• تاریخ انشار: 1 ژانویه 2020
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28559
  • 420 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراسم گرامیداشت دومین سالگرد حادثه ۷ جدی در دانشگاه اهل بیت (ع) تهران برگزار شد

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -تهران: حجت الاسلام والمسلمین سیدصادق پیش‌نمازی عضو مجمع جهانی اهل بیت (ع) و یکی از سخنرانان این مراسم، با اشاره به حادثۀ هولناک ۷ جدی ۹۶، گفت: در مرکز تبیان جمع زیادی از طلبه‌ها و عزیزان متدین حضور داشتند و مجلس نیز یک مجلس علمی پژوهشی بود، فرد انتحاری آمد و […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -تهران: حجت الاسلام والمسلمین سیدصادق پیش‌نمازی عضو مجمع جهانی اهل بیت (ع) و یکی از سخنرانان این مراسم، با اشاره به حادثۀ هولناک ۷ جدی ۹۶، گفت: در مرکز تبیان جمع زیادی از طلبه‌ها و عزیزان متدین حضور داشتند و مجلس نیز یک مجلس علمی پژوهشی بود، فرد انتحاری آمد و خائنانه با کمربند انفجاری جمع زیادی از این عزیزان را به شهادت رساند.

وی ادامه داد: هرچند به این موضوع توجه صورت گرفت، اما آن طوری که اگر یک امریکایی کشته می‌شد دنیا را به هم می‌ریختند، نسبت به شهدای مظلوم افغانستان در این واقعه آنگونه که انتظار می‌رفت توجهی صورت نگرفت.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: دشمن هرگز به صورت آشکار وارد میدان نمی‌شود و از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کند. یکی از ابزارها ایجاد گروه‌های افراطی می‌باشد.

وی با تاکید بر این نکته که اگر اقشار مختلف جامعه آگاه شوند و بازی نخورند دشمن به اهدافش نمی‌رسد، گفت: یکی از ابزارهایی که دشمن استفاده می‌کند، ابزارهای دینی است. دشمن گاهی با اظهار محبت فریب می‌دهد مثلا ترامپ خیلی راحت می‌گوید به پادشاه عربستان زنگ زدم گفتم من شما را خیلی دوست دارم اما خوب باید پول خرج کنید، چرا که زندگی خرج دارد صریح هم می‌گوید و خجالت هم نمی‌کشد.

حجت‌الاسلام پیشنمازی، دموکراسی و حقوق بشر را از ابزارهای دیگر دشمنان برای فریب عنوان کرد و گفت: آنان به اسم دموکراسی و حقوق بشر چه پرچم‌هایی بلند می‌کنند و دزدی می‌کنند و داد می‌زنند تا ماجرا را منحرف کنند. شما بدترین جنایت‌ها را از جهت تاریخ ببینید که امریکا در کشورهای مختلف دارد انجام می‌دهد، کشتارهای عجیبی در طی این دوران اتفاق افتاد اما خود را مدافعا حقوق بشر می‌داند.

وی، یکی از خطرهایی که جامعۀ مسلمین بخصوص تشیع را تهدید می‌کند اختلاف دانست و اظهار داشت: یکی از نمونه‌های این اختلاف، اختلاف میان برادران ایرانی و افغانستانی است. در این میان هم میان مردم ایران و هم افغانستان آدم‌های بد نیز پیدا می‌شود. انسان‌هایی در این وسط متاسفانه بازی می‌خورند.

وی در پایان سخنان خود، یکی دیگر از نقشه‌های دشمنان را تغییر اولویت‌ها دانست و گفت که دشمنان در کشورهای تحت سلطۀ خود انسان‌های ناتوان را حمایت کرده و مدیر می‌کنند. این خودش برای نابودی آن کشور کافی است.
همچنین آقای سیدعبدالله نایاب مسئول دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت هرات از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

وی با ابراز سلام‌ گرم حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری ریاست کل مراکز تبیان و خبرگزاری آوا به حاضران در مراسم اظهار داشت: در هفتم جدی سال ۱۳۹۶ در دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) حملۀ تروریستی صورت گرفت که در ظاهر امر مسئولیت این حملۀ مرگبار را گروهک تروریستی داعش به عهده گرفت. در این حمله حدود ۵۳ نفر شهید و ۹۵ نفر دیگر زخمی شدند.

آقای نایاب ادامه داد: این حمله در ابعاد گستردۀ رسانه‌ای، ملی و بین‌المللی واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت که علل و عوامل این حملۀ مرگبار هرچند گسترده و وسیع است، اما سعی می‌شود به چند نکته اشاره شود.

این فعال فرهنگی اجتماعی، یکی از شاخصه‌های دفتر تبیان و خبرگزاری آوا را بحث وحدت در دنیای اسلام دانست و گفت: این تشکل اسلامی و ولایی و ارزشی در راستای وحدت مذهبی، قومی و دینی تلاش‌های خستگی ناپذیر و گسترده‌ای انجام می‌داد و می‌رفت تا دل‌ها را به هم مهربان کند، آگاهی دهد، اختلافات اندک بین مذاهب را کاهش دهد و در این راستا سهم بسزایی داشت.

وی عنوان کرد: این مسئله برای دشمن که در راس آن استکبار و سلطه وجود دارد، خطرساز بود و آن‌ها تاب و تحمل این شاخصه را نداشتند و حملۀ انتحاری انجام دادند.

آقای نایاب شاخصه‌ی دوم دفتر تبیان و خبرگزاری آوا را که دشمن را حساس کرده بود، بحث ارزش‌گرایی این تشکل بیان کرد و گفت: دفتر تبیان و مجموعۀ مرتبطین آن با در اختیار داشتن یک رسانه‌ی قدرتمند خبری در راستای فعالیت ارزشی در افغانستان، گام موثر و گسترده‌ای را برداشته بود، و آن‌ها این مسئله را خطرساز می‌دانستند و پیش خود می‌گفتند که چرا دفتر مرکز تبیان پیشگام فعالیت ارزشی شود، چرا در کشوری که تعلقات به غربی‌ها و نظام سلطه و استکبار جهانی جزو افتخارات محسوب می‌شد نهاد تبیان و خبرگزاری آوا به عنوان مرکز بزرگ فرهنگی و رسانه‌ای کار ارزشی نماید؟. این کارِ گسترده برای عوامل استکبار قابل هضم و تحمل نبود.

وی شاخصۀ سومی را که دفتر خبرگزاری و مرکز تبیان در راستای آن کار کردند و کادر تربیت کردند و آن‌ها را در سطح جامعه تزریق می‌کردند، بحث بیداری و آگاهی دانست.

نایاب گفت:‌مرکز تبیان پس از ۳۰ سال فعالیت رسانه‌ای، تاوان سنگین بیداری و آگاهی را به جامعه‌ی افغانستان تقدیم کرد. این مرکز در برابر هر مسئله‌ای که مربوط به سرنوشت افغانستان، نسل آینده کشور و مربوط به سرنوشت آیندۀ اجتماعی سیاسی امنیتی اقتصادی آن بود موضع می‌گرفت و روشنگری می‌کرد.

مسئول مرکز تبیان در ولایت هرات، یکی از این نمونه‌ها را موضع‌گیری صریح و واضح مجموعه‌ی رسانه‌ای تبیان علیه کاپیتولاسیون آمریکایی عنوان کرد و گفت: امروز همه ی ما شاهد این هستیم که وضعیت امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور روز به روز بدتر و شکننده‌تر می‌شود.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه شهدای مرکز تبیان با خون‌شان درخت آگاهی و بیداری را آبیاری کردند،‌گفت: بر ما و شماست که این علم مبارک و خط روشن که ما را به خط اصلی اهل‌بیت علیهم السلام و پیامبر (ص) و خداوند متعال وصل می‌کند را زمین نگذاریم.