• تاریخ انشار: ۱۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14215
  • 669 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین(ع) در حسینیه شهید مصباح مشهد/ مهمترین وظیفه عزادار گرایش به حکم خدا و امر به معروف و نهی از منکر است

n00150817-b

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین(ع)، شام روز گذشته(یک شنبه) با حضور مهاجرین افغانستانی، از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد، در حسینیه شهید مصباح در شهر مقدس مشهد برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، استاد حمید مرادی تهرانی، آگاه مسائل دینی که در این مراسم سخن می گفت، […]

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین(ع)، شام روز گذشته(یک شنبه) با حضور مهاجرین افغانستانی، از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد، در حسینیه شهید مصباح در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، استاد حمید مرادی تهرانی، آگاه مسائل دینی که در این مراسم سخن می گفت، با بیان این که وقتی مرگ فرا می رسد، وصیت کردن حقی است که به گردن هر انسانی وجود دارد، به خصوص اگر مسأله حقوق اجتماعی میلیون ها انسان مطرح باشد، از عزاداران خواست که به وصیت هایی که صورت می گیرد، عمل کنند.

 

وی ادامه داد: همه علمای مسلمان چه شیعه و چه اهل سنت معتقدند که بزرگترین فسادی که در تاریخ اسلام اتفاق افتاده، ظلم و فساد بزرگ، واقعه قلم و کاغذ است.

 

این آگاه مسائل دینی خاطرنشان کرد که امت اسلامی با وجود واقعه غدیر خم و وصیت حضرت پیامبر(ص)، به وصیت ایشان عمل نکردند و به امتی تبدیل شدند که خدا و رسول خدا(ص) آن ها را لعنت می کنند.

 

وی در ادامه به ارزش تکیه خانه ها و محافل عزاداری امام حسین(ع) و همچنین عزاداران اشاره کرد و گفت: “وقتی هیأت های عزاداری برگزار می شود، دسته هایی از ملائک در آن جا حضور پیدا می کنند و مجلس را تا حضور آخرین نفر شرکت کننده، ترک نمی کنند”. وی افزود: “وقتی مجلس تعطیل می شود، این ملائک بال های خودشان را به در و دیوار مجلس می زنند و بعد به آسمان رجعت می کنند. وقتی به آسمان برمی گردند، سایر ملائک آسمان دورش را می گیرند و می گویند شما این عطر خوشبو را از کجا آوردید؟ پاسخ می دهند در فلان نقطه زمین و مجلس عزای امام حسین(ع).

 

آقای مرادی تهرانی به غذاهای نذری که در ماه محرم در بین مردم توزیع می شود، اشاره کرد و گفت: “مردم ساعت ها در صف غذای نذری می ایستند، کسی محتاج لقمه نان و برنج نیست، بلکه این عشق، عشق به حسین است. این صف ها را مسخره نکنید”.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد که مهمترین وظیفه عزاداران به خصوص در شام غریبان امام حسین(ع) این است که به حکم خدا گرایش داشته باشیم.

 

این آگاه مسائل دینی با بیان این که ما همه بچه های امام حسین(ع) هستیم و باید به وصیت های ایشان عمل کنیم، افزود که بر اساس وصیت امام حسین(ع)، ایشان از روی سرمستی و ظلم قیام نکردند، بلکه برای نجات امت جدش از فساد، اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند.

 

آقای مرادی تهرانی در پایان خاطرنشان کرد که امام حسین واجب قرآنی خود را انجام داد، اما این برای ما و شما اتمام حجت نیست. وی تأکید که ما عزاداران وظیفه داریم به امر محکم قرآنی و به تفسیر حسین ابن علی(ع)، امر به معروف و نهی از منکر کرده وعاشورایی دیگر خلق کنیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>