

مهناز مقصودی، خواهر دو شهید (شهید صبور مقصودی و شهی علی پیمان مقصودی) نیز در این مراسم مقاله‌ای در مورد شهید و مقام آن به خوانش گرفت.

 

در مقاله خانم مقصودی تاکید شده بود که شهید به مرگ شرافتمندانه نایل آمده است و جام شهادت را به بهای جان خریده است.

 

سار ا یعقوبی خواهر یکی از شهدای هفتم جدی نیز در این مراسم اشعار زیبایی را در وصف شهید به خوانش گرفت.

 

مراسم با دعاییه حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالعظیم فاضل حسینی رئیس بنیاد «راه امین» به پایان رسید.