• تاریخ انشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13433
  • 417 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراسم عاشورا باید پرشکوه برگزار شود تا درسی به دشمنان باشد/ تأمین امنیت محرم از سوی مردم یک تصمیم درست و عاقلانه است

شرکت کنندگان در گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با عنوان “محرم و اقدامات امنیتی؛ وظیفه دولت و مسوولیت ملت”، اعلام کردند تأمین امنیت کنونی به تیزبینی و هوشیاری مردم بستگی دارد و علی رغم تهدیدات امنیتی که وجود دارد، باید مراسم عاشورا پرشکوه برگزار شود تا درسی باشد برای […]

شرکت کنندگان در گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با عنوان “محرم و اقدامات امنیتی؛ وظیفه دولت و مسوولیت ملت”، اعلام کردند تأمین امنیت کنونی به تیزبینی و هوشیاری مردم بستگی دارد و علی رغم تهدیدات امنیتی که وجود دارد، باید مراسم عاشورا پرشکوه برگزار شود تا درسی باشد برای کسانی که می خواهد مردم را از صحنه دور کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، محمد نادر شکیب، یک تن از دانشجویان شرکت کننده در گفتمان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که روز گذشته(پنج شنبه) برگزار شد، در گفتگوی آزاد گفتمان گفت: “تأمین امنیت کنونی افغانستان به تیزبینی وهوشیاری مردم بستگی دارد”.

 

به گفته او، در کنار دولت، وظیفه ملت است که با چشم باز مکان های مقدس را به خصوص در ایام عاشورا تحت نظر داشته باشند و دسیسه های دشمن را با دقت خنثی نمایند.

 

آقای شکیب تأکید کرد، علی رغم تهدیدات امنیتی که وجود دارد، باید مراسم عاشورا پرشکوه برگزار شود تا درسی باشد برای کسانی که می خواهد مردم را از صحنه دور کنند”.

 

به باور او، اگر مردم در زمینه برگزاری مراسم های عاشورا سستی کنند، دشمن به هدف خود می رسد.

 

آقای شکیب تأکید کرد که شهادت افتخار مسلمانان است و ما حاضر هستیم در راه اهداف و آرمان امام حسین(ع) از همه چیز خود بگذریم؛ همانگونه که آن حضرت برای احیای دین از تمام هستی خود گذشت.

 

در همین حال سید نعمت الله، شرکت کننده دیگر در این گفتمان، حکومت را عامل بسیاری از ناامنی ها در کشور خواند و گفت: “هر بار که اتفاق ناگواری در افغانستان می افتد، بعد از تحقیقات و بررسی ها، بیشتر ضعف ها و بی مسوولیتی ها از درون حکومت و ارگان های امنیتی تبارز کرده است”.

 

به گفته وی، ضعف های بسیار آشکاری که در ارگان های امنیتی وجود دارد و برنامه تأمین امنیت از سوی مردم در ایام عاشورا، یک تصمیم درست وعاقلانه است.

 

از طرفی هم به گفته نعمت الله، اگر قرار باشد مشکل امنیتی در افغانستان برای همیشه حل شود، مردم و احزاب سیاسی باید بالای دولت فشار وارد کنند تا عناصر فاسد که با هراس افگنان هم دست هستند، از صحنه دور شوند.

 

او همچنان تأکید کرد که حکومت های افغانستان زمانی می تواند در برابر چالش ها موفق باشند که بر ملت خود تکیه کنند و وابستگی را از بیگانه ها کم نمایند.

 

خانم حسینی از دیگر اشتراک کنندگان نیز گفت: “عاشورا همه چیز مسلمانان است و باید زنده نگه داشته شود”.

 

به گفته او، تمام مسلمانان افغانستان اعم از زن و مرد، هر کدام در حیطه صلاحیت خود، باید در تأمین امینت کوشش کنند تا مراسم عاشورا گرم تر و با شکوه تر برگزار شود.

 

او تأکید کرد که گرامی داشت از عاشورای حسینی، یک مأموریت دینی و اسلامی می باشد و مردم شک نداشته باشند در این راستا خداوند به آنان کمک خواهد کرد.