• تاریخ انشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28008
  • 403 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مرحوم میرابوالقاسم سوما و مرحوم ملوک جان قندهاری جانشان را وقف مبارزه، خدمت به دین و مردم کرده بودند/ امریکا از طالبان برای ورود برای حکومت حمایت می کند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس: مراسم تجلیل از هفتمین سالروز ارتحال مرحوم مغفور میرابوالقاسم سوما و اولین سالروز درگذشت مرحوم مغفور ملوک جان قندهاری، در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس سه شنبه (۱۹قوس)برگزار گردید.   در  این مراسم داکتر عصمت اللهی؛ مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان به شخصیت مرحوم سوما و […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس: مراسم تجلیل از هفتمین سالروز ارتحال مرحوم مغفور میرابوالقاسم سوما و اولین سالروز درگذشت مرحوم مغفور ملوک جان قندهاری، در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس سه شنبه (۱۹قوس)برگزار گردید.

 

در  این مراسم داکتر عصمت اللهی؛ مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان به شخصیت مرحوم سوما و ملوک جان قندهاری اشاره کرد و گفت: این دو شخصیت جانشان را وقف مبارزه ،خدمت به دین، مذهب،جامعه و مردم کردند.

 

وی ادامه داد: آقای میرابوالقاسم سوما در دوران  جوانی، راه مبارزه با استبداد و استکبار را در پیش گرفت و در آن راستا بیش از ۱۴سال از جوانی خود را در زندان سپری کرد، دوره جوانی دوره بسیار ارزشمندی است و ۱۴ سال عمر کمی نیست ،شخصیت های هدفمند و با انگیزه تحمل این شرایط را دارند و در راستای آرمان های خود زندان را با دل و جان میخرند.

 

عصمت اللهی با بیان اینکه مرحوم سوما پس از مهاجرت به کشور آلمان نیز آرام ننشست، گفت:اکثر مهاجرینی که به کشور های خارجی سفر می کنند، می گویند: ما به جایی رسیدیم که آرامش است، اما شخصیت هایی مثل سوما آرام نمیگیرند، در آنجا هم فعالیت و تلاش دارند و افغانستان و مشکلات آن را فراموش نمی کنند.

 

او به اولین جلسه صلح بین افغان ها اشاره کرد و گفت:در شرایطی شعله جنگ و درگیری بین اعضا و گروه ها در افغانستان شعله ور بود، وی در آلمان بستر سازی یک جلسه تفاهم و گفتگو بین الافغانی را دنبال کرد و در این جلسه،  تعدادی از ایران، تعدادی از رهبران مجاهدین و تعدادی از شخصیت های فرهیخته، علما و دانشمندانی که در سطح اروپا شرکت داشتند، و حتی سازمان ملل را به کمک میگیرد؛ یک جلسه ارزشمند را در آلمان در شهر هامبورگ تدارک می بیند که گام بسیار بزرگی بود.

 

این استاد دانشگاه افزود:وی  در آن جلسه تاکید داشتند ما افغان ها باید در کنار هم باشیم و در برابر سیاست ها و چالش های منطقه ای یک دست ویک پارچه، هم فکر، همگرا و همسو باشیم تا به درک متقابل برسیم؛ حرف اقای سوما این بود که ما باید یک حرکت صلح بین الافغانی داشته باشیم، تا زمانی که خودمان در بین خود به تفاهم نرسیم و یک پارچه نشویم، تحت تاثیر تقابل های منطقه ای و جهانی، نابود میشویم.

 

مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان با اشاره به شخصیت مرحوم مغفور ملوک جان قندهاری نیز گفت:وی یک فرهیخته اجتماعی بودند که از نفوذ قابل توجهی در قندهار، مزار شریف و ولایات دیگر افغانستان برخوردار بودند،در راستای صلح تلاش و کمک می کردند؛ او بسیاری از قائله ها را می خواباند و جلو بسیاری از مشکلات را می گرفتند، این شخصیت ها، شخصیت های ارزشمندی هستند که در راستا ی اهداف دینی و اسلامی تلاش کردند و یادشان گرامی باد.

 

داکتر عصمت اللهی در بخش دیگری از صحبت های خود به آخرین تحولات اخیر افغانستان نیز اشاره کرد و گفت:در آیه۴۱ سوره عنکبوت، دو واژه در این آیه قابل توجه است،خداوند در این آیه شریفه تمثیل بسیار زیبایی دارد، از کسانی که غیر از خدا ولی و سرپرست و حامی خود کسانی غیر از خدا را انتخاب می کنند مثل عنکبوت است؛عنکبوتی که خانه می سازد ولی سست و بی بنیاد است. خانه عنکبوت این ویژگی را دارد، نه ستون و نه سقف و دیوار دارد، این تمثیل زیبایی است، گرچه این آیه از لحاظ شانش در رابطه با فرعون و قارون است.

 

وی بیان کرد:هرچه با کمک خارجی ها و فرعون و قارون تشکیلات بسازند، خانه هایشان سست و بی بنیاد است و با جزئی ترین عوامل نابود می شود، این آیه  شریفه برای شرایط امروزی بیان کرده است؛ما در چهل سال اخیرکسانی را دیده ایم که در تحولات افغانستان به عنوان پیشگامان و مبارزین ومجاهدین و فرمانده ها آمدند و آمریکا را پشتوانه خود قرار داده اند، از آمریکا و انگلیس پول گرفتند، امروز در زمان ما فرعون زیاد است، اما در رأس همه آمریکا قرار دارد.

 

موصوف با بیان این که آن دسته از افرادی که با آمریکا سازش کردند، ارزش ها را کنار گذاشتند،اظهار داشت:آن ها با این پول های هنگفت، حزب و تشکیلات و خانه ساختند، این ها همان، خانه عنکبوت است که با یک طوفان از بین می رود، و قارون زمان ما همان عربستان سعودی است که با پول های نفت و گاز در راستای جریان وهابیت و طالبان هزینه می کند، کسانی که از این ها پول گرفتند، مصداق این آیه است: (بل الانسان علی نفسه ی بصیره)  هرکسی می فهمد چقدر پول و امکانات گرفتند و چگونه عنکبوت وار عمل کردند، خودشان می دانند هرکسی به نفع خود عمل می کند،اما پولی را که دریافت کردند، آمریکا داده است.

 

عصمت اللهی خاطر نشان کرد:کسانی که از آمریکایی ها پول ها گرفتند در واقع عزت خود را زیر پاگذاشتند، جرأت خود را سلب کردند آبرو و عزت خود را معامله کردند، امروز جرأت این را ندارند که علیه آمریکا حرف بزنند این ها خانه هایی ساختند، تشکل هایی ساختند، اجتماعاتی را رهبری می کنند، که مثل خانه های عنکبوت سست و بی بنیاد است.

 

وی با بیان این که نمی توانیم،بگوییم طالبان صرفا پدیده داخلی و افغانی هستند،افزود: این نکته را فراموش نکنیم که وقتی قدرت منتقل می شود، برخلاف پیش بینی های آمریکایی ها،سازمان ملل، پاکستان و عربستان، قدرت در افغانستان انتقال پیدا نکرد، قدرت بر اساس طرح آی آس آی پاکستان،(سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان)،انتقال پیدا نکرد، براساس گروه های جهادی ،به ویژه حکمتیار این قدرت منتقل نشد، قدرت در افغانستان براساس یک مکانیزم داخلی، از کمونیست ها به نیروهای شمال منتقل شد، در محوریت نیروهای شمال ، احمد شاه مسعود ،ازبک ها، شیعیان و هزاره ها بودند،این حکومتی که در سال ۱۳۷۱جابه جا شد، مطلوب پاکستان و عربستان نبود که تاجیک ها در محوریت باشند، شیعیان حضوری داشته باشند، ازبک ها حضور داشته باشند، این را نه پاکستان نه عربستان نه آمریکا می خواستند، این نقطه آغار بود، از اینجا به بعد پاکستان و عربستان و همچنین خود آمریکایی ها دنبال این بودند که این حکومت مجاهدین استحکام پیدا نکنند .

 

استاد دانشگاه کابل در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: مجاهدین آمادگی این قدرت را نداشتند فکر نمی‌کردند به قدرت برسند و حکومت تشکیل بدهند،خواستند از به وجود آمدن چنین حکومتی جلوگیری کنند، بنابراین  حکمتیاری که در آن روز بالاترین کمک ها را از دولت آی اس آی پاکستان می گرفت، پیش گام شد که این دولت استحکام پیدا نکند و تقویت نشود.

 

او همچنان ادامه داد: آی اس آی پاکستان و دولت پاکستان و عربستان، به دنبال یک گزینه دیگر بودند، این گزینه غیر از طالبان کسی نمی توانست باشد، ملا عمری که قیام کرده و در افکار عمومی جا افتاده و مردم قندهار هم از ویاستقبال می کنند، گفتند خوب است، آن ها که جلوی قوماندان های فاسد را گرفتند و آن ها را سر جایشان نشاندند، نه تنها مورد توجه مردم قرار گرفت،که آی اس آیی که از دوره جهاد در افغانستان نفوذ داشت، هم متوجه شدند گزینه مطلوب و مورد نظر همین ملا عمر است که در راستای استراتژی  پاکستانی ، سعودی، آمریکایی بکار گرفته شود.

 

آقای عصمت الهی تصریح کرد:بنابراین طالبان محصول شرایط منطقه و جهان است، این را فراموش نکنیم، وقتی طالبان بوجود آمدند، سال  ۷۱ بی نظیر بوتو  این مطلب را افشا کرد که جنرال آمریکایی یک میلیارد دالر را به  طالبان داده است

 

حمله طالبان در جلال آباد و تصرف کابل، داستان مثنوی ۷۰من کاغذ می شود، طالبان در دوره ای  که در افغانستان حاکم شدند، بجز محوریت خودشان ، هیچ گروه و نهادی را نپذیرفتند.

 

وی آمریکا را حامی طالبان برای ورود در عرصه حکومتی برشمرد و گفت: طالبان در سال های قبل از طرف آمریکایی ها تروریسم شناخته شده بودند، ولی متأسفانه امروز طالبان را فرشته صلح قلمداد می کنند.

 

او در پایان سخنان خود با تاکید بر این که زمان آن نرسیده است که ما به فکر نجات افغانستان باشیم، با اراده و پشتیبانی مردم و با اتبکای با خدا؛ تا امروز هر چیزی که بیرونی ها برای ما تصمیم گرفته اند تصمیمشان بدبختی و ذلت بوده است.