• تاریخ انشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8247
  • 1,103 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مرحوم سوما، مردی از خانواده جهاد، فردی از تبار هابیلیان و شخصیتی از نسل پیامبر(ص)، تا آخرین لحظه حیات در عرصه مبارزه ضد استکبار حضور داشت

امروز هفدهم قوس سالروز ارتحال مرد بزرگی از شخصیتهای مبارز کشور است. چنین روزی در سال ۱۳۹۱ خانواده جهاد عضوی فعال و سرشار از عشق و انگیزه به مبارزه ضد استکبار و استعمار را از دست داد.   آری او مرحوم مغفور میر ابوالقاسم سوما بود. عنصری که عمر خود را در خدمت جهاد و […]

امروز هفدهم قوس سالروز ارتحال مرد بزرگی از شخصیتهای مبارز کشور است. چنین روزی در سال ۱۳۹۱ خانواده جهاد عضوی فعال و سرشار از عشق و انگیزه به مبارزه ضد استکبار و استعمار را از دست داد.

 

آری او مرحوم مغفور میر ابوالقاسم سوما بود. عنصری که عمر خود را در خدمت جهاد و مجاهدان گذاشت و برای آزادی کشورش از چنگال استبداد ظاهرخانی و ظلم و جنایت کمونیستی و شرارت گروه های تروریستی لختی آرام نگرفت.

 

 

 

امروز چهارمین سالروز ارتحال این بزرگمرد است و به این مناسبت، حجت السلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، یکی از یاران مخلص و همیشگی اش، پیام تسلیتی صادر کرده است.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در این پیام، مرحوم سوما را یکی از استوانه های جهاد و مبارزه به خصوص در سطح اروپا خوانده و فقدان اورا ضایعه جبران ناپذیر گفته است.

 

متن پیام به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا (سوره احزاب، آیه ۲۳)

 

ترجمه: از مومنان مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند

بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده ‏اند.

…………………………

 

 

 

درآستانه ی سالگرد ملکوتی شدن مردی از خانواده ی جهاد و مجاهدان عرصه های تقابل حق با باطل قرارداریم.

او از جوانی پا به عرصه ی مبارزه نهاد، اما دیری نگذشت که به زندان ستم شاهی رفت و تقریبا هم دوران با شهید بلخی، زمان زیادی از عمر خود را در بند استبداد ظاهرخانی گذراند و پس از آزادی نیز عرصه را ترک نکرده و همزمان با کودتای ننگین کمونیستی، رویکرد دیگری انتخاب نمود و اگرچه می توانست چون دیگر مهاجرین، زندگی بی دغدغه و دور از گرفتاری های مبارزه را درکشور آلمان در پیش بگیرد. اما او اهل آرامش و کنار نشستن نبود و با وصف مشکلات زیاد پیش رو اما با عزم راستین و توکل برخدا، آستین مردی بالا زد و کمر همت بست و به عنوان سرباز راستین اسلام، شب و روز نمی شناخت و سرد و گرم نمی دید و فراز و نشیب احساس نمی کرد و درد و اندوه در نظر نگرفت و چشم به همه ی نامردمی ها بست و گوش به همه ی نجواهای شیطانی خناسان مسدود کرد و تنها با عشق به خدا و امامان معصوم، نگاهی عمیق به دور دست ها داشت، تا آنجا که ایمانش به او روزنه های توفیق تحصیل رضایت الهی و خشنودی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) را می نمایاند و امیدوارش می ساخت تا برای انجام وظایف دینی از هیچ تلاش و مجاهدتی دریغ ننماید.

 

 

مرحوم سوما، یکی از استوانه های حرکت های ارزشی در اروپا محسوب می گردید و در هرجا که فعالیت های اسلامی مطرح بود نقش مرحوم سوما در آن جا کاملا برجسته به نظر می رسید.

آقای سوما سید درد کشیده ای بود که همواره در تلاش بود تا در مسیر اهداف اسلامی حرکت کند و به هر نحو ممکن به جبهات جهادی نیز کمکهای گوناگون مادی و معنوی برساند.

 

آری! مرحوم مغفور میر ابوالقاسم سوما، از تبار هابیلیان بود و از نسل پیامبر خدا و عاشق مجاهدت در راه خدا.

ایشان را اولین بار دراوایل دهه ی ۷۰ شمسی از نزدیک، آن هم در مشهد مقدس ملاقات کردم و در اولین جلسه با هم مانوس شدیم و از آن پس اگر من در راستای برقراری ارتباط کوتاهی میکردم ایشان زحمت تماس را متقبل می شد و وقت و ناوقت در جهت تجدید رابطه اقدام می نمود.

 

 

نوشتن پیرامون آقای سوما، این مبارز خستگی ناپذیر و مجاهد راستین، اسلام کارساده ای نیست. آن هم ازین جهت که اظهار مسلمانی و سردادن شعار دینداری در یک کشور اسلامی اگر از سرعشق هم نباشد چه بسا از روی اجبار صورت خواهد گرفت اما این سید بزرگوار با وصف داشتن دست باز در بسیاری ازعرصه های مادی و در پیش گرفتن زندگی غربی، به عنوان یک مسلمان شاخص زیست و از بسیاری هم قطاران و همسالان خود یک سر و گردن بالاتر بود.

 

 

مرحوم سوما تا آخرین رمق حیات خود در صحنه ی مبارزه ماند و علاوه بر حضور در عرصه های سیاسی و فرهنگی، با تمام توان زمینه ی حمایت های اقتصادی از مجاهدان در داخل افغانستان و مداوای بیماران و مجروحان آنها را در آلمان مهیا کرد و ضمن تلاش در راستای تامین امکانات از سایر حوزه ها، تمام زندگی شخصی خویش را در اختیار مجاهد مردان قرارداده بود که در این راستا همسر محترمه ی ایشان خانم مسعوده سوما، چون مردان آب دیده میدانهای مبارزه و جهاد در کنار مرحوم سوما حضور جدی و خستگی ناپذیر داشت.

 

 

ایشان مدتی نماینده حرکت اسلامی و سپس از عناصر شاخص، فعال و صاحب صلاحیت حزب وحدت در آلمان بود و نیز عضو مجمع جهانی اهل بیت را احزار کرده و چندین سال عضو مجمع عمومی این نهاد شیعی در تهران بود.

مرحوم سوما پس از عمری مجاهدت و مبارزه، در روز هفدهم قوس مصادف با ۷ دسامبر، در آلمان، جان به حق تسلیم کرد و به دیدار معبودش شتافت و با انتقال جنازه آن مرحوم به کابل، پس از تشیع جنازه با حضور صدها مؤمن کابل، پیکر مطهرش در قبرستان آبایی اش در چنداول به خاک سپرده شد.

 

 

اینجانب به نمایندگی از حزب اسلامی تبیان و نهادهای زیر مجموعه و به عنوان کسی که بیش از بیست سال از محبت ها و حمایت های مادی و معنوی ایشان مستفید گردیده و همکاری های بی شایبه ای را در حوزه حمایت و تقویت مرکز تبیان در سطح اروپا به نمایش گذاشت و خدمات بزرگی در عرصه فکر و فرهنگ ولایت انجام داد، چهارمین سالگرد ارتحال این شخصیت بزرگ خانوداه جهاد و ستاره درخشان آسمان فعالیت های مبارزاتی در سطح اروپا، جناب مرحوم میر ابوالقاسم سوما را به خانواده و بستگان وی به خصوص سرکار خانم مسعوده سوما همسر، سید سینا، سیدرضا، سیدمسعود، دکترسیدطارق و مژگان سوما فرزندان و آقای کاظمی برادر و آقایان حاج قاسم و حاج هاشم اکبر و سایر فامیلهای وابسته، همسنگران و همرزمان و عموم مردم افغانستان تسلیت می گویم.

 

 

از خدای متعال برای آن فقید سعید، علودرجات و برای بازماندگان صبرجمیل و اجر جزیل خواهانم.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

۱۷-۹-۹۵ برابر با ۷ دسامبر ۲۰۱۶