• تاریخ انشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5320
  • 1,368 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مرحوم علوی در راه اعتلای کلمه الله از هیچ سعی و کوششی دریغ نکرده بود

سید محمد حسن علوی در راه اعتلای کلمه الله از هیچ سعی و کوششی دریغ ننمود و در قالب اندیشه ولایی این تشکیلات، خود را وقف فعالیت های دینی، فرهنگی و اجتماعی کرده بود. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ۱۵ عقرب مصادف است با اولین سالگرد درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن علوی مسؤل […]

سید محمد حسن علوی در راه اعتلای کلمه الله از هیچ سعی و کوششی دریغ ننمود و در قالب اندیشه ولایی این تشکیلات، خود را وقف فعالیت های دینی، فرهنگی و اجتماعی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ۱۵ عقرب مصادف است با اولین سالگرد درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن علوی مسؤل بخش فرهنگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دفتر نمایندگی هرات، به همین مناسبت سید عیسی حسینی مزاری نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان و رهبر حزب اسلامی تبیان طی بیانه ای اولین سالگرد درگذشت این روحانی متعهد و پرتلاش را تسلیت گفت.

 

متن بیانیه حسینی مزاری به مناسبت اولین سالگرد درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن علوی

 

بسم الله الرحمان الرحیم

لحظات گذر زمان، هم شیرینی ها و نیز تلخی هایی را با خود دارد و اما تا کنون آنچه را به تجربه نشسته ایم تلخی های آن به مراتب بیش از شیرینی است و یکی از این تلخی ها از دست دادن عزیزترین عزیزانی است که روزگارانی با هم سپری کردیم و در ابعاد مختلف با هم خو گرفته و با وجود آنان نه تنها فقط عادت کرده بلکه انس گرفته و این اذعان که حضور آنان در صحنه مفید فواید گوناگون بوده و همه به خصوص مردم از آنان بهره مند می گردند، بیش از پیش انسان را متوجه اهمیت و ضرورت بودنشان می کند، اما وقتی به یکباره چنین افرادی پرواز می کنند و تو را تنها می گذارد تلخی آن از هر تلخی بیشتر و فراگیرتر می نماید.

 

آری! پانزدهم عقرب یادآور عروج روحانی ی طلبه جوان، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن علوی است. او که از ابتدای عضویتش در تشکیلات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در راه اعتلای کلمه الله از هیچ سعی و کوششی دریغ ننمود و در قالب اندیشه ولایی این تشکیلات خود را وقف فعالیت های دینی، فرهنگی و اجتماعی کرده بود تا بلکه بتواند باری هر چند اندک از دوش جامعه بردارد و در راستای اعتلای فکری و فرهنگی مردم و ساختن افغانستان اسلامی، آزاد و آباد مؤثر واقع گردد.

 

خوشا به حال طلاب جوانی چون آقای علوی، تا که فرصت دارند بر اساس تعهد سپرده و شعار داده شده، گامهای محکم و استوار در راه انجام وظایف دینی می گذارند و در این مسیر به جز از خدا و اسلام و مکتب علوی از هیچ قدرت شیطانی ی دیگر حساب نمی برند. معتقدند هرآنچه خدا در کتابش فرموده و پیامبر اسلام(ص) و پنج تن آل عبا و آل و اولادشان به ودیعه گذارده و از همه مهمتر آنچه امام زمانشان(عج) از پیروان خود خواسته و به آنچه جانشین برحق آن امام همام(عج)، ولی امر مسلمین جهان فرمان داده، انجامش واجب است و قابل اجرا و تطبیق و برای رسیدن به این نیت و هدف از کوچکترین فرصت و امکان نیز استفاده جسته، توشه ای برداشته، موجبات عزت دنیا و سعادت اخرای خود را فراهم می آورند.

 

واقعیت امر این است که افرادی چون آقای علوی الگویی است برای سایر طلاب و روحانیت. الگو براساس عمل به تعهد تشکیلاتی، الگو جهت رفتار مطابق برنامه های آن تشکیلات که الهام گرفته از قرآن کریم و دستورات ائمه معصومین(علیهم السلام) و ارشادات و راهنمایی ها و فرامین حضرت امام زمان(عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای حفطه الله تعالی است. الگو برای توکل و عمل براساس آن، الگو برای صداقت، پشت کار، خودجوشی و خلاقیت، صبر و استقامت و الگو در راستای انجام عمل سازمان یافته و تشکیلاتی بر اساس تکلیف الهی توأم با عشق و انگیزه.

پس چه بهتر است که به جا ماندگان نیز چون آقای علوی عمل کنند، نه اینکه به جای تعهد به تشکیلات اسلامی، چون برخی، به آن خیانت بورزند و به جای رفتار مطابق برنامه های تشکیلات، آن را دور بزنند و رفتار منافقانه و کج اندیشانه را در پیش بگیرند و به ظاهر پیرو اما در باطن نفاق داشته باشند و به جای توکل به خدا، از غیر بهراسند و به جای صداقت، به دروغ متوسل گردند و به عوض پشت کار، بی حال و بد روحیه روزگار سپری کنند و به جای خود جوشی و خلاقیت، منتظر دستور و پیگیری بمانند و به جای صبر و استقامت سعی کنند ره صد ساله را یک شبه بپیمایند و اگر نشد جا و مسیر عوض کنند که لطمه بزرگی هم به خودشان و هم به تشکلات اسلامی خواهد بود و اعمال شان برخلاف سازمان یافتگی و تشکیلاتی تبارز پیدا کند و عمل براساس تکلیف اسلامی با عشق و انگیزه را با پراگنده کاری و ندانم کاری و عمل خودسرانه و خود باورانه توجیه نمایند.

 

امروزه در دنیای اسلام روحانیتی توانسته برای اسلام، اهداف ولایی و مردم، مفید فواید متعدده واقع شود که چون آقای علوی رفتار و کردار خدا پسندانه را در پیش داشته و اکنون نیز دارد و یقینا اگر روحانی و نیز غیر روحانی در اصلاح گفتار و کردار خود پرداخته با الگوگیری از اشخاصی چون مرحوم علوی، اقدام به انجام وظایف الهی کنند چون کوه پولادین توانایی بسیار قاطعی برای رهبری مردم را احراز و برای کل مردم افغانستان نقطه امید و پشتوانه محکمی در عرصه های گوناگون ایجاد خواهند کرد.

در کشورما الحمدلله علمای زیادی حضور دارند که مطمئنا عملکرد سالم و جهت دارشان این ظرفیت را ایجاد خواهد کرد تا شرایط عبور از بحران مردم را فراهم کنند و کشور را به ساحل نجات رهنمون گردانند و در راستای ساختن افغانستان اسلامی، آباد، آزاد و مستقل، مؤثر و مفید واقع شوند.

اینجانب با اغتنام از فرصت، اولین سالروز درگذشت نا بهنگام حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن علوی، این روحانی متعهد پرتلاش را به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) نائب برحقش حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)، خانواده و بستگان مرحوم، همفکران و همسنگران ایشان در مرکز تبیان و عموم مردم افغانسان تسلیت می گویم و امیدوارم که سایر همکاران تشکیلاتی با الگوگیری از مرحوم علوی، جای ایشان را پرکرده و بلکه به مراتب با عشق و انرژی قویتر، اهداف ولایی را دنبال کنند.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

جمعه ۱۵-۸-۹۴